مراجعین اورژانس(سرطان) روزهای دوشنبه و چهارشنبه بین ساعات 15 تا 18 بدون هماهنگی تشریف بیاورید.

تنها در صورت داشتن مدارک و تشخیص اورژانس بودن توسط دکتر، پذیرش خواهید شد.

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

پستان فرعی

بسیاری از خانم ها برآمدگی در زیر بغل یک یا دو طرف دارند که نگرانشان می کند و یا از نظر زیبایی و لباس ناراحت کننده است. ممکن است در زمان قاعدگی دردناک شود و موقع شیردهی بزرگ شده و حتی ترشح شیر کند. در مراجعه به پزشک می شنوند که پستان فرعی ایرادی ندارد. حال این پستان فرعی از کجا آمده است؟ انسان مانند سایر پستان داران یک خط شیری در هر طرف از حدود زیر بغل تا حدود ناف دارد.

در روی این خط در هر جایی ممکن است پستان فرعی یا نوک پستان اضافه باشد. به پستان های سگ و گربه توجه کنید. ما انسان ها بطور عادی روی این خط فقط باید دو پستان رشد کرده داشته باشیم. گاها” استثناهایی بوجود می آید که شایعترین جای پستان فرعی در زیر بغل است. البته این نسج بصورت برجستگی سطحی است و ارتباطی با عمق و غدد لنفاوی ندارد و حاوی نسج پستان عادی است و امکان دارد دچار تغییرات و بیماری های پستان شود. نوک اضافی بیشتر در زیر سینه قرار دارد که با خال اشتباه می شود.

پستان-فرعی

در صورت عدم وجود تغییر خاصی همانند توده ای در آن یا تجمع شیر، خارج کردن آن با جراحی است و جنبه زیبایی دارد. اکثرا” در اتاق عمل انجام می شود و در صورت بزرگ بودن نیاز به برش پوست و خارج کردن پوست نیز دارد.

پستان فرعی چیست؟

پستان فرعی حالتی است که فرد علاوه بر پستان های نرمال دارای یک زائده پستان مانند در زیر بغل باشد. علت ایجاد این حالت مادرزادی است و به دلیل تقسیمات اشتباهی که در دوران جنینی رخ داده است، یک توده چربی در زیر بغل فرد ایجاد می گردد که پستان سوم نامیده می شود. در اوایل کودکی و تا قبل از بلوغ، هیچ گونه نشانه یا علامتی ندارد و با بزرگ شدن فرد و رشد پستان ها، پستان سوم نیز کم کم ظاهر می شود و به شکل یک توده چربی در زیر بغل ایجاد می گردد.

ظاهر آن تقریبا شبیه به پستان است و نوک آن رو به پایین می باشد. وجود آن موجب درد یا بروز اختلالات دیگر نمی گردد. در واقع فقط یک عضو اضافی است که به صورت نرمال و طبیعی در بدن رشد کرده است. در شرایطی که پستان فرعی بزرگ شود و موجب ناراحتی شده و شرایط را برای فرد سخت خواهد کرد، مانند داشتن ظاهر نامناسب یا ایجاد ناراحتی در هنگام خوابیدن و … می توان آن را با عمل جراحی درمان کرد. اما به خود خودی موجب ایجاد بیماری نمی گردد و نیاز به درمان ندارد.

پستان های زیر بغل یا توده های سطحی که از قسمت زیربغل آویزان هستند و به راحتی با چشم قابل مشاهده و لمس خواهد بود را پستان فرعی می گویند. پستان های فرعی می توانند یک طرفه یا دو طرفه باشد و حتی در دوران شیردهی و بارداری ایجاد می شود و برجستگی آن مشخص خواهد بود.

توده های سفت یا لنفوم های سرطانی به هیچ عنوان در زیر بغل به صورت سطحی که با پوست در ناحیه ی بازو به تنه وصل است را توده بدخیم و سرطانی نمی دانند، بلکه توده های سرطانی بدین صورت سطحی نخواهند بود و در پشت عضله پستانی بزرگ قرار دارد.

 

انسان می تواند چندین پستان کوچک در خط شیری داشته باشد که در سنین جنینی برطرف می شود اما گاها پیش می آید که برطرف نشده و باقی خواهد ماند که شایع ترین قسمت که این نوع پستان ها باقی می ماند در ناحیه زیر بغل می باشد. پستان های فرعی برای افراد مشکلی پیش نخواهد آورد و گاها در زمان شیردهی بزرگ می شود. حتی گاهی ممکن است سوراخی در آن ها ایجاد شود از آن ها شیر خارج گردد.

علت ایجاد پستان سوم

همانطور که اشاره شد، تا زمانی که پستان ها در زمان بلوغ رشد نکنند، سینه فرعی نیز مشخص نمی شود. در زمان شیردهی و حاملگی که بافت پستان تحریک شده و فعال می گردند، پستان سوم نیز رشد کرده و آشکار می شود. در واقع علت اصلی این عارضه ناشی از اختلالات مادرزادی عنوان می کنند. بافت پستان در زمان جنینی تا زیر بغل کشیده شده و رشد کرده است. بنابراین سلول های بافت پستانی در این ناحیه نیز وجود دارند و در اثر تحریک شدن بزرگ شده و تشکیل پستان سوم را می دهند. در واقع این اندام اضافی مانند یک یک پستان طبیعی رفتار می کند و همانند بافت پستان اصلی در اثر تغییرات هورمونی و دوره های پریودی نیز دچار تغییر می گردد.

درمان پستان سوم

سینه سوم در صورت بروز مشکلاتی از قبیل ایجاد درد، ظاهر بدشکل و … نیاز به درمان دارد. درمان پستان سوم متنوع است و بسته به اندازه آن و همچنین محل قرارگیری متفاوت می باشد. هر چه پستان سوم از بافت سینه های اصلی دورتر باشد درمان پیچیده تر می گردد. در ادامه به روش های درمانی که برای درمان این عارضه ارائه شده است می پردازیم.

لیپوساکشن

راحت ترین راه درمان در سینه های فرعی استفاده از لیپوساکشن است. این روش درمانی زمانی به کار گرفته می شود که پستان سوم نزدیک بافت اصلی سینه های اصلی قرار گرفته باشد. در این حالت پزشک با ایجاد برش و یا سرنگ های لیپوساکشن، چربی های اضافی مربوط به پستان سوم را تخلیه کرده و آن را محو می کند. مهارت پزشک در این مرحله بسیار مهم است تا بدون آسیب به بافت سینه این کار انجام شود.

در صورت آنکه پوست اضافی زیادی وجود نداشته باشد با کمک لیپوساکشن یا لیپولیز می توان آن ها را از بین برد، اما در صورت آنکه پوست اضافی وجود داشته باشد با کمک یک برش در ناحیه زیر بغل می توان آن ها را برطرف نمود.

جراحی

این روش درمانی برای سینه های فرعی که دارای توده های ریز هستند انجام می گیرد. گاهی بافت پستانی از علاوه بر چربی شامل یک سری غده نیز می باشد. در این حالت لیپوساکشن نمی تواند به طور کامل بافت چربی پستان سوم را تخلیه کرده و آن را از بین ببرد، پس نیاز به عمل جراحی است. با استفاده از عمل جراحی تمام بافت پستان فرعی به طور کامل خارج شده تا از بروز مشکلات احتمالی و رشد مجدد آن جلوگیری به عمل آید.

جراحی پستان فرعی نیاز به بستری نخواهد داشت و یک جراحی بسیار آسان است که در حدود پانزده تا بیست دقیقه به طول خواهد انجامید.

نکات مهم برای درمان سینه فرعی

مدت زمان جراحی سینه فرعی معمولا سه ساعت ذکر شده است. این عمل جز اعمال سرپایی بوده و فرد بعد از انجام جراحی می تواند به خانه برگردد. انجام فعالیت های روزانه و یا رفتن به محل کار می تواند از سر گرفته شود. فقط از بلند کردن اشیا سنگین و فشار آوردن به دست ها و قفسه سینه تا چند هفته بعد از عمل باید اجتناب ورزید.

نکته مهم دیگر زمان انجام جراحی است. توصیه می شود برای پیشگیری از بروز هرگونه خطر احتمالی و آسیب بهتر است که این جراحی بعد از زمان حاملگی و همچنین دوران شیردهی باشد. زیرا در این حالت با فروکش کردن هورمون های بارداری و شیردهی، سایز سینه کوچک شده و به طبع آن سینه فرعی نیز اندازه کوچکتری پیدا می کند. از اینرو در هنگام عمل راحت تر تخلیه شده و از بروز آسیب به بافت های اطراف جلوگیری به عمل می آید.

نکته ای که بایستی بدان دقت نمایید این است که بسیار نادر است، پستان های فرعی به عنوان توده های خوش خیم و بدخیم پستانی تشخیص داده شوند. بر همین اساس درمان و از بین بردن پستان فرعی تنها جنبه زیبایی داشته و اعمال جراحی تحت پوشش بیمه نخواهد بود.

عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی پستان فرعی

نکته مهم در درمان پستان سوم، توجه به تخلیه کامل آن است. هر گونه عدم تخلیه صحیح امکان رشد مجدد سینه فرعی را فراهم می کند و نیاز به جراحی دوباره برای از بین بردن آن است. اما به طور کلی عوارض جانبی زیر برای درمان پستان های فرعی عنوان می شود:

ایجاد جای زخم و اسکار پس از عمل روی سینه ها یا در زیر بغل، باقی ماندن غده ها و رشد مجدد آنها، آسیب به غدد لنفاوی و تحریک آنها، ممکن است عرق های زیر بغل روند بهبود را کاهش داده و درمان را با مشکل مواجه می کند.

ارتباط سینه فرعی با سرطان و کاهش وزن

می توان کاهش وزن را یکی از روش های درمان سینه فرعی عنوان کرد. پستان های فرعی می توانند با کاهش وزن فرد از بین روند. اما نکته مهم این است که اگر فرد مجددا دچار اضافه وزن شود، سینه فرعی نیز دوباره نمایان می شود. همچنین در شرایطی که سینه فرعی حالت آویزان پیدا کرده و ظاهر نامناسبی دارد، جراحی آخرین راه درمانی است.

در رابطه با ارتباط سینه فرعی و سرطان باید گفت که هنوز هیچ مدرک و دلیل علمی دال بر اینکه پستان سوم موجب بروز سرطان سینه می گردد و یا ریسک ابتلا به آن را افزایش می دهد ارائه نگردیده است. اما به طور کلی توصیه می شود تا وقتی که سینه فرعی باعث بروز مشکلات گفته شده نگردیده است، از تخلیه آن اجتناب کنند. در واقع زمانی افراد دست به درمان سینه فرعی بزنند که برای درمان و از بین بردن درد یا اختلال ناشی از آن باشد و نه صرفا زیبایی.

دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

من در تبریز در خانواده ای متوسط به دنیا آمدم . پدرو مادرم هر دو مهندس فوق لیسانس کشاورزی و کارمند بودند. من یک خواهر کوچکتر از خودم دارم. دوره ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه بوعلی سینا تبریز که توسط خواهران روحانی فرانسوی اداره میشد به اتمام رساندم و فارسی و فرانسه را همزمان یاد گرفتم.

برچسب ها:


دکتر پریسا عظیمی نژادان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
تغییرات سینه در دوران بارداری

تغییرات سینه در دوران بارداری

بدن بانوان در طول بارداری دچار تغییرات بسیار زیادی می شود، که یکی از آن ها تغییراتی است که در سینه ها قابل مشاهده می باشند. بانوانی که برای اولین بار بارداری را تجربه می نمایند، ممکن است نسبت به...

ماموپلاستی ، جراحی کوچک کردن سینه + فیلم واقعی

ماموپلاستی ، جراحی کوچک کردن سینه + فیلم واقعی

بزرگی سینه در برخی افراد سبب شده تا مشکلاتی همچون گردن درد و مشکلات پوستی ایجاد شود و همچنین می‌تواند زمینه ساز ابتلا به سرطان باشد. ماموپلاستی با نتایج عمل جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
  1. ممنون از توضیحات کامل وجامع شما..‌

    پاسخ
  2. ممنون بسیارعالی بود توضیحاتش

    پاسخ
Average
5 Based On 2
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 8 =