دکتر پریسا عظیمی نژادان / جراحی ها / بیماری پاژه پستان؛ علائم، تشخیص و درمان
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

بیماری پاژه پستان؛ علائم، تشخیص و درمان

بیماری پاژه پستان یک بیماری نادر و شایع است که معمولا در خانم‌ها به وجود می‌آید. در این بیماری نوک سینه (نیپل) خانم‌ها دچار تغییرات ظاهری و شکلی می‌شود. این بیماری می‌تواند از نوک سینه‌ها شروع شود و تا اطراف سینه ادامه یابد.

همان‌طور که گفته شد این بیماری در بانوان، تنها مربوط به نوک سینه و اطراف آن می‌باشد. معمولا سینه خانم‌ها و زنان مسن دچار این اختلال و بیماری می‌شود. بیماری پاژه در پستان‌ها به علت به وجود آمدن سلول‌های سرطانی در اطراف و یا نوک سینه‌ها می‌باشد. شروع این بیماری از مجاری شیری خانم‌ها آغاز می‌شود و تا دایره اطراف سینه (آرئولا) خانم‌ها پیش می‌رود.

از آنجایی که این بیماری بسیار نادر و تقریبا تازه می‌باشد، پزشکان و محققان به نتایج دقیقی برای این بیماری نرسیده‌اند. محققان درباره این بیماری به چند نکته و اصل رسیده‌اند؛ که این نکات شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. بیماری پاژه سینه تنها در نوک آن اتفاق می‌افتد.
 2. این بیماری معمولا در یکی از سینه‌ها ایجاد می‌شود.
 3. در پاژه، حرکت سلولهای سرطانی از بخش مجاری شیردهی تا آئولا ادامه دارد.
 4. ایجاد سلول‌های سرطانی در نوک پستان و ایجاد پاژه به خودی خود رخ می‌دهد.
 5. افراد مبتلا به این بیماری، در ناحیه‌ای دیگر موسوم به ناحیه دوم سینه، دچار سرطان پستان هستند.
بیماری-پاژه-پستان

تشخیص پاژه پستان

از آنجایی که این بیماری، یک بیماری نادر می‌باشد، بهتر است برای تشخیص و درمان آن موارد زیر را در نظر بگیرید.

دانستیم که پستان یک اندام حیاتی برای خانم‌ها می‌باشد. بهتر است خانم‌ها هر چند وقت یکبار معاینه فیزیکی پستان را انجام بدهند. اگر به پزشک متخصص برای معاینه مراجعه کنید، آنها با انجام معاینات ویژه، به وجود توده و توده‌های سرطانی مشکوک پی خواهند برد.

ماموگرافی در واقع همان تصویربرداری جزئی از سینه می‌باشد که به کمک اشعه انجام می‌شود. در ماموگرافی نوک سینه و دیگر قسمت‌های سینه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

علاوه بر ماموگرافی، سونوگرافی و یا MRI سینه روش‌های بسیار خوبی برای بررسی دقیق و جزئی اجزای داخلی سینه و پستان‌ها می‌باشند.

روش بیوپسی نوک پستان و آئولا، روشی است که از طریق آن یک جراح متخصص بخشی از سینه یا بافت آن را نمونه‌برداری می‌کند. نمونه برداشته شده را در زیر میکروسکوپ قرار می‌دهد و بررسی‌های لازم را برای تشخیص پاژه انجام می‌دهد.

علائم بیماری پاژه پستان

نشانه‌ها و علائمی که نشان می‌دهند شما دچار پاژه سینه هستید.

 1. در برخی از خانم‌ها بیماری پاژه با صاف شدن غیر عادی نوک پستان‌ها بروز می‌کند.
 2. هرگونه التهاب و برآمدگی‌هایی می‌تواند خبر از احتمال وجود پاژه در پستان را بدهد.
 3. هر گونه خارش و سوزش در نوک پستان و اطراف آن می‌تواند نشانه وجود پاژه باشد.
 4. دردهای غیر طبیعی و حساس شدن نوک سینه‌ها می‌تواند از دیگر نشانه‌های پاژه باشد.
 5. اگر نوک سینه و اطراف آن پوسته پوسته شود و یا پوست اطراف سینه ضخیم شود، می‌تواند نشانه وجود پاژه باشد.
 6. اگر از نوک سینه‌های شما ترشحات زرد رنگ و یا خونی جاری شود؛ می‌تواند علت وجود پاژه در پستان‌ها را اثبات کند.
علائم-بیماری-پاژه-پستان

علل و فاکتورهای خطرناک پاژه در پستان

علل گوناگونی وجود دارند؛ که در صورت بروز و وجود آنها پاژه پستان اتفاق می‌افتد. این فاکتورهای خطرناک ایجاد پاژه، شامل موارد زیر می‌باشد:

درمان پاژه پستان

اگر به این بیماری نادر مبتلا شدید، نگران نباشید چرا که روش‌های درمانی متعدد و گوناگونی برای آن وجود دارد. علاوه بر درمان، روش‌هایی وجود دارد که می‌توان از ابتلا به پاژه جلوگیری کرد.

ماستکتومی

برای درمان پاژه به روش ماستکتومی، سرطان و سلولهای سرطانی نباید به غدد لنفاوی راه پیدا کرده باشند. در این روش ساده تمام پستان را با عمل جراحی بر می‌دارند.

لامپکتومی

روش لامپکتومی نسبت به ماستکتومی پیچیده‌تر می‌باشد. در این روش، بخش‌هایی از پستان را که درگیر سلولهای سرطانی پاژه شده‌اند را بر می‌دارند و برخلاف ماستکتومی، همه پستان را بر نمی‌دارند. این روش زمانی اجرا می‌شود که جراح مطمئن شود؛ بقیه بخش‌ها به سلولهای سرطانی پاژه آلوده نشده باشند. روش لامپکتومی مستلزم انجام رادیوتراپی می‌باشد. در این روش خانم‌ها می‌توانند نوک سینه برداشته شده را ترمیم کنند.

دارودرمانی

پس از جراحی‌های انجام شده، پزشک روش‌های دیگری مانند دارودرمانی، هورمون درمانی و شیمی‌درمانی را برای پیشگیری از ابتلا به پاژه تجویز می‌کند.

تغییر سبک زندگی

به خانم‌هایی که به دوران قاعدگی نزدیک می‌شوند؛ توصیه میشود تا مواردی را انجام دهند تا در خطر ابتلا به پاژه سینه قرار نگیرند. این موارد توصیه شده شامل انجام آزمایش‌های سالانه و ماهانه یا غربالگری پستان، انجام ورزش‌های مربوط به پستان، عدم مصرف الکل، داشتن رژیم غذایی سالم شامل سبزیجات، میوه‌جات، گوشت و ماهی و عدم استفاده از داروهای هورمونی می‌باشند.

دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

من در تبریز در خانواده ای متوسط به دنیا آمدم . پدرو مادرم هر دو مهندس فوق لیسانس کشاورزی و کارمند بودند. من یک خواهر کوچکتر از خودم دارم. دوره ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه بوعلی سینا تبریز که توسط خواهران روحانی فرانسوی اداره میشد به اتمام رساندم و فارسی و فرانسه را همزمان یاد گرفتم.

برچسب ها:


دکتر پریسا عظیمی نژادان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
ماموگرافی؛ نحوه انجام، مزایا و معایب آن

ماموگرافی؛ نحوه انجام، مزایا و معایب آن

ماموگرافی یک روش تصویربرداری می‌باشد که پزشک بوسیله آن بافت سینه را از نظر داشتن تومور و یا کیست مورد بررسی قرار می‌دهد. به طور کلی تشخیص زودهنگام بیماری سرطان می‌تواند تاثیر فراوانی در درمان آن...

درد پستان و تمامی آنچه از آن نمیدانید!

درد پستان و تمامی آنچه از آن نمیدانید!

درد پستان با عنوان درد تیز، همراه با تیر کشیدن و سوزش و یا گرفتگی بافت سینه توصیف می‌شود. این درد می‌تواند ادامه دارد باشد و یا گاها، چه در مردان و چه در خانم‌ها و افراد تغییر جنسیت اتفاق بیفتد. درد...

سرطان سینه در بارداری؛ علل، تشخیص و درمان آن

سرطان سینه در بارداری؛ علل، تشخیص و درمان آن

بسیاری از توده‌های سینه تبدیل به مورد خطرناک نمی‌شوند، به خصوص در دوران بارداری که بروز تغییر در سینه‌ها کاملا طبیعی است. در این دوران، سینه‌ها سفت‌تر و سنگین‌تر از قبل می‌شوند، چرا که آماده تغدیه...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه