دکتر پریسا عظیمی نژادان 4 مقالات 4 جراحی پروتز پستان
مدت زمان مطالعه مقاله 7 دقیقه

جراحی پروتز پستان

پروتز پستان یا بزرگ کردن پستان

برای خانمهای دارای پستانهای کوچک انجام می شود.

پروتزهای مورد استفاده سیلیکونی هستند و توسط ژل سیلیکون پر شده اند.

دارای شکل گرد یا اشکی هستند و اینجانب فقط از پروتزهای امریکایی دارای FDA  استفاده می کنم.

گرد یا اشکی

برای بزرگ کردن گرد استفاده می شود در موارد استثنایی اشکی پیشنهاد می شود.

محل جایگذاری پروتز پستان

بسته به آناتومی بدن و کار فرد و شکل پستان در بلا یا پایین سینه تصمیم گیری می شود.

پروتز پستان

موارد جنجالی پروتز پستان در جهان

چند جنجال پروتزی هم در دنیا داشته‌ایم. یکی مربوط به آمریکا بود که گفتند سلیکون بیماری‌هایی را بوجود می‌آورد (مثلاً روی سیستم ایمنی بدن اثر می‌گذارد) بعد FDA ترسید. از این رو مدتی سلیکون ژل را در پروتزها کنار گذاشت و از پروتزهایی که درون آن پر از مایع بود استفاده می‌کردند که البته وقتی پروتز کوچکترین ترکی برمی‌داشت مایع خارج می‌شد و سینه مانند بادکنک خالی می‌شد. اما بعدها این موضوع حل شد و طی تحقیقاتی مساله رفع شد. پروتزی که در فرانسه تولید می‌شد هم زمانی جنجال‌برانگیز شد.

پروتزهای خوبی تولید کردند که ما نیز استفاده کردیم اما آن شرکت ورشکسته شد و بعد متوجه شدیم که در دو سال آخر، سلیکونی که استفاده می‌کردند مربوط به محصولات تشک و… بود! یعنی سلیکون طبی نبود. تقلب کردند و پزشکان در اثر پارگی این پروتزها متوجه ایراداتی شدند. خلاصه با بازرسی قضیه لو رفت و فرانسه کل این پروتزها را خارج کرد. البته این پروتزها سرطان‌زا نبودند فقط زود پاره می‌شدند.

پروتز سینه

زنانی که از آن محصول استفاده کرده بودند زیاد به ما مراجعه می‌کردند و با همکاری شرکت فرانسوی مسائل حل شد. اما بعدها قضیه بهتر باز شد و با بررسی کد محصولات معلوم شد که آن محصولات ناسالم به ایران وارد نشده بودند و ایران قبل از این تقلب، محصولات را خریداری کرده بود. یکی هم پروتز سیلیمد بود که در آمریکا هم FDA را گرفت و در ایران هم پخش شد. اخیراً گفتند آن هم مشکلی داشته، بعد شرکت دست نگه داشت اما هنوز چیزی مشخص نشده است. به هر حال من در این باره حساسیت دارم و از محصولات آمریکایی بیشتر استفاده می‌کنم زیرا کیفیت محصولات و وسایل کار برایم اهمیت زیادی دارد.

برش در جراحی پروتز سینه

خط برش زیر پستان: در همه موارد  راحت بدون عارضه است.

خط برش دور هاله: درصورت داشتن هاله بزرگ و  استفاده  از پروتز کوچک قابل انجام است، اختلال کم حس نوک بصورت موقت شاید بدهد.

خط برش زیر بغل: بسیار سخت است نیاز به اسکوپی دار د و فقط برای پروتز کوچک و موارد نیاز به مخفی کردن جدی خط بخیه مثل افراد کلوئید ساز از این روش استفاده می شود.

پروتز و سرطان پستان و مامو گرافی

پروتزهای مورد استفاده  توسط اینجانب  دارای FDA بوده و درمطالعات طولانی به هیچوجه باعث سرطان  نشده اند.

مامو گرافی پس از گذاشتن پروتز قابل انجام است ولی مشکل میشود  و مراکز خاصی آنرا انجام میدهند بهترین روش سونو گرافی و MRI‌ است.

در صورت ابتلا به سرطان وجود پروتز گاها دردسر ساز است هنگام بیوپسی سوزنی امکان سوراخ شدن آ ن وجود دارد و در صورت نیاز به رادیو تراپی امکان سفت شدن و پس زدن آن وجود دارد.

عوارض پروتز

مهم ترین  عارضه پروتز پس زدن تاخیری است که اکثرا  با دارو و اقداماتی قابل حل است و در موارد کم نیاز به اقدام جراحی  دارد.

نیاز به تعویض پروتز پس از چند سال

احتمال پارگی خود به خودی پروتز پس از سالها وجود دارد ولی تا پاره نشده و آسیبی به آن وارد نشده نیاز به تعویض ندارد.

مسافرت هوایی و پروتز

مسافرت هوایی ایرادی ندارد. پروتز در ارتفاع آسیب نمی بیند.

ورزش و پروتز

در پروتز پشت عضله تا سه ماه ورزش های عضله سینه ای مثل تنیس، پرس سینه و قایق سواری ممنوع است.

ماساژ و پروتز

قویا ماساژ پروتز در ماه های اول و بلافاصله پس از عمل توصیه میشود و اقدامی برای  پیشگیری از پس زدن است.

قوام پستان در پروتز

در پروتز زیر عضله قوام پستان سفت است در پروتز های روی عضله بسیار طبیعی است .

قوام پستان تا حدی بسته به نوع پروتز مورد استفاده دارد.

درد و پروتز

پروتز پستان در زیر عضله عمل دردناکی است.

جراحی پروتز سینه نیاز به بستری دارد؟

اکثرا شش ساعت بستری پس از عمل  کافی است .

عمل جراحی یک و نیم تا دو ساعت طول میکشد

درن + پروتز

درن در موارد خاصی گذاشته میشود و در همه موارد ضروری نیست.

شیردهی و حاملگی بعد از پروتز

اختلالی در حاملگی و شیر دهی ایجاد نمیکند ولی اگر عفونت در زمان شیر دهی اتفاق بیفتد ممکن است روی پروتز سوار شود و آن را سفت تر کند.

افتادگی پستان بعد از پروتز

در پروتز روی عضله، پستان و پروتز با هم میافتد و شکل طبیعی و زیبایی پستان حفظ میشود.

ولی در پروتز زیر عضله اگر پستان روی آن به هر علت بزرگ شود و سپس دچار افتادگی شود بسیار بد فرم و دو طبقه می شود و نیاز به اصلاح با جراحی  دارد.

 

نکات پس از عمل

 • مدت 3 ماه از ورزشهایی که از عضله سینه ایی بزرگ استفاده میشود بپرهیزید تا پروتز زیر عضله جابجا نشود مانند تنیس،پرس سینه ،پارو زدن…..
 • پروتز را از روزهای اول ماساژ دهید
 • پروتز باید کاملا نرم و زیر پستان حرکت کند .درصورت سفت و دردناک شدن دچار عارضه شده است
 • عفونت در پروتز فاجعه است داروها را مرتب بخورید
 • مراقب زخمها باشید
 • درصورت بیرون زدن پروتز حتما باید تعویض شود
 • از فشار به جراح خود جهت استفاده از پروتزهای بزرگ بپرهیزید زیرا در دراز مدت عوارض منفی دارد.

 

نکات مهم پیش از عمل

 • با انواع برش ها (زیر سینه، دور نوک سینه، زیر بغل) و یا بدون برش قابل اجرا است.
 • با استفاده از پروتز یا چربی خود بدن انجام می شود.
 • استفاده از چربی بدن در بزرگ کردن پستانها از نظر علمی بحث برانگیز است. ولی بدون برش جراحی قابل انجام است.
 • پروتز انواع مختلف دارد که به صلاح دید جراح و انتخاب خود بیمار است.
 • پروتز های مورد استفاده روز در اروپا، در ایران نیز در دسترس می باشند.
 • تزریق ژل در سینه ها توصیه نمی شود. بجز ماکرولن که موقت است.
 • سینه ها با کرم وماساژ قابل بزرگ شدن نیستند.
 • تعویض 10 یا 20 ساله پروتز اجباری نیست و در شرایط خاص با صلاح دید جراح انجام می شود.
 • پروتزگذاری سینه ها عمل نسبتاً دردناک و بدون عارضه ای است.
 • امکان ترخیص شب هنگام بیمار پس از جراحی وجود دارد.
 • امکان شیردهی پس از گذاشتن پروتز وجود دارد.
 • پروتز زمینه ساز سرطان پستان نیست.
 • پروتز پستان روی باروری و بارداری تأثیر ندارد.
 • سوتین و کش مربوطه حتما و با دقت خصوصا در 3 هفته اول باید بسته شود تا پروتز جای خود را پیدا کرده و محکم شود.

