دکتر پریسا عظیمی نژادان / خدمات تخصصی / تخلیه کیست های پستان
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

تخلیه کیست های پستان

اغلب کیست های پستان توده هایی صاف و متحرک هستند که در صورت بزرگ بودن به آسانی قابل مشاهده می باشند. معمولاً شناسایی دقیق آن ها با استفاده از سونوگرافی و ماموگرافی راحت تر خواهد بود. از دیگر کاربردهای سونوگرافی کمک به تخلیه کیست های پستان می باشد.

تخلیه کیست های پستان با هدایت سونوگرافی یک روش ساده است که با قرار دادن یک پروب سونوگرافی بر روی کیست پستان و بی حس کردن ناحیه با بی حسی موضعی انجام می شود. به این صورت که بعد از شناسایی محل کیست ها، یک سوزن نازک را درون سینه وارد می کنند و مایع حاصل از کیست در یک سرنگ تخلیه می شود.

تخلیه کیست پستان (تحت هدایت سونوگرافی)

کیست پستان، کیسه های مملوء از مایعی هستند که عمدتا خوش خیم و غیر سرطانی در نظر گرفته می شوند. ممکن است کیست در یکی از سینه ها و یا هر دو تشکیل شود. معمولا نیازی به درمان کیست پستان نیست، مگر این که بزرگ شوند و یا با درد همراه باشند.

در برخی موارد، تخلیه کیست می تواند به تسکین علائم کمک کند.

کیست های پستان در خانم های ما بین 35 تا 50 سال و قبل از یائسگی شایع است. اما امکان تشکیل کیست در هر رده سنی وجود دارد. گاهی ممکن است کیست به اندازه ای کوچک باشد که تنها در تست های تصویربرداری مانند ماموگرافی و یا سونوگرافی تشخیص داده شود. اما گاهی با وارد آوردن فشار به سینه، کیست را احساس خواهید کرد.

تخلیه-کیستهای-پستان

علت مشخصی برای تشکیل کیست پستان وجود ندارد. اما می توانند به دلیل تغییرات هورمونی که هر ماه و در طول سیکل قاعدگی اتفاق می افتد، تشکیل شوند. برخی شواهد نشان می دهند، بالا بودن سطح استروژن در بدن می تواند باعث تحریک بافت سینه و در نهایت کیست پستان شود.

تخلیه کیست پستان تحت هدایت سونوگرافی، روش ساده ای است که با قرارگیری پروب سونوگرافی بر روی ناحیه ای از سینه که کیست تشکیل شده است، همراه می باشد. جهت انجام این روش، ناحیه مورد نظر بی حس خواهد شد. پزشک با استفاده از سوزنی ظریف و به طور مستقیم، نسبت به تخلیه مایع درون کیست اقدام خواهد کرد.

چه آمادگی برای تخلیه کیست پستان نیاز می باشد؟

با این که تخلیه پستان با سونوگرافی تحت هدایت، روش کم تهاجمی است اما احتمال بروز خونریزی در ناحیه وجود دارد. به همین خاطر، از بیمار خواسته می شود حداقل به مدت یک هفته قبل از انجام تست، از مصرف داروهایی مانند آسپیرین خودداری کند. این دارو با رقیق کردن خون، احتمال خونریزی را افزایش می دهد.

استفاده از پودرهای زیر بغل و یا دئودورانت ها ممنوع می باشد.

توصیه می شود بیمار روز انجام این روش، لباس راحت بر تن داشته باشد.

بیمار می تواند قبل از انجام درمان، غذا بخورد اما بهتر است وعده غذایی سبک باشد.

بعد از تخلیه کیست پستان با سونوگرافی تحت هدایت، نیازی به رعایت مراقبت خاصی نیست. اما گاهی ممکن است روند تخلیه با بیوپسی انجام شود، به همین خاطر، بهتر است فردی از دوستان و یا اعضای خانواده بیمار را همراهی کند.

تخلیه کیست پستان با سونوگرافی تحت هدایت به چه صورت انجام می شود؟

در ابتدا بیمار به پشت و کمی مایل به پهلو دراز می کشد. پروب سونوگرافی بر روی ناحیه ای از سینه که کیست وجود دارد، قرار می گیرد. در مرحله بعد، نواحی نزدیک به کیست با تزریق ماده بی حسی، بی حس می شود. بعد از اطمینان از بی حسی کامل، ناحیه کیست به طور مرتب به وسیله پروب سونوگرافی چک می شود، سوزن کوچکی مستقیما وارد کیست می شود و مایع درون آن تخلیه خواهد شد.

در صورتی که امکان تخلیه کیست به این روش وجود نداشته باشد، بیوپسی انجام خواهد شد.

بعد از پایان روش، گاز استریلی به مدت چند دقیقه بر روی ناحیه گذاشته می شود تا جلوی خونریزی گرفته شود.

بیمار همان روز تخلیه کیست می تواند به منزل برگردد و کارهای عادی و روزانه خود را انجام دهد. بعد از رفتن به منزل می توانید پانسمان را بردارید و به حمام بروید.

ممکن است وارد شدن سوزن منجر به پارگی جزئی رگ شده باشد و مقداری تجمع خون زیر پوست دیده شود، در صورت مشاهده چنین موردی، جایی برای نگرانی وجود ندارد.

کل روند تخلیه کیست پستان تحت هدایت سونوگرافی در حدود یک ساعت و یا کمتر به طول خواهد انجامید.

نتایج تخلیه کیست پستان با سونوگرافی تحت هدایت

اگر مایع به دست آمده از تخلیه هر رنگی به جز رنگ خون داشته باشد، خوش خیم در نظر گرفته می شود و نیازی به بررسی بیشتر نخواهد بود. اما اگر مایع درون کیست، تیره و یا خونی باشد، باید جهت بررسی های بیشتر به پاتولوژی فرستاده شود.

بررسی ها طی سه تا پنج روز انجام خواهد شد.

Source: https://www.med.unc.edu/radiology/breastimaging/services/mri-of-the-breast-mri-guided-breast-biopsy/ultrasound-guided-cyst-aspiration/

دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

من در تبریز در خانواده ای متوسط به دنیا آمدم . پدرو مادرم هر دو مهندس فوق لیسانس کشاورزی و کارمند بودند. من یک خواهر کوچکتر از خودم دارم. دوره ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه بوعلی سینا تبریز که توسط خواهران روحانی فرانسوی اداره میشد به اتمام رساندم و فارسی و فرانسه را همزمان یاد گرفتم.

برچسب ها:


دکتر پریسا عظیمی نژادان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
ماموگرافی؛ نحوه انجام، مزایا و معایب آن

ماموگرافی؛ نحوه انجام، مزایا و معایب آن

ماموگرافی یک روش تصویربرداری می‌باشد که پزشک بوسیله آن بافت سینه را از نظر داشتن تومور و یا کیست مورد بررسی قرار می‌دهد. به طور کلی تشخیص زودهنگام بیماری سرطان می‌تواند تاثیر فراوانی در درمان آن...

درد پستان و تمامی آنچه از آن نمیدانید!

درد پستان و تمامی آنچه از آن نمیدانید!

درد پستان با عنوان درد تیز، همراه با تیر کشیدن و سوزش و یا گرفتگی بافت سینه توصیف می‌شود. این درد می‌تواند ادامه دارد باشد و یا گاها، چه در مردان و چه در خانم‌ها و افراد تغییر جنسیت اتفاق بیفتد. درد...

سرطان سینه در بارداری؛ علل، تشخیص و درمان آن

سرطان سینه در بارداری؛ علل، تشخیص و درمان آن

بسیاری از توده‌های سینه تبدیل به مورد خطرناک نمی‌شوند، به خصوص در دوران بارداری که بروز تغییر در سینه‌ها کاملا طبیعی است. در این دوران، سینه‌ها سفت‌تر و سنگین‌تر از قبل می‌شوند، چرا که آماده تغدیه...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

8 دیدگاه ها
 1. سلام ممنون از سایت و اطلاعات خوبتان من متأهل و ۳۱ سالمه یک کیست به اندازه حدود ۳ سانت در سینه راست و یکی حدود یک سانت در سینه چپ دارم که غیر از قبل عادت دردی. ندارد و در صورت فشار دادن سینه آب کرم رنگی خارج میشه بیماری ام اس دارم و می خواستم بچه دار بشوم وجود این کیست برای من خطری ندارد یا باید حتما در بیارم ؟؟؟(بیوپسی انجام دادم و هر دو الحمدلله خوش خیم بود ) لطفاً راهنمایی فرمایید

  پاسخ
  • سلام
   بهتر است در ابتدا تحت کنترل و بررسی قرار بگیرید و سپس اقدام به بارداری نمایید.

   پاسخ
 2. سلام و وقت بخیر
  کیست به اندازه 18 در6 میلیمتر با سپتای ظریف در 2 سانتی نیپل برست, در خانمی به سن 34 سال. ایا نیاز به تخلیه و بیوپسی دارد ؟

  پاسخ
  • سلام
   بدون بررسی های لازم نمی توان تشخیص قطعی داد بهتر است با مدارک و تست های تشخیصی انجام شده به جراح سینه مراجعه نمایید. در صورت عدم دسترسی به پزشک می توانید با ارسال مدارک پزشکی و تشخیصی انجام شده و مشاوره آنلاین با پزشک مشورت نمایید.

   پاسخ
 3. سلام خانم دکتر، من مادرم سرطان سینه دارند عمل شده و تحت درمان هستند، خودم شش کیست در سینه ها دارم، آیا میتوانم تحت نظر شما عمل تخلیه و پروتز سینه انجام بدم؟ ۴۲ سال دارم و دو فرزند دارم. ممنونم از پاسخ شما

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بله امکان انجام وجود خواهد داشت برای آگاهی بیشتر از جراحی پروتز سینه می توانید به صفحه پروتز پستان مراجعه نمایید.

   پاسخ
 4. سلام ۲۹ ساله و مجرد هستم.یک کیست با جدار نازک حاوی سپتای ظریف داخلی به ابعاد۱۶*۶ میلی متر در نیمه لترال پستان راست و چند کیست ساده ب ابعاد ۱۱*۶ میلی در ربع فوقانی خارجی پستان چپ دارم..ایا دارویی جز ویتامین ای هست براش؟برای درمانش چ کار میشه کرد؟امکان از بین رفتنش هست با خوردن دارو؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   برای تعیین روند درمان نیاز به بررسی و تشخیص دقیق تر خواهد بود و بدین طریق بدون بررسی های لازم و انجام آزمایشات نمی توان روند درمان را مشخص نمود.

   پاسخ
Average
5 Based On 4
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *