مراجعین اورژانس(سرطان) روزهای دوشنبه و چهارشنبه بین ساعات 15 تا 18 بدون هماهنگی تشریف بیاورید.

تنها در صورت داشتن مدارک و تشخیص اورژانس بودن توسط دکتر، پذیرش خواهید شد.

دکتر پریسا عظیمی نژادان / توصیه ها / راهکارهای کاهش ریزش موی سر در شیمی درمانی
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

راهکارهای کاهش ریزش موی سر در شیمی درمانی

ریزش موی سر در بیمارانی که به سرطان مبتلا هستند به یک نگرانی تبدیل شده است. ریزش موی سر در خانم ها و آقایان مبتلا به سرطان یک واقعیت است و از آن نمی توان گریخت. همین عامل سبب می شود که افراد به فکر درمان یا جلوگیری از ریزش موهای سر خود بیفتند. در این مطلب می خواهیم به این موضوع بپردازیم که آیا روش علمی و ثابت شده ای برای کاهش ریزش مو در افراد مبتلا به سرطان وجود دارد یا خیر ؟ برای کاهش ریزش موی سر باید چه کنیم؟ لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

دلیل ریزش مو در شیمی درمانی

قبل از آنکه به ارائه راهکارهای موجود بپردازیم خوب است به این نکته توجه کنیم که اصلا چرا شیمی درمانی باعث ریزش موی سر می شود؟ داروهایی که در شیمی درمانی استفاده می شوند از جمله قوی ترین داروهایی هستند که به سرعت به سلول های سرطانی در حال رشد حمله می کنند. اما مساله این است که این داروها علاوه بر سلول های سرطانی به دیگر سلول های در حال رشد مانند سلول های ریشه مو نیز هجوم می آورند. بنابراین باعث ریزش مو و کاهش موها در تمام نواحی بدن از جمله موی سر، زیربغل، دست ها و سایر اندام های بدن می شوند.موی شما در دو هفته اولی که شروع به درمان بیماری سرطان می کنید شروع به ریزش می کند و یک تا دو ماه بعد از شروع درمان ریزش آن افزایش پیدا می کند. با این وجود بعد از دوره ی درمان مو مجددا رشد می کند.

موی شما دائما در حال رشد است. بعد از اینکه موی قدیمی می ریزد موی جدید دوباره جایگزین آن می شود. داروهای شیمی درمانی اغلب به فولیکول های مو آسیب می زنند و در نتیجه باعث ریزش مو می شود. برخی از داروهای شیمی درمانی باعث نازک شدن موی سر می شود و برخی از انها باعث ریزش موی دست و پا، ابرو، مژه و… می شود. پرتو درمانی نیز از دلایل دیگر ریزش مو است.

ریزش مو در شیمی درمانی

آیا رشد موها پس از شیمی درمانی باز می گردد؟

خوشبختانه اغلب اوقات ریزش موی سر افراد موقتی است. هیچ دلیل صد درصدی وجود ندارد که پس از ریزش موها دیگر موهای شما رشد نکنند. یعنی پس از مدتی که دوره شیمی درمانی تمام شود ممکن است رشد موها مجددا آغاز شود. معمولا پزشک متخصص می تواند شما را با عواقب شیمی درمانی آشنا کند و به شما در این خصوص آگاهی های لازم را بدهد. بنابراین حتما با پزشک خود مشورت کنید.

معمولا به نسبت سرعتی که ریزش مو اتفاق افتاده ، رویش مجدد موها آهسته تر بوده و با سرعت کمتری پیش می رود. رنگ موها و حالت موها پس از رشد با حالت قبلی آنها می تواند متفاوت باشد. فری بیشتری داشته باشد یا حتی رنگ آنها تا شروع فعالیت رنگدانه های مو به رنگ خاکستری باشد.


نکاتی که باید در مورد ریزش مو بدانید

از پزشک خود بپرسید که آیا مستعد ریزش مو هستید و آیا ریزش مو در شما به صورت تدریجی بروز پیدا می کند و یا ناگهانی این اتفاق می افتد.
از پزشک خود در مورد اینکه سیستم سرمایش سر منجر به کاهش خطر ریزش مو می شود سوال بپرسید. سیستم های سرمایش سر ممکن است عوارضی مانند سردرد، گردن درد و شانه درد به همراه داشته باشند. در مورد عوارض، محدودیت ها و فواید این کلاه ها حتما با پزشک خود مشورت کنید.

کارهای دیگری که هنگام ریزش مو می توانید انجام دهید:
ممکن است در پوست سر خود احساس خارش یا حساسیت داشته باشید. با ملایمت به برس زدن و شستن موها بپردازید. استفاده از یک شانه با دندانه درشت می تواند کمک کننده باشد. ریزش مو ممکن است با اجتناب از برس کشیدن یا کشیدن بیش از حد مو کاهش یابد (چرا که هنگام بافتن یا دم اسبی کردن موها، سشوار کردن، یا استفاده از اتوهای فر یا صاف می تواند، رخ دهد).
اگر موهای شما در طول درمان بسیار نازک شد یا کاملا دچار ریزش شد، حتما از پوست سر خود در برابر گرما، سرما و آفتاب محافظت کنید. از کرم ضد آفتاب با فاکتور حافظت در برابر آفتاب (SPF) حداقل 30 استفاده کنید و از کلاه استفاده کنید. در هوای سرد کلاه یا روسری بپوشید تا سر خود را بپوشانید و گرم بمانید.
• وقتی موهای جدید شروع به رشد می کنند، ممکن است در ابتدا شکننده و نازک باشند. در چند ماه اول استفاده از رنگ مو و پرم مو پرهیز کنید. موهای خود را کوتاه نگه دارید و به راحتی حالت دهید.
به دوستان یا عزیزان خود بگویید چه کمکی می توانند برای شما انجام دهند. شاید بتوانید با حمایت و درک آنها بهتر با این مساله کنار بیایید. برای اطلاعات در مورد سرطان، کمک روزانه و حمایت عاطفی، با انجمن سرطان آمریکا به شماره 1-800-227-2345 تماس بگیرید یا به صورت آنلاین در www.cancer.org از وبسایت ما دیدن کنید. وقتی به ما نیاز دارید اینجا هستیم!

چگونه از ریزش موها در سرطان جلوگیری کنیم؟

آیا راهکاری وجود دارد که بتوان جلوی ریزش موی سر در شیمی درمانی را گرفت؟ این سوال یکی از مهمترین دغدغه های افرادی است که به سرطان مبتلا هستند. اما متاسفانه باید بگوییم تاکنون هیچ راهکاری به طور صددرصد وجود ندارد که به طور قطع بتوان گفت که از ریزش مو جلوگیری می کند. اما خبر خوب این است که راهکارهای مختلفی برای جلوگیری از ریزش مو و کاهش میزان ریزش مو وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد.

کلاه های خنک کننده (Scalp Hypothermia) برای کاهش ریزش موی سر


Scalp hypothermia تجهیزیست که پوست سر را به طور متناوب پیش از شیمی درمانی یا طی آن یا بعد از آن با کیسه های یخ یا کلاه های مخصوص، خنک می کند تا باعث کاهش ریزش موی سر شود.
ورژن جدیدتری از این تجهیز نیز وجود دارد که دو تکه است و با کامپیوتر کنترل می شود تا مایعی خنک کننده در کلاهی به گردش درآید که فرد طی شیمی درمانی از آن استفاده می کند. کلاه دیگر که از نئوفرین ساخته شده (نوعی لاستیک مصنوعی) روی کلاه اولی قرار می گیرد تا خنکی را در محل نگه دارد.

این کلاه های خنک کننده چطور عمل می کند؟

تئوری اسکالپ هایپوترمیا بر قرار گرفتن تجهیزی خنک کننده بر روی سر جهت تنگ یا منقبض کردن رگ های خونی است. این انقباض میزان رسیدن مواد شیمیایی به فولیکول های سلول های مو را کاهش می دهد. سرما فعالیت های فولیکول مو را کاهش می دهد و میزان جذب مواد شیمیایی که به سرعت در بدن منتشر می شوند را کم می کند. این سرما تاثیر شیمی درمانی را بر سلول های فولیکول مو کاهش می دهد و در نتیجه از ریزش موی سر جلوگیری می کند.