آیا پروتز پستان در ارتفاعات بالا آسیب می بیند؟

این سوالیست که بارها از ما پرسیده می شود و گاها موجبات نگرانی خاطر خانمهای نازنین را فراهم میکند. جواب نه مطلق است. ارتفاع هیچ تاثیری روی پروتز نمی گذارد. حتی حجم آن را بطور نامحسوس هم عوض نمی کند. پروتز پستان در هنگام وارد کردن در بدن خانمی ممکن است کمی حباب هوا داشته باشد ولی این هوا کاملا جذب میشود و سیلیکون یا اب نمک داخل پروتز با ارتفاع تغییر حجم نمی یابد.

پروتز نه تنها در ارتفاع بالای هواپیما اسیب نمیبیند ، بلکه در ارتفاعات بسیار بالاتر و در سفرهای فضایی نیز لطمه ای نمی خورد. بر کسی پوشیده نیست که تعداد زیادی از این مهمان داران زیبا و لاغر و قد بلند ، پروتز پستان دارند. یک خانم فضا نورد نیز پروتز پستان داشته که بسلامتی به فضا رفته و برگشته. متقابلا پروتز در غواصی و فشارهای بالای عمق زیاد زیر دریا هم هیچ آسیبی نمی بیند. منابع اطلاعاتی غیر علمی نباید مورد توجه و استناد خانم های عزیز باشد.

استفاده از پروتز

تنها راه بزرگ‌کردن سینه، گذاشتن پروتز است. پروتزهایی الان در ایران هست که از آمریکا هم می‌آیند و با جراحی زیر عضلات سینه قرار می‌گیرند. جراحی دردناکی است اما سنگین نیست. پروتز را از راه‌های مختلفی می‌توان قرار داد مثلاً از زیر سینه می‌توان بُرش داد، اما جای جراحی چندان دیده نمی‌شود حتی از زیر بغل هم می‌توان گذاشت اما ایرادش این است که فقط پروتزهای کوچک را از زیر بغل می‌توانیم بگذاریم. پروتزهایی که می‌گذاریم سلیکونی است و داخل آن هم پر از ژل سلیکون است. پروتزها عمر مشخصی ندارند و تا سوراخ نشوند عوض نخواهند شد. پروتز پیر و فرسوده خود به خود تمایل به سوراخ شدن دارد. ولی تا 10 سال بدون ضربه‌های شدید آسیب نمی‌بینند و خطرناک نیستند.

زنان حتی با پروتز توانایی شیردادن دارند و مشکلی بوجود نخواهد آمد. چنین عملی ربطی هم به سرطان پستان ندارد یعنی فرد را دچار سرطان نخواهد کرد و مشکل‌ساز نیست. پروتزی که زیر عضله می‌گذاریم برای بیمار محدودیت حرکت بوجود می‌آورد. حدود سه ماه به آنها محدودیت ورزشی می‌دهیم. مثلاً نباید شنای پروانه یا تنیس حرفه‌ای و… انجام دهند زیرا پروتز سینه اگر جا به جا شود مشکل‌ساز خواهد شد.

استفاده از پروتز سینه

هر پروتزی را هم برای هر کسی نمی‌توان در نظر گرفت،اندازه‌ها متفاوت است. تا حدی البته می‌توان با در نظرگرفتن خواسته‌های منطقی بیمار کارهایی انجام داد البته تاکید می‌کنم زمانی که منطق در کار باشد. مثلاً گاهی از ما پروتزهای بزرگ می‌خواهند که پروتزهای درشت به نفع بیمار نیست. مثلاً موجب می‌شوند که خود سینه به تدریج از بین برود. در ضمن، موج پروتز در این گونه موارد از روی پوست دیده می‌شود و حالتی زشتی پدید می‌آورد.

