مراجعین اورژانس(سرطان) روزهای دوشنبه و چهارشنبه بین ساعات 15 تا 18 بدون هماهنگی تشریف بیاورید.

تنها در صورت داشتن مدارک و تشخیص اورژانس بودن توسط دکتر، پذیرش خواهید شد.

مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

جراحی زیبایی شکم

جراحی زیبایی شکم، تامی تاک یا ابدومینوپلاستی روش جراحی است که با هدف بهبود فرم و کشیدگی ناحیه شکمی انجام می شود. این روش جراحی، شامل برداشت چربی و پوست اضافی و افتاده به منظور بهبود فرم بافت های زیرینی است که از پوست و چربی حمایت می کند. جراحی زیبایی شکم می تواند دلایل زیبایی و یا بازسازی را به همراه داشته باشد.

هدف از انجام جراحی زیبایی شکم، برداشت پوست و چربی اضافی از قسمت میانی و انتهایی شکم و هم چنین ترمیم عضلاتی است که از هم جدا شده اند. این روش هم چنین می تواند به کاهش بیرون زدگی شکم در پی وجود پوست و چربی اضافی و شل شدگی عضلات شکمی کمک کند.

با این که، جراحی شکم به عنوان یک روش زیبایی در نظر گرفته می شود، اما می تواند در برخی موارد، جنبه های بازسازی نیز داشته باشد. از جمله:

 • اصلاح ناهنجاری های شکمی ایجاد شده در پی بارداری، چاقی و اضافه وزن، کاهش وزن های شدید، تروما، تومورها و یا دیگر بیماری ها
 • اصلاح و یا تسکین نقایص ساختاری ناحیه شکم
 • بهبود عملکرد عضلات شکمی
 • برقراری ظاهری طبیعی در ناحیه شکم
 • ترمیم فتق شکم که در پی جراحی قبلی ایجاد شده است.

ابدومینوپلاستی

جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی)

جراحی زیبایی شکم یکی از اعمال زیبایی است که بسیار سنگین بوده و نیازمند استراحت و بستری به مدت حداقل یک روز خواهد بود. انجام این جراحی بهتر است در مراکز درمانی مجهز و بیمارستان ها انجام گردد.

لازم به ذکر است که درصد ابتلا به آمبولی در این جراحی بیش از هر جراحی دیگر خواهد بود و در حالت کلی با رعایت مراقبت های لازم بسیار کاهش خواهد یافت اما هرگز به صفر نخواهد رسید. انجام جراحی زیبایی شکم در اکثریت مواقع همراه با لیپوساکشن پهلو ها و ناحیه معده انجام می شود. همچنین پوشیدن گن به مدت سه ماه پس از جراحی الزامی خواهد بود.

جراحی ابدومینوپلاستی برای افرادی که BMI بدن آن ها بالا است و تمامی اندام های بدن آن ها با چاقی مواجه است مناسب نخواهد بود، زیرا با انجام این جراحی می توان چربی های شکم و پهلوها را برطرف نمود و برای افرادی که بازوها، ران ها و سایر اندام های بدن آن ها چاق است مناسب نخواهد بود. در چنین حالتی بهتر است در ابتدا بیمار اقدام به درمان و رفع چاقی خود نماید، سپس برای انجام جراحی اقدام کند.

جراحی های همزمان با ابدومینوپلاستی

انجام جراحی های همزمان با ابدومینوپلاستی در صورتی که حجم چربی کم باشد و فرد سن زیادی نداشته باشد می توان همزمان با جراحی زیبایی سینه انجام داد ولی انجام جراحی ابدومینوپلاستی به صورت همزمان با اعمال رحمی یا سزارین صحیح نخواهد بود. در اکثریت مواقع جراحی زیبایی شکم همرمان با جراحی لیپوساکشن شکم و پهلو قابل انجام خواهد بود.

آیا جراحی زیبایی شکم برای من مناسب است؟

تصمیم به انجام جراحی زیبایی شکم، کاملا شخصی است و به تمامی افراد توصیه نمی شود. به همین خاطر، توصیه می شود قبل از جراحی، با پزشک مشورت داشته باشید. پزشک با بررسی وضعیت جسمانی و یا شرایط موجود، به این نتیجه می رسد که آیا شما گزینه مناسبی برای انجام این روش جراحی هستید یا خیر.

انجام جراحی زیبایی شکم، در موارد زیر توصیه نمی شود:

 • فرد نتواند تحت بیهوشی قرار بگیرد
 • احتمال خونریزی و یا کند بودن روند ترمیم و بهبودی وجود داشته باشد
 • احتمال بروز عوارض جراحی زیاد باشد
نکته مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که جراحی شکم، جایگزین کاهش وزن و یا برنامه های تمرینی و ورزش نمی باشد. این نکته را در نظر داشته باشید، با این نتایج دائمی هستند اما تغییرات وزن می تواند تاثیراتی را بر روی نتایج به همراه داشته باشد. به همین خاطر، در صورتی که در آینده قصد بارداری و یا کاهش وزن دارید، این مساله را با پزشک در میان بگذارید.

