سردرگم کردن مردم زیر آواری از مطالب اضافی

سردرگم‌کردن مردم زیر آواری از مطالب اضافی!

به نظر می رسد، مردم از طریق رسانه های جدیدی مانند تلگرام، فیس بوک و به طور کلی سایت های اینترنتی، سعی می کنند اطلاعات و آگاهی خود را در حوزه سلامت ارتقا بخشند. اینترنت این امکان را برای همگان بوجود آورده که در سریع ترین زمان ممکن بتوانند در زمینه های مختلف به جستجو و مطالعه بپردازند.

امروزه وقتی ما پزشکان درباره یک روش درمان یا یک دارو با مراجعان صحبت می کنیم کمتر می بینیم که گوششان تکان بخورد یا خیلی از موضوع سر در نیاورند زیرا آشنایی مردم با مسائل بهداشت و درمان مثل سابق نیست و ه کمک رسانه های جدید و توسعه ارتباطات، اطلاعات و آگاهی های عمومی افزایش پیدا کرده است. حتی مراجعه به پزشک هم این روزها از طریق اینترنت امکان بیشتری در اختیار مراجعان قرار داده، و با جستجویی این امکان فراهم است که فرد بتواند درباره سوابق یک پزشک بیشتر تحقیق کند و بهتر تصمیم بگیرد. از طرفی، نوعی تفکر پدرسالارانه هم امروز دیگر پذیرفته نیست.

یعنی مریض از پزشک توضیح می خواهد و مطالبه از پزشک وجود دارد که برای درمان، روش ها را تشریح کند اما وقتی موضوع تخصصی می شود ایراد در این است که مراجعان بر اساس آن چیزهایی که در فضای اینترنت مطالعه کرده اند یا آنچه از دوستان و آشنایان غیرمتخصص خود شنیده اند، با پزشک وارد بحث می شوند یا شیوه درمانی را خودشان به پزشک توصیه می کنند و اینها مسائلی هستند که خود بحث مستقلی را می طلبند! اما من در این یادداشت فقط به یک موضوع مهم اشاره می کنم. پرسش این است که آیا ما سایت های قابل اعتماد و قابل استنادی داریم که مراجعان بتوانند از آن استفاده کنند؟ برای مثال انجمن جراحان سینه آمریکا یک وب سایت برای پزشکان دارد و یک وب سایت برای مریض ها.

البته همه مراکز بزرگ پزشکی در غرب چنین امکانی را ایجاد کرده اند. در این طرح، برای مریض ها نیز یک وب سایت وجود دارد تا بتوانند به اطلاعات دقیق و معتبر دسترسی داشته باشند. این موضوع اهمیت زیادی دارد چون مراجعان ما وقتی که برای مثال یک پروتز را که در هواپیما منفجر شده در تلگرام یا فیس بوک یا جاهایی نظیر اینها می بینند بسیار متعجب می شوند. در حالی که در صحت و سقم این قبیل فیلم ها باید تردید کرد. گاهی از طریق مطالب، عکس ها، فیلم ها و… ترس به جامعه تزریق می شود و اطلاعات غلط، در میان مردم پخش می شود.

در غرب، مردم از طریق آموزش های صحیح از دوره کودکی و نوجوانی با مسائل مهم بهداشتی و با بدن خودشان آشنا می شوند و کتاب ها و آموزش هایی برایشان در نظر گرفته می شود که بسیار مفید است و زیربنای فکری آنها به صورت علمی پی ریزی می گردد. ضمناً در تلگرام، فیس بوک، اینستاگرام و… گاهی اطلاعات و مطالبی ارائه می شود که «اطلاعات علامت سوال دار» هستند و گاهی به جای آگاه سازی مردم، آنها را از واقعیت دور می کنند و با اطلاعات مخدوش و بی اساس نگران می سازند. در اینجا می خواهم به موضوع کتاب های حوزه سلامت بپردازم.

در کشورهای پیشرفته، کتاب هایی را برای مردم منتشر می کنند که سطح آگاهی آنها را در زمینه بهداشت و سلامت ارتقا بخشد و اطلاعاتی هم که ارائه می شود مطابق با علم روز پزشکی و با استفاده از زبانی قابل فهم برای همگان ارائه می گردد. این کتاب هابی آنکه حوصله خواننده را سر ببرند و با استفاده از عکس های جذاب و توضیحات کوتاه و خلاصه شده، به طوری که مطالب آن با دقت تقسیم بندی شده، اطلاعاتی را در اختیار افراد قرار می دهند. در غرب، تالیف و تنظیم چنین آثاری رواج دارد و بویژه کتاب ها و کتابچه های راهنما درباره سرطان های مختلف، و آنچه باید در این زمینه رعایت شود به طور مکرر و توام با کارها و ایده های خلاقانه منتشر می شوند که تاثیر بسیار مثبتی در آن جوامع داشته و دارد. زیرا قبل از همه چیز، اطلاعاتی را در اختیار مردم می گذارند که رعایت آنها منجر به پیشگیری از بسیاری از بیماری ها می گردد.

اهمیت اطلاعاتی که در کتاب می آید در این است که قابل استناد است (یعنی باید قابل استناد باشد) ولی در ایران و در زمینه علم پزشکی گاهی با آثاری روبرو می شویم که چندان مرغوب نیستند. البته مردم ما علاقه زیادی به کتاب ندارند و کمتر کتاب می خوانند ولی جذابیت کتاب هم مهم است. برای مثال وقتی می دانیم مخاطب ما به تصویر اهمیت می دهد و می دانیم که فهم بسیاری از مطالب از طریق عکس و تصویر آسان تر است باید به این موضوع دقت کنیم. اما در ایران این نکته همواره مغفول مانده است. گاهی هم می بینیم در کتاب های منتشر شده در کشور ما، مطالب زیادی در یک کتاب ارائه می شود و در نظر نمی گیریم کسانی که به سراغ این گونه کتاب ها می آیند در پی چکیده مفید مطالب هستند! حجم زیادی از مطالب اضافی یا نامربوط، بدون نتیجه گیری در یک کتاب جمع می شوند در صورتی که حرف های علمی وقتی برای عامه مردم بیان می شود باید کوتاه و نتیجه بخش باشد.

چند وقت قبل یکی از افرادی که به مطب من مراجعه کرده بود، کتابی برایم آورده بود که در زمینه تغذیه بود. آن کتاب شامل خاطرات نویسنده بود، مثلاً اینکه یک زمانی این طور بوده و حالا جور دیگری است و وضع و حال زندگی خودش را تشریح کرده بود! در نظر بگیرید بعد از 100 صفحه مطالعه، شاید فقط یک پاراگراف مطلب مفید از آن استخراج می شد و جداً چنین آثاری جای سوال دارند؟ چنین کتاب هایی غیر از اینکه وقت خوانندگان را هدر می•دهند چیز زیادی هم برای فهماندن به خوانندگان ندارند و بیش از هر چیز مردم را سردرگم می سازند. متاسفانه بخشی از کتاب های منتشرشده در ایران که به موضوع سلامت یا تغذیه می پردازند مثل رمان نوشته می شوند که این فقط مایه تعجب و تاسف است.