تحقیقات درباره اثر این کلاه ها در ریزش مو چه چیزی نشان می دهند؟


مطالعات پیشین بر انواع قدیمی تر کلاه های هایپوترمیا مثل استفاده از کیسه های یخ نتایج ضد و نقیضی داشته اند. اما در ورژن های جدیدی که با کامپیوتر کنترل می شوند پیشرفت هایی دیده شده است. مطالعات اخیر بر زنانی که در مراحل ابتدایی سرطان پستان اقدام به شیمی درمانی کرده اند نشان می دهد که حداقل نیمی از آنها ریزش موی کمتری را تجربه کرده اند. شایع ترین عوارض جانبی این تجهیز هم سردرد، احساس ناراحتی در شانه و گردن ، سرما و درد در جمجمه بوده است.
شاید موفقیت خنک کننده های سر به انواع و دوز داروی شیمی درمانی و میزان تحمل سرمای هر شخص بستگی دارد.
تحقیقات نشان داده اند که افرادی که موی ضخیم تری دارند احتمال بیشتری در از دست دادن موها دارند تا کسانی که موهای نازک تری دارند. شاید این میزان ریزش به این خاطر باشد که پوست سر به اندازه کافی که بر روی مو تاثیرگذار باشد خنک نمی شود.
کلاه های خنک کننده ای که به خوبی محکم نمی شوند هم با ریزش موی بیشتری همراه بوده اند مخصوصا در مناطقی که اتصالشان به پوست سر کمتر بوده است.
سوالاتی در مورد ایمنی این کلاه های خنک کننده هم وجود دارد. برخی پزشکان معتقدند که سرما مانع از رسیدن مواد شیمی درمانی به سلول های آلوده شده سر می شوند. برخی معتقدند خنک کردن سر باعث می شود سلول های سرطانی سالم بمانند و به آنها اجازه زنده ماندن و رشد کردن می دهند. در افرادی که از خنک کننده سر استفاده کرده اند سرطان در جمجمه بسیار نادر بوده است. برای مشاهده بلند مدت لازم است تحقیقات بیشتری انجام شود.

راه چاره چیست؟

برخی سیستم های جدید تر خنک کننده مثل DigniCap و Paxman مورد تایید سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) هستند. می توان برخی سیستم های قدیمی تر را به شکل آنلاین خرید یا اجاره کرد و برخی تجهیزات درمان سرطان در امریکا به بیمار اجازه استفاده از آن را می دهند.
اگر قصد دارید از اسکالپ هایپرترمیا استفاده کنید، باید مزایا و مشکلات و خطرات احتمالی آن را درنظر بگیرید. با پزشک درمانگر خود در مورد مزایا و معایب آن صحبت کنید یا اگر کسی را می شناسید که از این وسیله استفاده کرده باشد با آن صحبت کنید که چقدر برای آنها سودمند بوده است.

منبع:

https://www.cancer.org/treatment/treatments-and-side-effects/physical-side-effects/hair-loss/cold-caps.html

دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

من در تبریز در خانواده ای متوسط به دنیا آمدم . پدرو مادرم هر دو مهندس فوق لیسانس کشاورزی و کارمند بودند. من یک خواهر کوچکتر از خودم دارم. دوره ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه بوعلی سینا تبریز که توسط خواهران روحانی فرانسوی اداره میشد به اتمام رساندم و فارسی و فرانسه را همزمان یاد گرفتم.

برچسب ها:


دکتر پریسا عظیمی نژادان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
مشکلات جنسی بعد از جراحی برداشتن سینه

مشکلات جنسی بعد از جراحی برداشتن سینه

مشکلات جنسی متعددی بعد از جراحی ماستکتومی (برداشتن کل سینه) و لامپکتومی (برداشتن قسمتی از سینه) به‌ وجود می‌آیند. از دست دادن یک سینه می‌تواند باعث ایجاد استرس زیادی شود. تعداد کمی از خانم‌ها هر دو...

مدیریت مشکلات خواب در بیماران مبتلا به سرطان

مدیریت مشکلات خواب در بیماران مبتلا به سرطان

مشکلات خواب (که گاهی اوقات به آن اختلالات خواب یا اختلالات خواب-بیداری نیز گفته می‌شود) به دلایل مختلفی ممکن است رخ بدهد، احتمال دچار شدن به این اختلال در افراد مبتلا به بیماری سرطان بیشتر...

چه مکمل‌های غذایی را انتخاب کنیم؟

چه مکمل‌های غذایی را انتخاب کنیم؟

انتخاب و استفاده هوشمندانه از مکمل‌های غذایی بسیار با اهمیت است. اگر شما دچار بیماری خاصی نظیر سرطان پستان یا هرنوع سرطان دیگر هستید، بسیار مهم است که چه مکمل غذایی را در رژیم غذایی خود قرار می...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 5 =