مراجعین اورژانس(سرطان) روزهای دوشنبه و چهارشنبه بین ساعات 15 تا 18 بدون هماهنگی تشریف بیاورید.

تنها در صورت داشتن مدارک و تشخیص اورژانس بودن توسط دکتر، پذیرش خواهید شد.

دکتر پریسا عظیمی نژادان / مقالات / مراقبت‌های بعداز جراحی کوچک کردن سینه
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

مراقبت‌های بعداز جراحی کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن سینه تنها به منزله‌ی زیبایی نیست و برای برخی از افراد انجام این جراحی ضروری است. بزرگی سینه در برخی افراد سبب شده تا مشکلاتی همچون گردن درد و مشکلات پوستی ایجاد شود و همچنین می‌تواند زمینه ساز ابتلا به سرطان باشد. جراحی کوچک کردن سینه، یک جراحی بسیار راحت است که با درد بسیار اندکی همراه است. پس از این جراحی نیازی به بستری در بیمارستان نخواهد بود و فرد می‌تواند پس از جراحی ترخیص شود و نتایج عمل جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی بسیار رضایت بخش بوده و در شکل ظاهری خانم‌ها بسیار تاثیر گذار است، اما برای رسیدن به نتیجه مطلوب بایستی از مراقبت‌های پس از جراحی کوچک کردن سینه آگاهی داشته و آن‌ها را رعایت نمایید. توصیه ما این است که حتما در خصوص انجام جراحی کوچک کردن سینه با پزشک مشورت کنید تا با جزئیات دقیق این روش از جمله عوارض و هم‌چنین مراقبت‌های بعد از آن آشنا شوید.

مراقبت‌های بعداز جراحی ماموپلاستی کاهشی

مراقبت‌های پس از جراحی ماموپلاستی کاهشی یا جراحی کوچک کردن سینه تاثیر بسزایی در نتایج جراحی خواهد داشت که این موارد عبارت است از:

مراقبت-های-بعد-از-جراحی-کوچک-کردن-پستان

افتادگی سینه پس از جراحی

فرم طبیعی سینه زنان همانند یک خط شیب دار می‌باشد، بدین صورت که بالای آن خالی بوده و پایین آن گرد است. بنابراین بافت طبیعی سینه در طول زمان دچار افتادگی می‌شود. قابل توجه است که برای آنکه فرم بالای سینه گرد باشد تنها با جراحی این اتفاق میسر خواهد بود. نوک سینه پس از جراحی ثابت است و به هیچ عنوان تغییر نمی‌کند اما بالای سینه پس از مدت زمانی افت خواهد کرد و زیبایی آن با سال‌های اول پس از جراحی قابل مقایسه نخواهد بود.

فرم سینه پس از جراحی

برخی از افراد تصور می‌کنند فرم سینه پس از جراحی بسته به نحوه انجام جراحی است. قابل توجه است که جراح پستان نقش بسزایی در نتیجه جراحی خواهد داشت و نتیجه جراحی بسته به مهارت او و بروز عوارض با توجه به این نکته متغیر خواهد بود. اما بافت سینه افراد با یکدیگر متفاوت است و افراد نبایست بافت و فرم سینه خود را با دیگری مقایسه کنند. فرم سینه پس از جراحی بسته به جنس پوست، جنس بافت سینه و شکل سینه تعیین می‌شود.

ممکن است برخی از سینه‌ها تا سالیان طولانی فرم گرد آن حفظ شود و این به دلیل ابتلا به فیبروکیستیک شدید می‌باشد اما برخی دیگر از سینه‌ها پس از جراحی با چاقی و لاغری با تغییر فرم مواجه می‌شوند که به دلیل بافت چربی سینه می‌باشد.

شایان ذکر است، فرم سینه خود را پس از جراحی با دیگری و یا با بافت سینه قبل از جراحی خود مقایسه نکنید زیرا بافت هر دو سینه با یکدیگر متفاوت است.

فرم-سینه-بعد-از-جراحی-کوچک-کردن-سینه

کاربرد درن بعداز جراحی سینه

درن‌ها لوله‌های هستند که در ناحیه جراحی شده گذاشته می‌شود تا تخلیه خون از طریق این لوله‌ها به آسانی انجام شود. اکثریت جراحان سینه در دنیا به مدت 24 ساعت از این درن‌ها پس از جراحی استفاده می‌کنند. گاهی اوقات افرادی هستند که از درن‌های جراحی واهمه دارند اما بایستی بدانید که درن‌ها لوله‌های قابل انعطاف هستند و کشیدن آن ها به هیچ عنوان درد نخواهد داشت.

هنگامی که فردی جراحی بازسازی پستان را انجام داده است استفاده از این درن‌های جراحی به مدت دو هفته ضروری است. لازم به ذکر است این درن ها هیچ گونه مزاحمتی را برای فرد نداشته و به لباس زیر فرد متصل است و حتی فرد با وجود آن ها می تواند به فعالیت اجتماعی خود بپردازد.

حس نوک سینه پس از جراحی

برش ایجاد شده در نوک سینه همانند هر برش جراحی دیگر (مانند زایمان) سبب می‌شود تا پس از جراحی آن ناحیه برای مدتی حس خوبی نداشته باشد. ناحیه نوک سینه بدین ترتیب است گاها دیده می‌شود که فردی حس نوک سینه خوبی داشته و فرد دیگری ندارد و هیچ ابزار برای ارزیابی آن وجود ندارد که بررسی شود پس از جراحی به چه صورت خواهد بود. در ضمن قابل توجه است بدانید که این عامل هیچ ارتباطی به جراحی ندارد و تنها بایستی تکنیک‌های که وجود دارد به درستی رعایت شود.

در شش ماه اول پس از جراحی حس نوک سینه برهم می‌خورد، در برخی افراد در شش ماه اول پس از جراحی زیبایی سینه باز می‌گردد ولی در برخی دیگر حدود پنجاه درصد آن باز می‌گردد. در حقیقت بدین صورت است که فرد متوجه فشار می‌شود ولی حس سطحی آن ها بازنخواهد گشت.

در نهایت بگوییم، قبل و بعد از جراحی سینه نمی توان ارزیابی نمود که حس سینه به چه صورت خواهد شد، لذا تمامی افراد بایستی در نظر داشته باشند احتمال دارد حس نوک سینه آن‌ها کاهش یابد.

اسکار پس از جراحی ماموپلاستی کاهشی

در نواحی از سینه که با پوست اضافه مواجه هستیم، تصور اینکه بدون خط برش بتوانیم آن را اصلاح کنیم یک تقاضای غیر منطقی است. گفتنی است که پوست همانند یک پارچه است و زمانی که قسمتی از آن اضافه است بایستی در آن ناحیه برشی ایجاد شود تا آن ناحیه اضافه حذف گردد. به میزانی که این شلی و افتادگی سینه زیاد باشد، برش جهت برداشتن پوست بیشتر خواهد بود که این یک امر طبیعی در اعمال جراحی است.

در طول جراحی از نخ های بخیه استفاده می‌شود که برخی از افراد ممکن است نسبت به نخ‌های بخیه حساس بوده و بدنشان با آن ها سازگار نباشد و سبب ایجاد کلویید شود. برجستگی کلویید بعید است در طول زمان برطرف شود اما بهبودی نسبی آن ممکن خواهد بود و دور از ذهن نیست. اما در صورت آنکه زخم و اسکار ناشی از جراحی برجسته نباشد در طول زمان بر می‌گردد و حالت طبیعی و سفید خود را بدست می‌آورد.

پس از جراحی فرد می‌بایست در شش ماه اول تحت کنترل باشد، زمانی که بافت ناحیه جراحی شده ملتهب و قرمز است با روش‌های قابل درمان خواهد بود ولی حداقل به مدت یکسال فرد بایستی صبر نماید تا به تدریج رنگ آن از بین برود و زیبایی کامل خود را به دست آورد.

تجمع مایع در بدن یا سروما بعد از جراحی

نسج پستان و فلت‌های پوستی ناحیه پستان بدین صورت است که یک مایع ترشح می‌کند، به طوری که برخی زنان مجبور خواهند بود که کاملا سینه را بردارند و مایعی که در زیر فلپ‌های پوستی ایجاد می‌شود را طی سه تا چهار مرحله خارج نمایند.

به طور تقریبی می‌توان گفت تجمع مایع پس از جراحی سینه جز عوارض این جراحی به شمار نمی‌آید و گاها مشاهده شده است که استفاده از درن‌ها پس از جراحی به تخلیه این نوع مایعات کمک بسزایی می‌نماید.

به میزانی که چاقی زیربغل و اطراف سینه وجود داشته باشد و طی جراحی این نواحی لیپوساکشن شود و نسج پستان برداشته شود احتمال مواجه با تجمع مایع پس از جراحی بیشتر خواهد بود. در واقع می‌توان گفت به هر اندازه بافت سینه خارج شود به جای آن سروما ایجاد می‌شود که این یک امر طبیعی خواهد بود. لازم به ذکر است تخلیه این مایعات بسیار آسان است و با کمک یک سوزن می‌توان به راحتی بدون درد در مطب اقدام به تخلیه آن ها نمود.

انجام فعالیت های ورزش پس از ماموپلاستی

یکی از موضوعاتی که مشغولیت ذهنی برای افرادی که تحت جراحی کوچک کردن سینه قرار میگیرد، ایجاد می‌کند انجام فعالیت‌های ورزشی می‌باشد. بایستی بدانید که در جراحی زیبایی سینه زخم‌ها در فشار بسته نمی‌شوند. لذا انجام هرگونه فعالیتی همچون ورزش کردن بلامانع است و هیچ گونه فشار و آسیبی به بافت ناحیه جراحی شده نخواهد زد.

انجام فعالیت‌های ورزشی در صورت توان فرد بلامانع است و فرد به مدت دو تا سه هفته پس از جراحی ماموپلاستی زمانی که زخم بافت جراحی شده بهبود یابد می‌تواند شنا نماید.

هیچ محدودیتی پس از جراحی وجود ندارد بنابراین خوابیدن به پهلو و طاق باز بلامانع است اما نکته‌ای که وجود دارد این است که به دلیل آنکه سینه جراحی شده است خوابیدن بر روی سینه امکان نخواهد داشت ولی حرکت دست‌ها و انجام فعالیت‌ها مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

عوارض کوچک کردن سینه

کوچک کردن سینه بدون خط عمل جراحی معنای ندارد. زمانی که پوست اضافه دارید بایستی خط جراحی ایجاد شود تا بتوان جراحی زیبایی سینه را انجام داد. اسکار خط جراحی حداقل به مدت یکسال پس از جراحی بررسی می‌شود.

در سال اول پس از جراحی خطوط جراحی قرمز هستند و جز طولانی‌ترین پروسه‌های ترمیمی در ناحیه سینه می‌باشد. خط برش ناشی از جراحی از بین نمی‌رود و همیشه باقی می‌ماند اما قرمزی روی خط و خیلی از فرم‌های برجسته روی خط برش جراحی پس از یکسال برطرف می‌شود.

نکات طلایی و پایانی

نکته‌ای بسیار مهم و جالب این است که بدانید برای جراحی سینه به سایز دلخواه امکان خواهد داشت و تقریبا می‌توان هر سینه‌ای را به هر سایزی می‌توان درآورد. در مورد فرم بدین صورت نیست که بستگی به برخی عوامل خواهد داشت. اما بدانید پس از جراحی می‌توان سینه را مجدد بزرگ نمود اما سخت خواهد بود.

دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

من در تبریز در خانواده ای متوسط به دنیا آمدم . پدرو مادرم هر دو مهندس فوق لیسانس کشاورزی و کارمند بودند. من یک خواهر کوچکتر از خودم دارم. دوره ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه بوعلی سینا تبریز که توسط خواهران روحانی فرانسوی اداره میشد به اتمام رساندم و فارسی و فرانسه را همزمان یاد گرفتم.

برچسب ها:


دکتر پریسا عظیمی نژادان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
تغییرات سینه در دوران بارداری

تغییرات سینه در دوران بارداری

بدن بانوان در طول بارداری دچار تغییرات بسیار زیادی می شود، که یکی از آن ها تغییراتی است که در سینه ها قابل مشاهده می باشند. بانوانی که برای اولین بار بارداری را تجربه می نمایند، ممکن است نسبت به...

ماموپلاستی ، جراحی کوچک کردن سینه + فیلم واقعی

ماموپلاستی ، جراحی کوچک کردن سینه + فیلم واقعی

بزرگی سینه در برخی افراد سبب شده تا مشکلاتی همچون گردن درد و مشکلات پوستی ایجاد شود و همچنین می‌تواند زمینه ساز ابتلا به سرطان باشد. ماموپلاستی با نتایج عمل جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه