تقویت خودباوری پریسا عظیمی‌نژادان – جراح

خودباوری-زناننقش موثر زنان ایرانی در دوران جدید (بخصوص از مشروطه تاکنون) بر کسی پوشیده نیست. زنان هنرمند، دانشمند و نامداری که در زمینه‌های گوناگون توانسته‌اند به فرهنگ، هنر، دانش و… کشورمان خدمت کنند. زنانی مانند: صفیه میربابایی یار و همسر جبار باغچه‌بان، صدیقه دولت آبادی روزنامه‌نگار و از فعالان جنبش مشروطه، دکتر شیرین بیانی مترجم، استاد و پژوهشگر تاریخ، مرضیه برومند کارگردان سینما و تلویزیون، ژاله علو بازیگر و صداپیشه، مهستی بحرینی مترجم چیره‌دست، لیدا فریمان قهرمان تیراندازی، نیلوفر اردلان خانم گل رقابت‌های فوتسال، کیمیا علیزاده زنوزی قهرمان تکواندوی المپیک ریو، آذر نفیسی نویسنده و استاد دانشگاه جانز هاپکینز، آتوسا پورکاشیان استاد بزرگ شطرنج، حمیرا مشیرزاده مترجم و استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و… که در باب هر کدام از این ستارگان می‌توان به تفصیل سخن گفت:

زنانی که با اعتماد به نفس و تلاش مستمر به جایگاه‌های بلندی دست یافتند و با سخت‌کوشی بن‌بست‌ها را گشودند.2.دکتر مریم میرزاخانی هم یکی از زنان موفق ایرانی بود که متاسفانه در جوانی درگذشت و جهانی را داغدار کرد. زنی خودساخته و کوشا که دانش ریاضی مدیون کارهای علمی ارزنده اوست.

به نظر نگارنده، آنچه در بررسی زندگی افراد موفق جای تامل دارد و کمتر به آن توجه می‌شود این است که آنان به خودباوری رسیده و با کار و کوشش فراوان و غنیمت شمردن دوره جوانی به قله‌های بلند علمی، فرهنگی، ورزشی و… دست یافته‌اند. دکتر محمد علی اسلامی ندوشن، نویسنده سرشناس کشورمان بارها در مقالات خود این موضوع را متذکر شده که «جوانان قدر وقت و عمر خود را نمی‌شناسند» و صدافسوس که چنین است و تا زمانی که نظام تعلیم و تربیت ما به طور جدی برای رفع این نقص کاری انجام ندهد، استعدادهای زیادی تلف خواهند شد.

با این وجود شخصیتی مانند مریم میرزاخانی یکی از جوانان موفق ایرانی بود که با تکیه بر توانایی‌های خود بسیاری از موانع را پشت سر گذاشت و در زمینه علمی به اوج موفقیت رسید. امیدوارم پژوهشگران، نویسندگان و اصحاب رسانه فراتر از آنچه این روزها درباره این شخصیت بزرگ علمی می‌گویند و می‌نویسند، شرحی از زندگی او و «کارهایی که انجام داد» و «کارهایی که انجام نداد» بنویسند تا ما بهتر دریابیم که آرزوها و رویاهای بزرگ چگونه دست‌یافتنی خواهند بود؟