مراجعین اورژانس(سرطان) روزهای دوشنبه و چهارشنبه بین ساعات 15 تا 18 بدون هماهنگی تشریف بیاورید.

تنها در صورت داشتن مدارک و تشخیص اورژانس بودن توسط دکتر، پذیرش خواهید شد.

دکتر پریسا عظیمی نژادان / جراحی ها / کربوکسی تراپی؛ جهت ترمیم زخم و رفع چسبندگی
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

کربوکسی تراپی؛ جهت ترمیم زخم و رفع چسبندگی

یکی از روش های جوانسازی پوست و ترمیم جای زخم و اسکار که امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده است کربوکسی تراپی است. این روش به دلیل کم هزینه بودن و کم تهاجمی بودن بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. از این روش برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی مانند از بین بردن خطوط صورت و چین و چروک ها، سیاهی زیر چشم، سلولیت، افزایش کشسانی و تقویت پوست، از بین بردن جای زخم و اسکار، از بین بردن چربی های مقاوم و … استفاده می شود. این روش با افزایش تولید کلاژن و الاستین در بافت ها موجب جوانسازی و ترمیم آن می شوند. درمان با استفاده از تزریق دی اکسید کربن برای بیشتر افراد نتیجه بخش بوده در حالی که دارای عوارض جانبی ناچیزی است.

کربوکسی-تراپی-جهت-ترمیم-زخم-و-رفع-چسبندگی

نحوه مکانیسم و انجام روش کربوکسی تراپی

به طور خلاصه می توان این روش را اینگونه توضیح داد: تزریق گاز دی اکسید کربن در زیر پوست برای از بین بردن چربی های اضافی و تحریک تولید کلاژن در بافت مناسب است. در این روش گاز دی اکسید کربن توسط سرنگ های مخصوصی در زیر پوست تزریق می شود.

همانطور که می دانید میزان دی اکسید کربن از فاکتور های موثر در میزان اکسیژن رسانی در بدن است به طوری که اگر سلول های خونی با دی اکسید کربن اشباع شده باشند، بدن با یک فیدبک منفی سعی در کاهش دی اکسید کربن و افزایش اکسیژن می کند. در این صورت میزان اکسیژنی که از طریق خون به بافت ها می رسد افزایش می یابد. در نتیجه ی اکسیژن رسانی و خونرسانی به بافت، رشد سلول تحریک شده و ترمیم می گردد. از دیگر نکات مهم در این مکانیسم این است که با افزایش اکسیژن در ناحیه مورد نظر، میزان مولکول های آب در بافت نیز افزایش می یابد که باعث تورم و استحکام بافت مورد نظر می گردد.

با افزایش جریان خون، افزایش کلاژن و الاستین نیز تحریک شده و افزایش می یابد. این دو ماده از جمله مهمترین پروتئین های بین سلولی هستند که موجب استحکام و کشسانی بافت می شوند. با افزایش تولید این دوماده، پوست حالت انعطاف پذیری بیشتری داشته و به مرور با تولید سول های جدید جای زخم و اسکار را از بین برده و سطح زخم را صیقلی می کند.

از دیگر کاربردهای کربوکسی تراپی می توان به از بین بردن چربی های اضافی زیر پوست اشاره کرد. گاز دی اکسید کربن گرم شده، باعث تجزیه و شکست چربی های اضافی شده و آنها را از بین می برد. از بین بردن سلولیت نیز یکی دیگر از کاربرد های این روش است. سلولیت که در نتیجه سفت و شل شدن پوست ایجاد شده، در طی تزریق گاز دی اکسید کربن و افزایش کلاژن، می تواند از بین برود و پوست حالتی محکم و کشسان داشته باشد.

تاریخچه کربوکسی تراپی در سلامت پوست

اولین بار از این روش درمانی در سال 1930 در فرانسه استفاده شد، زمانی که حمام کردن در استخرهای آب غنی از دی اکسید کربن باعث تجدید پوست و کمک به بهبود سریع زخم ها شد. در دهه های گذشته، این روش درمانی به روش های مختلفی برای بهبود سلامت پوست، صاف کردن چربی های ناخواسته و کمک به برخی شرایط پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه این روش درمانی پیچیده می تواند برخی از سرسخت ترین بیماری های پوستی از جمله علائم کشش، جای زخم، سوختگی و حتی سلولیت را برطرف کند.

این روش شامل استفاده درمانی از CO2 از راه پوست یا زیر جلدی برای درمان بیماران با اختلالات عروقی است. از اواخر دهه 1990، زمانی که وزارت بهداشت ایتالیا برای اولین بار دستگاه های CO2 درمانی را تایید کرد، این روش به عنوان یک درمان سرپایی مورد استفاده قرار گرفت.

کربوکسی تراپی پستان

از کربوکسی تراپی به عنوان بزرگترین موفقیت در مراقبت از پوست از زمان تزریق سم بوتولینوم یاد می شود. در حین درمان، مقدار کمی گاز دی اکسید کربن که گاهی اوقات به آن گاز معجزه گر می گویند، به آرامی و با استفاده از یک سوزن مخصوص در زیر پوست تزریق می شود. از آنجا که اکسیژن را استنشاق می کنیم و دی اکسید کربن را بازدم می کنیم، وجود آن دی اکسید کربن اضافی بدن را فریب می دهد و فکر می کند سطح اکسیژن کم است. سلول های قرمز خون با عجله به ناحیه درمان، تحریک گردش خون و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست و ظاهر آن می شوند. این روش بدون درد است، اما ممکن است کرم بی حس کننده موضعی روی محل تزریق استعمال شود. زمان مورد نیاز برای انجام این روش فقط بین 15 تا 30 دقیقه طول می کشد، اما اکثر افراد چندین جلسه برای دیدن نتایج مطلوب نیاز دارند.

کربوکسی تراپی جهت بهبود اسکارهای جراحی

مطالعات بالینی اثر کربوکسی تراپی را در بهبود پارامترهای بالینی گردش خون بدون سمیت و یا عوارض جانبی اثبات کرده است.

در دهه های اخیر، تلاش زیادی برای شناسایی مواد و تکنیک های مدیریت زخم انجام شده است که قادر به بهبود زخم باشند. جستجوی موادی با فعالیت آنژیوژنیک نیز به دلیل پتانسیل بالایی که برای کاربرد بالینی دارند، افزایش یافته است. با این حال، به دلیل شیوع بالای زخم های مزمن پیچیده، همراه با بیماری ها، ترمیم زخم همچنان یک مشکل بالینی چالش برانگیز است.

وجود هیپوکسی بافت در زخم ها معمول است. هیپوکسی یا کمبود اکسیژن در بافت باعث مهار بهبود زخم می شود زیرا منجر به کاهش تکثیر فیبروبلاست ها، تولید کلاژن، نئو آنژیوژنز، اپیتلیالیزاسیون مجدد و فعالیت لکوسیت ها می شود. چندین روش برای افزایش اکسیژن در بافتها وجود دارد که فشار نسبی اکسیژن از طریق پوست (TcPO2) بیش از 30-40 میلی متر جیوه برای التیام زخم اجباری است. در بالین، اکسیژن درمانی هایپرباریک (HBOT) معمولاً برای این منظور استفاده می شود، اگرچه مطالعات مختلف استفاده از آن را در درمان زخم های مزمن در بافت هایی که تحت پرتودرمانی هستند و یا برای پیشگیری و درمان عفونت های ناشی از باکتری های بی هوازی محدود کرده است.

یکی از اصلی ترین مشکلات اکسیژن درمانی HBOT این است که همه جا در دسترس نیست و بنابراین پیدا کردن مراکزی که در آن درمان ارائه می شود برای بیماران دشوار است. درمان دی اکسید کربن امروزه به راحتی در دسترس است. کربوکسی تراپی با افزایش پارامترهای گردش خون محلی و پرفیوژن بافت، به طور مثبتی بر جریان خون و فشار خون تاثیر می گذارد.

