مراجعین اورژانس(سرطان) روزهای دوشنبه و چهارشنبه بین ساعات 15 تا 18 بدون هماهنگی تشریف بیاورید.

تنها در صورت داشتن مدارک و تشخیص اورژانس بودن توسط دکتر، پذیرش خواهید شد.

دکتر پریسا عظیمی نژادان / توصیه ها / چه مکمل‌های غذایی را انتخاب کنیم؟
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

چه مکمل‌های غذایی را انتخاب کنیم؟

انتخاب و استفاده هوشمندانه از مکمل‌های غذایی بسیار با اهمیت است. اگر شما دچار بیماری خاصی نظیر سرطان پستان یا هرنوع سرطان دیگر هستید، بسیار مهم است که چه مکمل غذایی را در رژیم غذایی خود قرار می دهید. نکات بسیار مهمی هستند که در هنگام خرید و استفاده مکمل‌های غذایی باید به آن توجه کنید. از جمله اطلاعات بهداشتی، اطلاعات ساختاری آن ماده غذایی ، میزان دوز مصرفی و بسیاری اطلاعات دیگر نظیر آن که ما در این مقاله به شرح جزئیات آن خواهیم پرداخت.

اطلاعات مورد نیاز روی برچسب مکمل های غذایی

قبل از خرید یک مکمل غذایی، برچسب آن را به دقت بخوانید. به اطلاعات مورد نیاز، بسته بندی، مواد تشکیل دهنده و دستورالعمل های استفاده از آن به دقت نگاه کنید. به راحتی می توان اطلاعات مورد نیازی که در مورد محصولات مطرح می شود تکذیب کرد.

سازندگان مکمل های مواد غذایی مجازند 3 نوع اطلاعات مورد نیاز بر روی برچسب محصولات خود (یا در تبلیغات خود) داشته باشند:


اطلاعات محتوای مواد مغذی: اینها اظهاراتی در مورد مقدار یک ماده مغذی موجود در یک محصول هستند. به عنوان مثال، برچسب محصول ممکن است نشان دهد که یک مکمل “مقوی” یا “منبع خوب” یک ماده مغذی، مانند ویتامین است.
اطلاعات بهداشتی: اینها اظهاراتی در مورد فواید سلامتی شناخته شده ترکیبات خاص هستند. به عنوان مثال، اطلاعاتی مانند ” فولیک اسید ممکن است شانس زایمان مادران باردار با نقص لوله عصبی را کاهش دهد” در این دسته قرار می گیرد. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) باید همه اطلاعات و اظهارات بهداشتی را از قبل تأیید و آنها را توسط مطالعات و پژوهش های علمی اثبات کنند.
اطلاعات ساختاری یا عملکردی: این موارد اطلاعاتی در مورد تأثیر مکمل های غذایی بر ساختار یا عملکرد بدن هستند.

اطلاعات مورد نیاز ساختاری یا عملکرد مکمل‌های غذایی

این دسته جز گیج کننده ترین اطلاعات برچسب مواد غذایی به شمار می روند. موارد زیر اطلاعات مورد نیاز ساختاری یا عملکردی هستند که برای مکمل های غذایی مناسب در نظر گرفته می شوند:
• نحوه عملکرد محصول (“به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند”)
• چگونه محصول بر فیزیولوژی بدن تأثیر می گذارد (“جریان طبیعی ادرار را افزایش می دهد”)
• چگونه محصول ممکن است بر نتایج آزمایشات آزمایشگاهی تأثیر بگذارد (“گلوکز طبیعی خون را پشتیبانی می کند”)
• اطلاعات مورد نیاز درمورد نحوه نگهداری (“کمک به حفظ سیستم گردش خون سالم”)
• اطلاعات مورد نیاز در مورد شرایط و علائم رایج (“کاهش تحریک پذیری، نفخ و سندرم پیش از قاعدگی”) اطلاعات ساختاری یا عملکردی توسط FDA بررسی نمی شود.

اطلاعات اشتباه در مورد ساختار یا عملکرد به آسانی قابل نشر است. به عنوان مثال، بسیاری از مردم بر این باورند که عبارتی مانند “به حفظ سلامت غده پروستات کمک می کند” به این معنی است که این صحت محصول برای پیشگیری یا درمان بیماری هایی مانند سرطان پروستات ثابت شده است.
تصور نکنید که به دلیل اینکه محصولی ادعا می کند که عملکرد سلامت بدن را پشتیبانی یا ارتقا می دهد، از خطر ابتلا به هر بیماری، از جمله سرطان، پیشگیری یا امکان ابتلا به آن را کاهش می دهد.

آیا مکمل های غذایی می توانند بیماری خاصی را درمان کنند؟

برخلاف داروها، سازندگان مکمل ها نمی توانند ادعا کنند که محصولشان می تواند بیماری ها را درمان، تشخیص، پیشگیری یا درمان کند. به عنوان مثال، آنها نمی توانند بگویند که این مکمل “درد آرتریت را کاهش می دهد” یا “درمان موثر بیماری قلبی است”. ادعاهایی از این قبیل فقط برای داروهایی قابل ارائه است که ثابت شده است آنچه را که ادعا می کنند انجام می دهند. ارائه چنین ادعایی به طور خودکار محصول را به یک دارو تبدیل می کند، که پس از آن باید همان مدرک اثربخشی را داشته باشد که FDA برای همه داروها می خواهد.

نشان یا مهر تضمین کیفیت مکمل‌های غذایی

چندین سازمان وجود دارند که تست کیفیت را ارائه می‌کنند و به محصولات اجازه می‌دهند در صورت موفقیت در تست‌های خاص، مهر تضمین کیفیت را ارائه دهند. این مهر معمولاً به این معنی است که هنگام ساخت محصول از استانداردهای کیفیت استفاده شده است. آنها همچنین آزمایش می کنند تا مطمئن شوند که مواد تشکیل دهنده درج شده روی برچسب واقعاً در محصول هستند و حاوی هیچ گونه آلاینده یا مواد شیمیایی مضر نیست.
نمونه‌هایی از سازمان‌هایی که تست کیفیت را ارائه می‌کنند عبارتند از:
• داروسازی ایالات متحده
• NSF International
• ConsumerLab.com
*درج در این لیست به معنای تایید انجمن سرطان آمریکا نیست.

14 نکته طلایی برای انتخاب و استفاده ایمن از مکمل های غذایی

مکملهای غذایی برای سرطانی ها


1- قبل از خرید یا استفاده از محصول آن را بررسی کنید. منابع زیادی در کتابخانه ها و اینترنت وجود دارد. به اطلاعاتی که از سوی سازندگان محصولات می‌آید، نگاه کنید، اطلاعاتی که گاهی ممکن است مغرضانه یا گمراه‌کننده باشند. مطالبی را از اشخاص ثالث قابل اعتماد، مانند محققان یا سازمان های دولتی پیدا کنید. (برای شروع به بخش «یافتن اطلاعات قابل اعتماد درباره مکمل های غذایی» مراجعه کنید.)
2- نام و اعتبار سازنده یا توزیع کننده را در نظر بگیرید. مکمل های غذایی ساخته شده توسط تولید کنندگان مواد غذایی و دارویی شناخته شده در سطح ملی بیشتر با استفاده از کنترل های کیفی دقیق ساخته می شوند، زیرا این شرکت ها اعتبار دارند که باید آن را حفظ کنند.
3- قبل از اینکه مکملی را امتحان کنید، با پزشک یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. در حالی که ممکن است پزشک شما از همه محصولات موجود اطلاعی نداشته باشد، ممکن است بتواند به شما بگوید چه چیزی ایمن نیست.
4- مطمئن شوید که برچسب راهی برای تماس با شرکت در صورت داشتن سوال یا نگرانی ارائه می دهد. تولید کنندگان معتبر اطلاعات تماس روی برچسب یا بسته بندی محصولات خود را ارائه می دهند.
5- از محصولاتی که ادعا می کنند “درمان معجزه آسا”، “پیشرفت نوین” یا “اکتشافات جدید” هستند، اجتناب کنید. همچنین از مکمل هایی که ادعا می کنند دارای فواید خاصی هستند، اما عوارض جانبی ندارند یا بر اساس یک “مواد تشکیل دهنده مخفی” یا روشی پنهانی هستند، خودداری کنید. چنین ادعاهایی تقریباً همیشه جعلی هستند و ممکن است محصول حاوی مواد مضر، داروها یا آلاینده‌ها باشد.
6- از محصولاتی که ادعا می کنند طیف گسترده ای از بیماری های نامرتبط را درمان می کنند اجتناب کنید. اگر مکملی ادعا کند که می‌تواند بیماری‌هایی مانند «سرطان را درمان کند» یا «رشد تومور را متوقف کند» تشخیص، درمان یا پیشگیری کند، محصول به‌صورت غیرقانونی به عنوان دارو فروخته می‌شود.
7- سعی کنید از مخلوط کردن بسیاری از مکمل های مختلف اجتناب کنید. هر چه مواد بیشتر باشد، احتمال اثرات مضر بیشتر است. مخلوط ها همچنین تشخیص اینکه کدام ماده باعث عوارض جانبی می شود را دشوارتر می کند.
8- هر بار فقط مصرف و استفاده از یک محصول را شروع کنید. به هر گونه عوارض جانبی که در حین مصرف محصول دارید توجه کنید. در صورت داشتن عوارض جانبی، مصرف مکمل را قطع کنید. عوارض جانبی را به پزشک خود گزارش دهید و حتماً هر گونه عوارض جدی را به FDA گزارش دهید.
9- در صورت برنامه ریزی برای انجام هر گونه جراحی یا روش درمانی، از جمله جراحی دندان، با جراح خود در مورد اینکه آیا نیاز به قطع مصرف مکمل ها دارید یا خیر صحبت کنید. برخی از مکمل ها به 2 تا 3 هفته زمان نیاز دارند تا کاملاً از بدن شما خارج شوند و تعدادی از آنها می توانند مشکلات جدی در حین یا بعد از عمل ایجاد کنند.
10- اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید، فقط از مکمل های غذایی تجویز شده یا تایید شده توسط پزشک استفاده کنید. تعداد کمی از مکمل های غذایی برای ایمنی مورد مطالعه قرار گرفته اند، بنابراین اثرات آنها بر روی جنین یا نوزاد در حال رشد تا حد زیادی ناشناخته است.
11- قبل از مصرف هر گونه داروی خود تجویز شده به جای داروهایی که برای شما تجویز شده است، با پزشک خود صحبت کنید.
12- برای درمان سرطان یا هر بیماری جدی دیگر به هیچ محصول بدون نسخه وابسته نباشید. مهم نیست که چه ادعایی دارد، اگر آنقدر خوب به نظر برسد که درست باشد، احتمالاً همینطور است.
13- محدودیت های دوز مصرفی روی برچسب را رعایت کنید. مصرف بیش از حد ممکن است باعث آسیب یا حتی مرگ شود. و مکمل های غذایی را بیش از زمان توصیه شده مصرف نکنید.
14- هرگز بدون مشورت با پزشک کودک به نوزاد یا کودک زیر 18 سال مکمل ندهید. اثرات بسیاری از محصولات در کودکان شناخته شده نیست.


منبع مقاله :

https://www.cancer.org/treatment/treatments-and-side-effects/treatment-types/complementary-and-integrative-medicine/dietary-supplements/choosing-safely.html

دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

من در تبریز در خانواده ای متوسط به دنیا آمدم . پدرو مادرم هر دو مهندس فوق لیسانس کشاورزی و کارمند بودند. من یک خواهر کوچکتر از خودم دارم. دوره ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه بوعلی سینا تبریز که توسط خواهران روحانی فرانسوی اداره میشد به اتمام رساندم و فارسی و فرانسه را همزمان یاد گرفتم.

برچسب ها:


دکتر پریسا عظیمی نژادان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
مشکلات جنسی بعد از جراحی برداشتن سینه

مشکلات جنسی بعد از جراحی برداشتن سینه

مشکلات جنسی متعددی بعد از جراحی ماستکتومی (برداشتن کل سینه) و لامپکتومی (برداشتن قسمتی از سینه) به‌ وجود می‌آیند. از دست دادن یک سینه می‌تواند باعث ایجاد استرس زیادی شود. تعداد کمی از خانم‌ها هر دو...

مدیریت مشکلات خواب در بیماران مبتلا به سرطان

مدیریت مشکلات خواب در بیماران مبتلا به سرطان

مشکلات خواب (که گاهی اوقات به آن اختلالات خواب یا اختلالات خواب-بیداری نیز گفته می‌شود) به دلایل مختلفی ممکن است رخ بدهد، احتمال دچار شدن به این اختلال در افراد مبتلا به بیماری سرطان بیشتر...

آیا مکمل‌های غذایی بی‌خطر هستند؟

آیا مکمل‌های غذایی بی‌خطر هستند؟

استفاده صحیح از مکمل‌های غذایی ممکن است به کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها کمک کند. برخی نیز ممکن است ناراحتی ناشی از برخی شرایط یا داروها را کاهش دهند یا به شما کمک کنند احساس بهتری داشته باشید،...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 5 =