اصلاح چنین چیزی هم بسیار دشوار است. ما توضیح می‌دهیم که این کار چه عوارضی دارد و جراحی که بعد از 10 سال باز هم با بیمار در تماس است هیچ وقت به چنین خواسته‌هایی عمل نمی‌کند. زیرا بعدها عوارضی رخ می‌دهد که شاید هیچ علاجی هم نداشته باشد. اخیراً یکی از مانکن‌هایی که بیست بار جراحی سینه انجام داده بود سرانجام زیر عمل جراحی درگذشت! زیرا استفاده نادرست از پروتز بسیار خسارت‌آور است.

ساز و کار جراحی زیبایی

کسانی که سینه‌های بزرگ دارند، سینه‌هایشان پیوند می‌شود و مقداری رنگ آن برمی‌گردد. آنهایی که سینه‌های متوسطی دارند با چنین چیزی هم روبرو نخواهند بود و در کل عمل راحتی را پیش رو خواهند داشت. این عمل در هر سنی امکان‌پذیر است اما برای دختر 15 ساله این کار را انجام نمی‌دهیم حتماً باید 18 یا 19 سال داشته باشد و سینه باید به حد کامل رسیده باشد. حتی برای 60 ساله‌ها و 65 ساله‌ها نیز این عمل انجام می‌شود و تا هر سنی که بخواهند این کار انجام می‌شود. سوتین‌های مخصوصی هم پس از عمل برایشان در نظر گرفته می‌شود که باید از آن استفاده کنند و مشکلی هم نخواهند داشت. عمل کوچک‌کردن سینه فقط با جراحی و بُرش شدنی است. کوچک‌کردن سینه با روش ساکشن نداریم. چنین عملی کلاً و به لحاظ علمی نادرست است. البته مواردی وجود داشته که کار غیرعلمی و غلطی است.

سازو-کار-جراحی-زیبایی-سینه

کوچک‌کردن سینه در حیطه کار جراح پستان، جراح پلاستیک و جراح عمومی است که چند و چون این کار را می‌دانند. البته تکینیک در این کار مهم است و بسته به وضع هر مراجعه‌کننده‌ای تکنیک خاصی استفاده می‌شود. عمل بزرگ‌کردن سینه هم بحث دیگری است. رشد سینه در اثر هورمون‌های تخمدان است. برای بزرگ‌کردن سینه دارویی سالم که تجویز شود و موجب رضایتمندی بیمار شود نداریم. مرتب این را در مطب از من می‌پرسند که آیا می‌توانیم بدون جراحی سینه‌های بزرگی داشته باشیم؟ چنین چیزی وجود ندارد. بدون جراحی، بزرگ‌کردن و کوچک‌کردن شدنی نیست.

اگر هورمونی به بیمار بدهیم که سینه‌هایش بزرگ شوند ممکن است به چند جای دیگر بدنش آسیب برسد و این کمتر از سوی مراجعه‌کنندگان لحاظ می‌شود! حتی گاهی اقداماتی نابخردانه هم صورت می‌گیرد که به ایجاد بیماری‌های ناگواری برای بیمار منجر می‌شود. تنها روشی که در دنیا همچنان محل بحث است و می‌گویند حتی ممکن است به ایجاد سرطان منتهی شود، تزریق چربی خود بدن به سینه‌هاست که کماکان در حال بررسی است. در افراد محدودی که چاق هستند و سینه‌های کوچکی دارند این کار شدنی است اما در نظر داشته باشید که افرادی که چاق باشند و دارای سینه‌های کوچک به ندرت پیدا می‌شوند. ولی ریسک هم دارد و ممکن است به سرطان هم بینجامد زیرا هنوز مورد تایید کامل نیست.

دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان فوق تخصص جراحی پستان فارغ التحصیل از دانشگاه شهید بهشتی تهران دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از فرانسه و عضو جامعه جراحان پستان امریکا و نیز عضو انجمن سنولوژی فرانسه، جراح با سابقه در عمل های زیبایی، بازسازی و همچنین سرطان سینه می باشند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 5 =