افراد با شرایط زیر، گزینه مناسبی برای انجام ابدومینوپلاستی خواهند بود:

 • سلامت فیزیکی و وزن بدنی ثابت و ایده آل
 • انتظارات واقع بینانه و منطقی
 • عدم استعمال دخانیات
 • بزرگ و بیرون زده بودن شکم
 • شلی و افتادگی پوست شکم
 • چروک خوردگی و ترک های بارداری

جراحی زیبایی شکم عمدتا با بیهوشی عمومی انجام می شود و قبل از تعیین نوع بیهوشی، هر گونه داروی مصرفی و یا سابقه حساسیت و آلرژی بررسی خواهد شد.

آیا جراحی ابدومینوپلاستی می تواند با عوارض و خطراتی همراه باشد؟

جراحی هایی که امروزه انجام می شود، به گونه ای طراحی شده اند که بیشترین میزان ایمنی را به همراه دارند. اما با این حال، احتمال بروز عوارض وجود دارد. قابل ذکر است که در هر بیهوشی عمومی احتمال خطر و آمبولی ریه در هر ابدومینوپلاستی وجود دارد ولی احتمال آن در صورت رعایت مسائل علمی و استفاده از امکانات بیمارستان مجهز ناچیز است. از قبیل:

 • عفونت زخم
 • احساس درد و ناراحتی در بخیه ها
 • هماتوم (تجمع خون در نواحی اطراف جراحی)
 • برجسته و مشخص بودن اسکارها
 • بی حس شدن اطراف ناحیه جراحی
 • لخته شدن خون
 • تهوع

جراحی زیبایی شکم

قبل از جراحی زیبایی شکم، چه اقداماتی باید انجام شود؟

مهم است که بیمار قبل از جراحی،

 • از لحاظ بدنی آمادگی کافی برای پشت سر گذاشتن دوره نقاهت را داشته باشد
 • به وزن بدنی ثابتی رسیده باشد
 • مصرف برخی داروها را قطع کرده باشد
 • استعمال سیگار و دخانیات را به مدت حداقل دو هفته کنار گذاشته باشد. نیکوتین موجود در سیگار، روند ترمیم و بهبودی را به تاخیر خواهد انداخت.

در طول جلسات مشاوره، پزشک به بررسی سوابق پزشکی، هر گونه داروی مصرفی و یا سابقه حساسیت می پردازد و از بیمار می خواهد تست هایی مانند آزمایش خون، اشعه ایکس و نوار قلب را انجام دهد.

پیش از جراحی باید از مصرف آسپیرین و یا داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی خودداری شود.

معمولا نیاز است به منظور پیشگیری از بروز عفونت بعد از جراحی، آنتی بیوتیک مصرف شود.

روند جراحی زیبایی شکم

جهت انجام جراحی زیبایی شکم، برش افقی ما بین خط رویش موهای ناحیه تناسلی و ناف زده می شود. شکل و طول برش به میزان بافت و چربی که باید برداشته شود، بستگی دارد. در مرحله بعد، پوست برداشته و امکان دسترسی و ترمیم عضلات زیرین شکم فراهم خواهد شد.

برش دیگری در نواحی اطراف ناف زده می شود تا هر گونه بافت و چربی اضافی در قسمت فوقانی شکم برداشته شود. بعد از اعمال تغییرات و برداشت پوست و چربی، باقی مانده پوست بخیه زده می شود و حفره جدیدی برای ناف ایجاد خواهد شد.

ابدومینوچلاستی

چه مراقبت هایی بعد از جراحی زیبایی شکم نیاز می باشد؟

بعد از جراحی، پانسمانی بر روی ناحیه شکم قرار می گیرد تا از بخیه ها محافظت به عمل آید. به علاوه این که پانسمان الاستیک از میزان ورم و التهاب شکم نیز کم خواهد کرد.
ممکن است لوله ای به طور موقت و به منظور جمع آوری خون و مایعات اضافی، زیر پوست قرار داده شود.

نکاتی در خصوص:

 • نحوه مراقبت از بخیه ها
 • نحوه و زمان مصرف داروها
 •  بررسی ناحیه جراحی و اهمیت دادن به شرایط جسمانی
 • زمان مراجعه بعدی به پزشک
 • عدم استعمال دخانیات

در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت.

بیمار باید تمام سوالات خود را با پزشک در میان بگذارد. سوالاتی از قبیل:

 • چه داروهایی باید مصرف شوند؟
 • پانسمان چند وقت بعد از جراحی برداشته خواهد شد؟
 • آیا بخیه ها کشیده می شوند؟ چه زمانی؟
 • چه زمانی برای انجام کارهای روزانه و ورزش ایمن می باشد؟
 • زمان مراجعه بعدی به مطب چه زمانی است؟

در صورتی که بیمار بعد از جراحی درد داشته باشد، می تواند از داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک مصرف کند.

گن مخصوصی که در اختیار بیمار قرار می گیرد، باید به مدت شش هفته پوشیده شود تا از تجمع مایعات پیشگیری به عمل آید و و از شکم محافظت شود.

تا چند هفته بعد از جراحی، باید از انجام کارها و فعالیت های شدید بدنی که باعث فشار آمدن به شکم و بخیه ها می شود، خودداری شود.

جراحی-ابدومینوپلاستی

آیا بعد از جراحی، اسکار باقی می ماند؟

تمام روش های جراحی تهاجمی با اسکار همراه هستند. اما جراح تمام تلاش خود را به کار می گیرد تا برش ها در نواحی زده شوند که در خط های طبیعی پنهان و به مرور محو شوند.

برش جراحی ابدومینوپلاستی چگونه است؟

در محل زیر شکم همانند یک برش سزارین بزرگ، اکثرا بین دو سر استخوان لگن است. یک برش گرد کوچک دور ناف نیز هست که در موارد خیلی خاص مثل خانم های لاغر با کمی افتادگی پوست زیر شکم قابل اجتناب است.

آیا گذاشتن درن ها در جراحی ضروری است؟

گذاشتن دو درن الزامی است و تا قطع ترشحات کشیده نمی شود و با درن ها پس از آموزش، بیمار مرخص می شود. اکثرا سه یا چهار روز بعد خارج باید کرد.

نتیجۀ انتخاب و مشاوره درست در عمل ابدومینوپلاستی

نتیجه مشاوره و انتخاب صحیح عمل ابدومینوپلاستی بعد از یکسال است خود را نشان می دهد. زخم ها رنگ باخته و همه چیز رضایت بخش است. در ابتدا می بایست با جراح شکم مشورت تمود و سپس در صورت آنکه کاندید مناسبی باشد می توان با تکنیک های مناسب اقدام به جراحی نمود. زیرا در صورت آنکه جراح تبحر کافی را نداشته باشد ممکن است با عوارض و خطراتی همراه باشد.

نتایج جراحی زیبایی شکم

برداشت پوست و چربی اضافی و رفع شل شدگی شکم و هم چنین کشیدگی دیواره عضلانی شکم باعث می شود شما شکمی صاف تر و محکم تر داشته باشید. با این حال، نکته ای که در پایان باید به آن اشاره کنیم این است، با این که جراحی زیبایی شکم نتایج طولانی مدتی را به همراه دارد، اما اثرات بالا رفتن سن و یا تغییرات وزن می تواند بر نتیجه جراحی تاثیر بگذارد.

Source: https://plasticsurgery.org.au/procedures/surgical-procedures/abdominoplasty/

دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

من در تبریز در خانواده ای متوسط به دنیا آمدم . پدرو مادرم هر دو مهندس فوق لیسانس کشاورزی و کارمند بودند. من یک خواهر کوچکتر از خودم دارم. دوره ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه بوعلی سینا تبریز که توسط خواهران روحانی فرانسوی اداره میشد به اتمام رساندم و فارسی و فرانسه را همزمان یاد گرفتم.


دکتر پریسا عظیمی نژادان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
تغییرات سینه در دوران بارداری

تغییرات سینه در دوران بارداری

بدن بانوان در طول بارداری دچار تغییرات بسیار زیادی می شود، که یکی از آن ها تغییراتی است که در سینه ها قابل مشاهده می باشند. بانوانی که برای اولین بار بارداری را تجربه می نمایند، ممکن است نسبت به...

ماموپلاستی ، جراحی کوچک کردن سینه + فیلم واقعی

ماموپلاستی ، جراحی کوچک کردن سینه + فیلم واقعی

بزرگی سینه در برخی افراد سبب شده تا مشکلاتی همچون گردن درد و مشکلات پوستی ایجاد شود و همچنین می‌تواند زمینه ساز ابتلا به سرطان باشد. ماموپلاستی با نتایج عمل جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

4 دیدگاه ها
 1. سلام و خسته نباشید
  من در خارج از ایران زندگی میکنم و در نظر دارم که برای عمل ابدومینوپلاستی حضور شما بیام. سوال مهمی که داشتم اینه که چند روز بعد از عمل اجازه پرواز هست؟

  پاسخ
  • سلام
   حدود سه هفته وقت بذارین

   پاسخ
 2. سلام وقت بخیر
  با ارسال عکس از ناحیه شکم و پهلو امکان تعیین نوع عمل جراحی و برآورد هزینه وجود دارد.

  پاسخ
  • سلام
   خیر نوبت بگیرین لطفا

   پاسخ
Average
5 Based On 2
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + 9 =