دکتر پریسا عظیمی نژادان / مقالات / جراحی ترمیمی سینه
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

جراحی ترمیمی سینه

جراحی ترمیمی سینه به رفع مشکلات ناشی از جراحی پروتز سینه از جمله پاره شدن پروتز، کشیده شدن کپسول اطراف سینه، عدم تقارن و یا افتادگی سینه ها کمک می کند. هم چنین خانم هایی که به دنبال تغییر فرم و اندازه پروتز هستند، خواهان انجام جراحی ترمیمی سینه می باشند.

بعد از چه مدت نیاز به تعویض پروتز می باشد؟

معمولا نیاز است ده تا پانزده سال بعد از جراحی، پروتز تعویض شود. البته اگر مشکلی برای پروتز پیش نیاید، نیازی به تعویض نخواهد بود. آن چه که اهمیت دارد این است که بیمار جهت انجام چکاپ، به طور مرتب به پزشک مراجعه کند.

خانم هایی که پروتز سالینی در سینه های آن ها کار گذاشته شده است، به راحتی می توانند سینه های خود را در آینه چک کنند. ترشح و نشت از پروتز به خوبی قابل مشاهده است و اگر پروتز سالینی بترکد، خالی خواهد شد. نکته این است که این نوع پروتز بی خطر است و توسط بدن جذب می شود.

در صورت استفاده از پروتز سیلیکونی، توصیه می شود MRI تا سه سال بعد از جراحی انجام شود تا از عملکرد صحیح پروتز اطمینان حاصل گردد.

جراحی-ترمیمی-سینه

مزایای جراحی ترمیمی سینه

  • بهبود فرم و قرارگیری پروتز
  • اصلاح عوارض و مشکلات همراه با درد مانند کشیدگی کپسول اطراف بافت سینه
  • دوره نقاهت کوتاه تر
  • هزینه های کمتر

در طول جراحی ترمیمی سینه چه اتفاقی می افتد؟

جراحی ترمیمی سینه شامل تعویض پروتزهای سالینی و سیلیکونی است که با هدف تغییر اندازه و فرم و یا اصلاح مشکلات انجام می شود. در طول جراحی پروتز سینه، بیمار می تواند اندازه و فرم دلخواه پروتز را انتخاب کند و در نود درصد موارد، نتایج مورد دلخواه بیمار حاصل می شود.

جزئیات روند جراحی ترمیمی به موردی که باید برطرف شود بستگی دارد. از جمله:

  • اگر بیمار خواهان تغییر اندازه و یا پوزیشن قرارگیری پروتز باشد، فضای داخل سینه دستکاری می شود تا پروتز در جای جدید قرار بگیرد.
  • اگر کشیدگی کپسول اطراف بافت سینه، دلیل انجام جراحی ترمیمی باشد، کپسول قبل از قرارگیری پروتز جدید برداشته خواهد شد.
  • برخی خانم ها خواهان لیفت سینه به عنوان بخشی از جراحی ترمیمی هستند، که در چنین شرایطی، برش های جدیدی باید زده شود. بسته به میزان لیفت سینه، برش می تواند در قسمت بالای هاله قهوه ای رنگ دور نوک سینه و دور نوک سینه و یا به صورت عمودی تا زیر چین های سینه زده شود.

معمولا در مواردی که میزان افتادگی سینه زیاد باشد، برش افقی در طول چین های طبیعی زیر سینه زده می شود تا پوست اضافی برداشته شود.
جراحی ترمیمی سینه در حدود یک تا سه ساعت به طول می انجامد که به نوع پروتز به کار رفته، تکنیک جراحی و این که آیا نیازی به لیفت می باشد یا خیر بستگی دارد.

جراحی به صورت سرپایی و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و بعد از پایان جراحی، پانسمانی بر روی سینه ها قرار خواهد گرفت.

دوره نقاهت جراحی ترمیمی سینه

دوره نقاهت جراحی ترمیمی سینه به مراتب آسان تر از جراحی پروتز سینه می باشد. کاملا طبیعی است که سینه ها طی 24 تا 72 ساعت بعد از جراحی ملتهب و متورم باشند.