در بافتهای تحت درمان با CO2 زیر جلدی نیز افزایش در مقادیر TcPO2 یا اکسیژن در بافت پوست گزارش شده است. این پدیده مربوط به افزایش جریان ناشی از هیپرکاپنی افزایش (CO2) و در دسترس بودن اکسیژن محلی بیشتر به دلیل افزایش آزادسازی اکسیژن از هموگلوبین مربوط به کاهش pH و خاصیت اثر بوهر است.

بنابراین امروزه امکان درمان با مونوکسید کربن به صورت ایمن امکان پذیر است و اثبات شده که در درمان هیپوکسی بافت موثر است و به همین دلیل به عنوان بخشی از یک استراتژی درمانی برای ضایعات پوستی از جمله زخم هایی که دچار هیپوکسی هستند به کار می رود.

نکات تکمیلی درباره ی درمان با کربوکسی تراپی

انجام این روش معمولا بدون درد می باشد زیرا سوزن مورد استفاده در آن بسیار کوچک است. بنابراین جای زخم یا برش روی پوست باقی نمی ماند. همچنین چون جای زخم و اسکار دارای اعصاب نیستند تزریق با سوزن معمولا دردی را ایجاد نمی کند.

عوارض شناخته شده ای درباره این روش گزارش نشده و در واقع می توان از آن به عنوان یکی از ایمن ترین روش های زیبایی و ترمیم پوست نام برد. گرچه ممکن است بعضی از بیماران پس از تزریق اندکی خارش را در جای زخم یا اسکار داشته باشند. در موارد دیگر ممکن است احساس گزگز یا سوزن سوزن شدن را چند ساعت پس از تزریق در اطراف ناحیه مورد نظر داشته باشند.

تزریق دی اکسید کربن توسط فیلتر صورت می گیرد تا از ورود هرگونه ناخالصی به بدن جلوگیری شود. معمولاً بهتر است چند ساعت بعد از درمان استحمام، به ویژه استحمام با آب سرد و استخرهای شنا خودداری کنید. اما هیچ محدودیتی در ارتباط با این روش درمانی وجود ندارد و افراد قادر خواهند بود به برنامه روزانه خود برگردند.

تزریق گاز دی اکسید کربن به راحتی می تواند با سایر روش های زیبایی در یک برنامه طولانی مدت ترکیب شود. این روش درمانی همه کاره برای نوسازی پوست مکمل بسیاری از روش های درمانی دیگر است.

مدت جلسات انجام شده با این روش بسته به شرایط بیمار متفاوت است. گاهی برخی از مشکلات پوستی و زخمها عمیق بوده و نیاز به چندین جلسه تزریق گاز دی اکسید کربن دارد تا نتیجه مطلوب و رضایت بخشی را ارائه دهد. تعداد جلسات معمولا توسط پزشک تشخیص داده شده و تعیین می گردد.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20363999/

دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

من در تبریز در خانواده ای متوسط به دنیا آمدم . پدرو مادرم هر دو مهندس فوق لیسانس کشاورزی و کارمند بودند. من یک خواهر کوچکتر از خودم دارم. دوره ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه بوعلی سینا تبریز که توسط خواهران روحانی فرانسوی اداره میشد به اتمام رساندم و فارسی و فرانسه را همزمان یاد گرفتم.

برچسب ها:


دکتر پریسا عظیمی نژادان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
تغییرات سینه در دوران بارداری

تغییرات سینه در دوران بارداری

بدن بانوان در طول بارداری دچار تغییرات بسیار زیادی می شود، که یکی از آن ها تغییراتی است که در سینه ها قابل مشاهده می باشند. بانوانی که برای اولین بار بارداری را تجربه می نمایند، ممکن است نسبت به...

ماموپلاستی ، جراحی کوچک کردن سینه + فیلم واقعی

ماموپلاستی ، جراحی کوچک کردن سینه + فیلم واقعی

بزرگی سینه در برخی افراد سبب شده تا مشکلاتی همچون گردن درد و مشکلات پوستی ایجاد شود و همچنین می‌تواند زمینه ساز ابتلا به سرطان باشد. ماموپلاستی با نتایج عمل جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه