مراجعین اورژانس(سرطان) روزهای دوشنبه و چهارشنبه بین ساعات 15 تا 18 بدون هماهنگی تشریف بیاورید.

تنها در صورت داشتن مدارک و تشخیص اورژانس بودن توسط دکتر، پذیرش خواهید شد.

دکتر پریسا عظیمی نژادان / خدمات تخصصی / تخلیه کیست های پستان
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

تخلیه کیست های پستان

اغلب کیست های پستان توده هایی صاف و متحرک هستند که در صورت بزرگ بودن به آسانی قابل مشاهده می باشند. معمولاً شناسایی دقیق آن ها با استفاده از سونوگرافی و ماموگرافی راحت تر خواهد بود. از دیگر کاربردهای سونوگرافی کمک به تخلیه کیست های پستان می باشد.

تخلیه کیست های پستان با هدایت سونوگرافی یک روش ساده است که با قرار دادن یک پروب سونوگرافی بر روی کیست پستان و بی حس کردن ناحیه با بی حسی موضعی انجام می شود. به این صورت که بعد از شناسایی محل کیست ها، یک سوزن نازک را درون سینه وارد می کنند و مایع حاصل از کیست در یک سرنگ تخلیه می شود.

تخلیه کیست پستان (تحت هدایت سونوگرافی)

کیست پستان، کیسه های مملوء از مایعی هستند که عمدتا خوش خیم و غیر سرطانی در نظر گرفته می شوند. ممکن است کیست در یکی از سینه ها و یا هر دو تشکیل شود. معمولا نیازی به درمان کیست پستان نیست، مگر این که بزرگ شوند و یا با درد همراه باشند.

در برخی موارد، تخلیه کیست می تواند به تسکین علائم کمک کند.

کیست های پستان در خانم های ما بین 35 تا 50 سال و قبل از یائسگی شایع است. اما امکان تشکیل کیست در هر رده سنی وجود دارد. گاهی ممکن است کیست به اندازه ای کوچک باشد که تنها در تست های تصویربرداری مانند ماموگرافی و یا سونوگرافی تشخیص داده شود. اما گاهی با وارد آوردن فشار به سینه، کیست را احساس خواهید کرد.

تخلیه-کیستهای-پستان

علت مشخصی برای تشکیل کیست پستان وجود ندارد. اما می توانند به دلیل تغییرات هورمونی که هر ماه و در طول سیکل قاعدگی اتفاق می افتد، تشکیل شوند. برخی شواهد نشان می دهند، بالا بودن سطح استروژن در بدن می تواند باعث تحریک بافت سینه و در نهایت کیست پستان شود.

تخلیه کیست پستان تحت هدایت سونوگرافی، روش ساده ای است که با قرارگیری پروب سونوگرافی بر روی ناحیه ای از سینه که کیست تشکیل شده است، همراه می باشد. جهت انجام این روش، ناحیه مورد نظر بی حس خواهد شد. پزشک با استفاده از سوزنی ظریف و به طور مستقیم، نسبت به تخلیه مایع درون کیست اقدام خواهد کرد.

چه آمادگی برای تخلیه کیست پستان نیاز می باشد؟

با این که تخلیه پستان با سونوگرافی تحت هدایت، روش کم تهاجمی است اما احتمال بروز خونریزی در ناحیه وجود دارد. به همین خاطر، از بیمار خواسته می شود حداقل به مدت یک هفته قبل از انجام تست، از مصرف داروهایی مانند آسپیرین خودداری کند. این دارو با رقیق کردن خون، احتمال خونریزی را افزایش می دهد.

استفاده از پودرهای زیر بغل و یا دئودورانت ها ممنوع می باشد.

توصیه می شود بیمار روز انجام این روش، لباس راحت بر تن داشته باشد.

بیمار می تواند قبل از انجام درمان، غذا بخورد اما بهتر است وعده غذایی سبک باشد.

بعد از تخلیه کیست پستان با سونوگرافی تحت هدایت، نیازی به رعایت مراقبت خاصی نیست. اما گاهی ممکن است روند تخلیه با بیوپسی انجام شود، به همین خاطر، بهتر است فردی از دوستان و یا اعضای خانواده بیمار را همراهی کند.

تخلیه کیست پستان با سونوگرافی تحت هدایت به چه صورت انجام می شود؟

در ابتدا بیمار به پشت و کمی مایل به پهلو دراز می کشد. پروب سونوگرافی بر روی ناحیه ای از سینه که کیست وجود دارد، قرار می گیرد. در مرحله بعد، نواحی نزدیک به کیست با تزریق ماده بی حسی، بی حس می شود. بعد از اطمینان از بی حسی کامل، ناحیه کیست به طور مرتب به وسیله پروب سونوگرافی چک می شود، سوزن کوچکی مستقیما وارد کیست می شود و مایع درون آن تخلیه خواهد شد.

در صورتی که امکان تخلیه کیست به این روش وجود نداشته باشد، بیوپسی انجام خواهد شد.

بعد از پایان روش، گاز استریلی به مدت چند دقیقه بر روی ناحیه گذاشته می شود تا جلوی خونریزی گرفته شود.

بیمار همان روز تخلیه کیست می تواند به منزل برگردد و کارهای عادی و روزانه خود را انجام دهد. بعد از رفتن به منزل می توانید پانسمان را بردارید و به حمام بروید.

ممکن است وارد شدن سوزن منجر به پارگی جزئی رگ شده باشد و مقداری تجمع خون زیر پوست دیده شود، در صورت مشاهده چنین موردی، جایی برای نگرانی وجود ندارد.

کل روند تخلیه کیست پستان تحت هدایت سونوگرافی در حدود یک ساعت و یا کمتر به طول خواهد انجامید.

نتایج تخلیه کیست پستان با سونوگرافی تحت هدایت

اگر مایع به دست آمده از تخلیه هر رنگی به جز رنگ خون داشته باشد، خوش خیم در نظر گرفته می شود و نیازی به بررسی بیشتر نخواهد بود. اما اگر مایع درون کیست، تیره و یا خونی باشد، باید جهت بررسی های بیشتر به پاتولوژی فرستاده شود.

بررسی ها طی سه تا پنج روز انجام خواهد شد.

Source: https://www.med.unc.edu/radiology/breastimaging/services/mri-of-the-breast-mri-guided-breast-biopsy/ultrasound-guided-cyst-aspiration/

دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

من در تبریز در خانواده ای متوسط به دنیا آمدم . پدرو مادرم هر دو مهندس فوق لیسانس کشاورزی و کارمند بودند. من یک خواهر کوچکتر از خودم دارم. دوره ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه بوعلی سینا تبریز که توسط خواهران روحانی فرانسوی اداره میشد به اتمام رساندم و فارسی و فرانسه را همزمان یاد گرفتم.

برچسب ها:


دکتر پریسا عظیمی نژادان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
تغییرات سینه در دوران بارداری

تغییرات سینه در دوران بارداری

بدن بانوان در طول بارداری دچار تغییرات بسیار زیادی می شود، که یکی از آن ها تغییراتی است که در سینه ها قابل مشاهده می باشند. بانوانی که برای اولین بار بارداری را تجربه می نمایند، ممکن است نسبت به...

ماموپلاستی ، جراحی کوچک کردن سینه + فیلم واقعی

ماموپلاستی ، جراحی کوچک کردن سینه + فیلم واقعی

بزرگی سینه در برخی افراد سبب شده تا مشکلاتی همچون گردن درد و مشکلات پوستی ایجاد شود و همچنین می‌تواند زمینه ساز ابتلا به سرطان باشد. ماموپلاستی با نتایج عمل جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

29 دیدگاه ها
 1. سلام ممنون از سایت و اطلاعات خوبتان من متأهل و ۳۱ سالمه یک کیست به اندازه حدود ۳ سانت در سینه راست و یکی حدود یک سانت در سینه چپ دارم که غیر از قبل عادت دردی. ندارد و در صورت فشار دادن سینه آب کرم رنگی خارج میشه بیماری ام اس دارم و می خواستم بچه دار بشوم وجود این کیست برای من خطری ندارد یا باید حتما در بیارم ؟؟؟(بیوپسی انجام دادم و هر دو الحمدلله خوش خیم بود ) لطفاً راهنمایی فرمایید

  پاسخ
  • سلام
   بهتر است در ابتدا تحت کنترل و بررسی قرار بگیرید و سپس اقدام به بارداری نمایید.

   پاسخ
 2. سلام و وقت بخیر
  کیست به اندازه 18 در6 میلیمتر با سپتای ظریف در 2 سانتی نیپل برست, در خانمی به سن 34 سال. ایا نیاز به تخلیه و بیوپسی دارد ؟

  پاسخ
  • سلام
   بدون بررسی های لازم نمی توان تشخیص قطعی داد بهتر است با مدارک و تست های تشخیصی انجام شده به جراح سینه مراجعه نمایید. در صورت عدم دسترسی به پزشک می توانید با ارسال مدارک پزشکی و تشخیصی انجام شده و مشاوره آنلاین با پزشک مشورت نمایید.

   پاسخ
 3. سلام خانم دکتر، من مادرم سرطان سینه دارند عمل شده و تحت درمان هستند، خودم شش کیست در سینه ها دارم، آیا میتوانم تحت نظر شما عمل تخلیه و پروتز سینه انجام بدم؟ ۴۲ سال دارم و دو فرزند دارم. ممنونم از پاسخ شما

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بله امکان انجام وجود خواهد داشت برای آگاهی بیشتر از جراحی پروتز سینه می توانید به صفحه پروتز پستان مراجعه نمایید.

   پاسخ
 4. سلام ۲۹ ساله و مجرد هستم.یک کیست با جدار نازک حاوی سپتای ظریف داخلی به ابعاد۱۶*۶ میلی متر در نیمه لترال پستان راست و چند کیست ساده ب ابعاد ۱۱*۶ میلی در ربع فوقانی خارجی پستان چپ دارم..ایا دارویی جز ویتامین ای هست براش؟برای درمانش چ کار میشه کرد؟امکان از بین رفتنش هست با خوردن دارو؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   برای تعیین روند درمان نیاز به بررسی و تشخیص دقیق تر خواهد بود و بدین طریق بدون بررسی های لازم و انجام آزمایشات نمی توان روند درمان را مشخص نمود.

   پاسخ
 5. سلام وقت بخیر

  من کیست سینه ساده دارم .به اثر ضربه شدید درد

  فوق العاده گرفته و صدای شبیه ترکیدن در بدن داد درد هم دارم و

  سر جایش نیست.نیاز هست سریع به ارژانس مراجعه کنم یا خیر ؟؟؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   برای تعیین روند درمان نیاز به بررسی و تشخیص دقیق تر خواهد بود و بدین طریق بدون بررسی های لازم و انجام آزمایشات نمی توان روند درمان را مشخص نمود. لذا بهتر است برای آگاهی بیشتر به پزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 6. با سلام. خانم دکتر من چند سالی هست که سینه چپم بزرگتر شده و کمی دردناک. و حتی میتونم بگم یک و نیم برابر یا شایدم دو برابر سینه راستم هست. به نظرتون علت چی میتونه باشه؟ علائم ظاهری سرطان رو نداره. فقط درد دارم و سایزش هم بزرگتر شده.

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   برای تعیین روند درمان نیاز به بررسی و تشخیص دقیق تر خواهد بود و بدین طریق بدون بررسی های لازم و انجام آزمایشات نمی توان روند درمان را مشخص نمود. لذا بهتر است برای آگاهی بیشتر به پزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 7. سلام خانم دکتر من کیست ۳.۵ سانتی دارم.،ورزش افزایش سینه موجب بزرگتر شدنش نمیشه؟تا چند سانت برسه خطرناکه؟

  پاسخ
 8. سلام خانم دکتر . ممنون از سایت بسیار مفید شما .

  پاسخ
  • سلام مچکرم امیدوارم مفید بوده باشه براتون

   پاسخ
 9. سلام خسته نباشید من بیشتر از دوساله ک کیست سینه دارم چند ماه پیش ک رفتم سونوگرافی گفتن بزرگتر شده ۲سانت شده. و بهم دارو دادن. ولی تازگیا بیش از اندازه درد دارن سینه هام در طول روز همیشه سفت میشن و دردمیگیرن .دکتر گفت چیزی نیست و دارو داد ولی من کلافه شدم از این درد ها. امکانش هست ک از دکتر خواهش کنم کیست هارو بردارن؟یا نه اگه جواب بدین ممنون میشم

  پاسخ
  • سلام بعد از بررسی در صورتیکه صلاح بدونن، بر‌می‌دارن

   پاسخ
 10. سلام .خانمی ۳۰ ساله هستم .چندساله هست که سینه چپم کیست داشتم اخیرا این کیست بزرگتر شده بود و درد میکرد و کمی پوست پوست شده بود .که بعد از کندن اون پوستهای نازک یهو دهن باز کرد وکلی چرک قهوه ای رنگ و در آخر خونی خارج شد به اندازه ۱تا ۲ لیوان میشد حدودا . و الان سینم سبک و بدون درد شده .علت چی میتونه باشه؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   باید بررسی بشه که بتونن نظر بدن

   پاسخ
   • سلام.وقت بخیر.۶ ماه پیش سونو دادم کیستی به ابعاد ۳۴ میلی در سینه چپم وجود داشت،در سونو جدیدم اندازه این کیست شده ۳۸ میلی،نیاز به تخلیه کیست هست؟

    پاسخ
    • سلام عزیزم تا بررسی نشه توسط دکتر نمیشه پاسخ قطعی داد

     پاسخ
    • سلام خانم دکتر وقتتون به خیر
     من کیست سینه داشتم دکترم یک هفته پیش با سرنگ مایع داخلشو تخلیه کرد و تحویل آزمایشگاه دادیم . ولی در محلی که سوزن زدن هم کبوده هم هم یه برامدگی سفت به وجود اومده .
     طبیعیه ؟

     پاسخ
     • تا ویزیت نشین نمیشه نظر داد

 11. سلام.خسته نباشید.من قصد بارداری دارم.در سونوگرافی انجام شده از پستان تعدادی کیست simple و complicatedبا حداکثر دیامتر ۸×۳۸ و ۵×۱۳ در پستان چپ و راست دیده می شود.پزشک جراح سینه معتقدن بایستی کیست ها تخلیه شود،آیا این راه حل صحیحی است،طبق نظر پزسک در معاینه پستان هیچ موردی قابل لمس نیست.آیا با دارو امکان رفع مسکل وجود ندارد؟
  با تشکر از پاسخگویی شما

  پاسخ
  • سلام عزیزم شما باید توسط پزشک معاینه بشین و مدارکتون توسط متخصص بررسی بشه تا بتونیم نظر قطعی بهتون بدیم

   پاسخ
 12. سلام وقت بخیر.بنده تعداد زیادی کیست در هر دو پستان دارم که در زمان بارداری یکی از کیستهای سینه چپ که خیلی دردناک هم بود به 3 سانتی متر رسید در آن زمان سونوگرافی احتمال فیبروادنوم دادن ولی چون سینه به دلیل بارداری بزرگ شده بود مطمئن نبودن. جدیدا که سونو کردم کیست های سایزی کوچکتر شدن ولی تعداد همچنان زیاده و دکتر سونو گرافی این مرتبه کیست با چندین سپتای داخلی تشخیص دادن با بایرد3. خیلی نگرانم ممکنه خطرناک باشه .اندازش 8 میلی متره که نسبت به سونوی باراری یکسوم شده

  پاسخ
  • عزیزم باید مشاوره بشید تا بررسی دقیق انجام بشه ازلینک زیر اقدام کنید.
   https://draziminejadan.com/contact/

   پاسخ
  • سلام دکتر خسته نباشید من پسری ۲۷ ساله هستم دو هفته ای میشه در سینه سمت راست یه توده به اندازه لوبیا که زیاد هم سفت نیست ایجاد شده فقط موقع خواب که به سمت راست میخوابم یه خورده درد میگیره میخواستم ببینم لازم هست برم دکتر یا خودش خوب میشه
   ممنون

   پاسخ
   • سلام حتما چک کنید باید بررسی بشه

    پاسخ
Average
5 Based On 12
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 5 =