در طول سپری شدن دوره نقاهت باید از بالا نگه داشتن بازوها و یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری شود. فعالیت های سبک مانند پیاده روی به بهبود جریان خون و کاهش ورم کمک می کنند.

بیمار چند روز بعد از جراحی می تواند به محل کار خود برگردد.

آن چه که اهمیت دارد این است که بیمار تمام نکات گفته شده از سوی پزشک را رعایت کند تا بهترین نتایج حاصل گردد.

چه زمانی به جراحی ترمیمی سینه نیاز می شود ؟

عوامل مختلفی وجود دارد که سبب می شود تا فرد نیاز به جراحی ترمیم سینه پیدا کند که در ادامه به شرح هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت.

پس زدن پروتز سینه

پس زدن پروتز سینه که گاها اتفاق می افتد، یکی از عوارض جراحی پروتز سینه است. در برخی افراد پروتز جواب نمی‌دهد و موجب می گردد تا سینه سخت و دردناک ‌شود، که در اکثر موارد البته با داروهایی مساله رفع می‌شود و در غیر این صورت جراحی ترمیم سینه لازم است.

گاها به ندرت پیش می آید که جراحی و تعویض نتیجه بخش نباشد که در چنین زمان های از پروتز خاصی (پلی‌یوریتا) استفاده می شود. برای برخی افراد سوال پیش می آید که چرا از ابتدا این نوع پروتز مورد استفاده قرار نمی گیرد که بایستی بدانید دلایل مختلفی وجود دارد و استفاده از این نوع پروتز در ابتدا نشدنی است.

شایان ذکر است که پس زدن پروتز ارتباطی با جراح سینه نخواهد داشت، اما دلایل مختلفی وجود دارد که از ابتدا این نوع پروتز مورد استفاده قرار نمی گیرد.

افتادگی سینه

افتادگی سینه یکی از مشکلاتی است که افراد زیادی با آن مواجه می شوند. به طور طبیعی بافت سینه افتاده خواهد شد که این امر چه در افرادی که سابقه شیردهی داشته باشد و چه افراد مجرد دیده شده است.

در صورتی که بافت سینه حجم خوبی داشته باشد با استفاده از حجم سینه بدون نیاز به پروتز جراحی انجام می شود. اما وقتی بافت سینه فرد حجم مناسبی نداشته باشد مجبور به استفاده از پروتز خواهیم بود که در چنین زمان های انجام جراحی لیفت سینه و پروتز به صورت همزمان انجام می گردد.

نکته ای بسیار مهم که در چنین زمان های لازم است بدان بپردازیم این است که گاها پیش می آید فرد جراحی پروتز سینه انجام داده و پس از مدتی به دلیل شیردهی دچار افتادگی می شود که در چنین زمان های می توان با انجام جراحی به رفع این مشکل بپردازیم.

فرم دهی و بازسازی پستان

نداشتن عضله سینه

یکی دیگر از عواملی که سبب می گردد تا فرد نیاز به جراحی بازسازی سینه داشته باشد، عدم وجود عضله و بافت سینه به دلیل ابتلا به سرطان سینه یا بروز حادثه ای همچون سوختگی در دوران کودکی که منجر به عدم تشکیل بافت سینه شده است. البته بروز این گونه حوادث در کودکی را نمی توان جراحی نمود.

نتایج جراحی ترمیمی سینه

با برطرف شدن التهاب و ورم و جا افتادن پروتز، نتایج نهایی روش جراحی مشخص خواهد شد. در بیشتر موارد، طی سه ماه از میزان التهاب کاسته می شود و این روند گاهی ممکن است تا یک سال نیز ادامه پیدا کند. معمولا طی سه تا دوازده ماه، شاهد تغییراتی در بافت سینه خواهید بود.
اسکارها نیز به مرور و طی یک سال محو خواهند شد.

دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان فوق تخصص جراحی پستان فارغ التحصیل از دانشگاه شهید بهشتی تهران دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از فرانسه و عضو جامعه جراحان پستان امریکا و نیز عضو انجمن سنولوژی فرانسه، جراح با سابقه در عمل های زیبایی، بازسازی و همچنین سرطان سینه می باشند.

برچسب ها:


دکتر پریسا عظیمی نژادان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *