به راحتی حکم اعدام پستان ها را صادر نکنیم!

بخش هایی از سخنرانی دکتر پریسا عظیمی نژادان در کنفرانس “سرطان پستان”

به-راحتی-حکم-اعدام-پستان-ها-را-صادر-نکنیم!سرطان پستان طی سالها دستخوش تغییرات اساسی شده است. نگاهی به تاریخ درمان سرطان پستان (قرن 15 تا 18) بیانگر روش ها و ابزاری است که بیشتر به شکنجه دادن شبیه بوده تا درمان، بعد از دستیابی به تکنیک بیهوشی، تنها عمل جراحی که برای درمان سرطان پستان

انجام می شده برداشتن کامل پستان و به عبارتی قطع کامل عضو بوده است. این جراحی ها به هیچ وجه از نظر کیفیت قابل قبول نبوده و از همینجا احساس نیاز به رویکردی جدید پدید آمد. رویکردی که از هنر و زیبایی شناسی نشات می¬گرفت.در بررسی تاریخ سرطان پستان «سنت آگاتای سیسیلی» بانویی شناخته شده است. او یکی از هفت قدیسی بود که با حضرت مریم محشور شد.

در سیسیل به جرم اعتقاد به خداوند او را شکنجه دادند و هر دو سینه اش را بریدند…سنت آگاتا فرشته نگهبان مبتلایان به سرطان پستان است و در دنیای مسیحیت دعاهای زیادی به نامش وجود دارد تصویر او را در بسیاری از نقاشیها می بینید.افراد مشهوری در طول تاریخ به سرطان پستان دچار شدند:امپراطوریس بیزانسی، 100 سال ق مآتوسا دختر کورش کبیر و همسر داریوش.یک ملکه فرانسوی، که صومعه بزرگی برای حمایت این بیماران تشکیل می¬دهد گویا بقایای این صومعه هنوز وجود دارد.و اخیراً «آنجلینا جولی» هنرپیشه بنام امریکایی که تاثیر عجیبی در جامعه امریکا گذاشت. بیش از 150 درصد آمار برداشتن پیشگیرانه پستان را بالا برد و در یکی دو سال حدود 40 درصد آمار تست ژنتیک (BRCA1) را افزایش داد.

افراد مشهور بسیار می¬توانند تاثیرگذار باشند به ویژه صحبت آنجلینا جولی در مورد اینکه این عمل هیچ تاثیری در زنانگی اش نداشته است، باعث شد بسیاری از او پیروی کنند.در ادبیات و هنر نیز بسیار به این نماد زنانگی پرداخته شده است. کتابهایی در این زمینه نوشته شده مثل کتاب “تاریخ پرستش سینه”، همینطور در آثار نقاشان و هنرمندان برای اشاره به زنانگی، باروری، آفرینش و هر آنچه به زن مرتبط است از این نماد بهره گرفته اند. از این رو جراحی پستان یک هنر محسوب می‌شود. ما با برداشتن پستان، تصویر زنانگی فرد را مخدوش میکنیم! امروزه امکان پس راندن سرطان با حفظ پستان¬ها بیش از پیش فراهم است.

تاثیری که این عضو در تصویر زنانگی دارد حتی عضوهای فوقانی تحتانی زن ندارد. این نشان می¬دهد، حفظ این عضو چقدر اهمیت دارد. نمود تاثیر و اهمیت پستان در هنر و ادبیات زمانها و فرهنگهای گوناگون قابل مشاهده است. از این رو جراحی پستان یک هنر محسوب می شود. سرطان پستان، سرطانی زنانه است. آن‌چه بیمار آن از دست می‌دهد، بخشی از زنانگی است. جراح، با بریدن پستان، بخشی از هویت جنسی زن را از او می‌گیرد. سرطان می‌رود اما “زن” به زندگی ادامه می دهد! درخواست من این است: به راحتی حکم اعدام پستان ها را صادر نکنیم.