دکتر پریسا عظیمی نژادان 4 مقالات 4 فرم‌دهی و بازسازی پستان
مدت زمان مطالعه مقاله 2 دقیقه

فرم‌دهی و بازسازی پستان

فرم‌دهی و بازسازی پستان

یکی از عوارض هم پس زدنِ پروتز است که گاهی رخ می‌دهد. در برخی افراد پروتز جواب نمی‌دهد. سینه سخت و دردناک می‌شود، که در اکثر موارد البته با داروهایی مساله رفع می‌شود و در غیر این صورت جراحی لازم است. من هم دو مورد داشته‌ام و اگر با جراحی و تعویض کاری پیش نرود، پروتز خاصی (پلی‌یوریتا) وجود دارد که از آن استفاده می‌کنیم. اما چرا از اول از آن استفاده نمی‌کنیم؟ زیرا به هزار و یک دلیل شدنی نیست. اما اگر پروتز در برخی از افراد جواب ندهد ربطی به جراح ندارد و ما این را به اطلاع مراجعان می‌رسانیم. بحث دیگر ما بالاکشیدن سینه و فرم‌دهی است.

فرم دهی و بازسازی پستان

فرم دهی و بازسازی پستان

 

افتادگی سینه زیاد است. پس از دو سال شیردادن، سینه طبیعتاً دچار افتادگی می‌شود. البته کسانی که ازدواج هم نکنند، پس از مدتی سینه آنها نیز بر اثر بالارفتن سن دچار افتادگی می‌شود. اگر سینه حجم مناسبی داشته باشد می‌توانیم فرم خوبی به سینه بدهیم و حتی‌المقدور با استفاده از حجم سینه و نه پروتز، این کار را انجام می‌دهیم. یعنی سینه‌ای که پایین می‌افتد را فرم می‌دهیم اما وقتی کسی پوست و استخوان بود مجبوریم برای او پروتز در نظر بگیریم.

عمل سنگین و پیچیده‌ای هم هست. فرم‌دادن به آن کار سختی است و کار آسانی نیست. مراجعه‌کننده برای این منظور هم زیاد است و چه بهتر که بدون پروتز انجام شود. بازسازی سینه، پیچیده‌ترین کاری است که ما انجام می‌دهیم زیرا برای کسی است که سینه خود را از دست داده است این یک مساله جدی است. مثلاً یک سینه به خاطر سرطان بریده شده و ما باید برای بیمار یک سینه بسازیم. البته من بیماری داشتم که به علت ریختن آب‌جوش در بچگی یک سینه نداشت یا بیماری داشتم که در یک طرف سینه نداشت یعنی در یک طرف سینه تشکیل نشده بود و عضله سینه هم نداشت.

البته در این جور مواقع، کار بازسازی سینه در سن پایین انجام نمی‌شود و باید مدلی در کار باشد که مانند آن را بتوان ساخت. زیرا سینه‌ها باید مشابه هم باشند. بازسازی سینه یا با استفاده از تزریق چربی، عضله شکم، عضله پشت و… یا با استفاده از پروتز و یا به طور ترکیبی (خود بدن و پروتز) انجام می‌پذیرد. برای بازسازی مراجعان را به مطالعه دعوت می‌کنیم تا تصور بهتری داشته باشند و دریابند که بازسازی آنچه خدا داده به راحتی ممکن نیست. ما با رسیدن به 90 درصد مشابهت در این گونه موارد کار را مثبت ارزیابی می‌کنیم.

در بازسازی مواردی از قبیل؛ سن، بچه‌خواستن و سابقه سرطان خانوادگی مراجعه‌کننده مهم است و همین طور مثلاً اگر از عضله شکم او استفاده می‌کنیم بهتر است که قید حامله‌شدن را بزند. در بازسازی هر چه از خود بدن استفاده شود طبیعی‌تر است و به فُرم بهتری می‌انجامد. پس‌زدن در بازسازی، بالای 30 درصد است که بسیار بالاست و تکرار عمل نیز شایع است و ما در این باره نیز به مراجعان توضیح می‌دهیم زیرا مراجعان باید از روند کارها اطلاع دقیقی داشته باشند.

دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان فوق تخصص جراحی پستان فارغ التحصیل از دانشگاه شهید بهشتی تهران دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از فرانسه و عضو جامعه جراحان پستان امریکا و نیز عضو انجمن سنولوژی فرانسه، جراح با سابقه در عمل های زیبایی، بازسازی و همچنین سرطان سینه می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =