مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

پستان فرعی

بسیاری از خانم ها برآمدگی در زیر بغل یک یا دو طرف دارند که نگرانشان می کند و یا از نظر زیبایی و لباس ناراحت کننده است. ممکن است در زمان قاعدگی دردناک شود و موقع شیردهی بزرگ شده و حتی ترشح شیر کند. در مراجعه به پزشک می شنوند که پستان فرعی ایرادی ندارد. حال این پستان فرعی از کجا آمده است؟ انسان مانند سایر پستان داران یک خط شیری در هر طرف از حدود زیر بغل تا حدود ناف دارد.

در روی این خط در هر جایی ممکن است پستان فرعی یا نوک پستان اضافه باشد. به پستان های سگ و گربه توجه کنید. ما انسان ها بطور عادی روی این خط فقط باید دو پستان رشد کرده داشته باشیم. گاها” استثناهایی بوجود می آید که شایعترین جای پستان فرعی در زیر بغل است. البته این نسج بصورت برجستگی سطحی است و ارتباطی با عمق و غدد لنفاوی ندارد و حاوی نسج پستان عادی است و امکان دارد دچار تغییرات و بیماری های پستان شود. نوک اضافی بیشتر در زیر سینه قرار دارد که با خال اشتباه می شود.

در صورت عدم وجود تغییر خاصی همانند توده ای در آن یا تجمع شیر، خارج کردن آن با جراحی است و جنبه زیبایی دارد. اکثرا” در اتاق عمل انجام می شود و در صورت بزرگ بودن نیاز به برش پوست و خارج کردن پوست نیز دارد.

پستان فرعی چیست؟

پستان های زیر بغل یا توده های سطحی که از قسمت زیربغل آویزان هستند و به راحتی با چشم قابل مشاهده و لمس خواهد بود را پستان فرعی می گویند. پستان های فرعی می توانند یک طرفه یا دو طرفه باشد و حتی در دوران شیردهی و بارداری ایجاد می شود و برجستگی آن مشخص خواهد بود.

توده های سفت یا لنفوم های سرطانی به هیچ عنوان در زیر بغل به صورت سطحی که با پوست در ناحیه ی بازو به تنه وصل است را توده بدخیم و سرطانی نمی دانند، بلکه توده های سرطانی بدین صورت سطحی نخواهند بود و در پشت عضله پستانی بزرگ قرار دارد.

 

انسان می تواند چندین پستان کوچک در خط شیری داشته باشد که در سنین جنینی برطرف می شود اما گاها پیش می آید که برطرف نشده و باقی خواهد ماند که شایع ترین قسمت که این نوع پستان ها باقی می ماند در ناحیه زیر بغل می باشد.

پستان های فرعی برای افراد مشکلی پیش نخواهد آورد و گاها در زمان شیردهی بزرگ می شود. حتی گاهی ممکن است سوراخی در آن ها ایجاد شود از آن ها شیر خارج گردد.

نکته ای که بایستی بدان دقت نمایید این است که بسیار نادر است، پستان های فرعی به عنوان توده های خوش خیم و بدخیم پستانی تشخیص داده شوند. بر همین اساس درمان و از بین بردن پستان فرعی تنها جنبه زیبایی داشته و اعمال جراحی تحت پوشش بیمه نخواهد بود.

در صورت آنکه پوست اضافی زیادی وجود نداشته باشد با کمک لیپوساکشن یا لیپولیز می توان آن ها را از بین برد، اما در صورت آنکه پوست اضافی وجود داشته باشد با کمک یک برش در ناحیه زیر بغل می توان آن ها را برطرف نمود.

جراحی پستان فرعی نیاز به بستری نخواهد داشت و یک جراحی بسیار آسان است که در حدود پانزده تا بیست دقیقه به طول خواهد انجامید.

دکتر پریسا عظیمی نژادان فوق تخصص جراحی پستان فارغ التحصیل از دانشگاه شهید بهشتی تهران دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از فرانسه و عضو جامعه جراحان پستان امریکا و نیز عضو انجمن سنولوژی فرانسه، جراح با سابقه در عمل های زیبایی، بازسازی و همچنین سرطان سینه می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *