مراجعین اورژانس(سرطان) روزهای دوشنبه و چهارشنبه بین ساعات 15 تا 18 بدون هماهنگی تشریف بیاورید.

تنها در صورت تشخیص بدخیم بودن بیماری توسط دکتر پذیرش خواهید شد

دکتر پریسا عظیمی نژادان / متفرقه / بهترین جراح پستان در تهران
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بهترین جراح پستان در تهران

وب سایت های معتبر پزشکی

گزارشی از گفت‌وگو با دکتر پریسا عظیمی‌نژادان – درنگی درباره اطلاع‌رسانی در حوزه سلامت

آیا ما سایت‌های قابل اعتماد و قابل استنادی داریم که مراجعان بتوانند از آن استفاده کنند؟ با یک مثال این بحث را پی می‌گیرم. برای مثال انجمن جراحان پستان آمریکا یک وب‌سایت برای پزشکان دارد و یک وب‌سایت برای مریض‌ها. البته همه مراکز بزرگ پزشکی در غرب چنین امکانی را ایجاد کرده‌اند. در این طرح، برای مریض‌ها نیز یک وب‌سایت وجود دارد تا بتوانند به اطلاعات دقیق و معتبر دسترسی داشته باشند. این موضوع اهمیت زیادی دارد چون مراجعان ما وقتی که برای مثال یک “پروتز” را که در هواپیما منفجر شده در تلگرام یا فیس بوک یا جاهایی نظیر اینها می‌بینند بسیار متعجب و متحیر می‌شوند. در حالی که در صحت و سقم این قبیل فیلم‌ها باید تردید کرد.

مرجع شناخت وبسایت های معتبر پزشکی

مرجع شناخت وبسایت های معتبر پزشکی

گاهی از طریق مطالب، عکس‌ها، فیلم‌ها و… ترس به جامعه تزریق می‌شود و اطلاعات غلط، در میان مردم پخش می‌شود. ضمناً در تلگرام، فیس بوک، اینستاگرام و… گاهی اطلاعات و مطالبی ارائه می‌شود که «اطلاعات علامت سوال‌دار» هستند و گاهی به جای آگاه‌سازی مردم، آنها را از واقعیت دور می‌کنند و با اطلاعات مخدوش و بی‌اساس نگران می‌سازند… در کشورهای پیشرفته، کتاب‌های پزشکی و سلامت برای فهم عامه مردم هم در نظر گرفته شده است. کتاب‌هایی را برای مردم منتشر می‌کنند که سطح آگاهی آنها را در زمینه بهداشت و سلامت ارتقا بخشد و اطلاعاتی هم که ارائه می‌شود مطابق با علم روز پزشکی است.

مثلاً کتابی هست با نام Atlas de l’observance که زیر نظر دکتر بریژیت سیگال (Brigitte Sigal) و توسط انستیتو کوری (پاریس) منتشر شده است. این کتاب بی‌آنکه حوصله خواننده را سر ببرد و با استفاده از عکس‌های جذاب و توضیحات کوتاه و خلاصه‌شده، به طوری که مطالب آن با دقت تقسیم‌بندی شده، اطلاعاتی را در اختیار افراد قرار می‌دهد. این کتاب برای بیماری‌های زنان یک اثر فوق‌العاده مفید است و برای عامه مردم نوشته شده است. در غرب، تالیف و تنظیم چنین آثاری رواج دارد. اگر دقت کنیم، کتاب‌ها و کتابچه‌های راهنما درباره سرطان‌های مختلف، و آنچه باید در این زمینه رعایت شود به طور مکرر و توام با کارها و ایده‌های خلاقانه منتشر می‌شوند که وجود آنها تاثیر بسیار مثبتی در آن جوامع دارد. زیرا قبل از همه چیز، در این نوع کتاب‌ها و کتابچه‌ها اطلاعاتی را در اختیار مردم می‌گذارند که رعایت آنها منجر به پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها می‌گردد.

از طریق مطالعه این کتاب‌ها، مردم با انواع سرطان‌ها و مسائل و گرفتاری‌هایی که به دنبال دارد آشنا می‌شوند و به سبب دقتی که در تنظیم آنها به کار گرفته می‌شود آگاهی مردم افزایش می‌یابد. مردم ما علاقه زیادی به کتاب ندارند و کمتر کتاب می‌خوانند ولی جذابیت کتاب هم مهم است. برای مثال وقتی می‌دانیم مخاطب ما به تصویر اهمیت می‌دهد و می‌دانیم که فهم بسیاری از مطالب از طریق عکس و تصویر آسان‌تر است باید به این موضوع دقت کنیم. اما در میان کتاب‌های حوزه سلامت که در ایران منتشر می‌شوند، این نکته مغفول مانده است.

گاهی هم می‌بینیم در کتاب‌های منتشر شده در کشور ما، مطالب زیادی در یک کتاب ارائه می‌شود در حالی که کسانی که به سراغ این گونه کتاب‌ها می‌آیند در پی چکیده مفید مطالب هستند اما این کمتر رعایت می‌شود! حجم زیادی از مطالب اضافی یا نامربوط بدون نتیجه‌گیری در یک کتاب جمع می‌شود که کار بیهوده‌ای است. حرف‌های علمی وقتی برای عامه مردم بیان می‌شود باید کوتاه و نتیجه‌بخش باشد. روش صحیح در این زمینه ارائه اطلاعات طبقه‌بندی شده و تقسیم‌بندی شده است.

کتاب دیگری که مایلم به آن اشاره کنم کتاب the Gi Diet است که نویسنده آن ریک گالوپ (Rick Gallop) دانش‌آموخته دانشگاه آکسفورد است. او بعد از 20 سال کار مدام در اونتاریو به انجمن قلب پیوست و آنجا در زمینه سبک زندگی و رفتارهای تغذیه تحقیق کرد که ماحصل تحقیقات او در این کتاب گردآوری شده است. اهمیت این کتاب در این است که در زمینه تغذیه آموزش خوبی به ما می‌دهد و با جدول‌سازی، اطلاعات را در یک تقسیم‌بندی حساب‌شده در اختیار خوانندگان می‌گذارد. این فقط یکی از آثار ممتاز در حوزه سلامت است که به آن اشاره شد و در غرب چنین آثاری به وفور منتشر می‌شوند و در اختیار مردم قرار می‌گیرند.

تبلیغات و نگرش‌های غیرواقع‌بینانه

کمتر زنی را من در دوران 20 ساله جراحی خود می‌شناسم که از سینه‌های خود راضی باشد، یا فکر می‌کنند سینه‌هایشان کوچک است، یا بزرگ است یا افتاده است. یعنی همگی یک ایرادی به سینه‌های خود وارد می‌دانند. فایلی درست کرده‌ام از کسانی که از سینه‌های خود خوشحال بوده‌اند که اینها 4 یا 5 نفر بودند. سینه به طور عموم و به طور کلی یک عدم تقارنی دارد. زنان گاهی در هنگام شیردهی است که دچار افتادگی سینه می‌شوند و این برایشان خوشایند نیست و یا گاهی در اثر گذر زمان این اتفاق می‌افتد. گاهی نیز تحت تاثیر تبلیغات و تماشای سینه‌های غیرطبیعی که در تبلیغات دیده می‌شود (مثلاً مانکن‌هایی را می‌بینند که با سینه‌های پروتزگذاشته ظاهر می‌شوند) که سینه‌های طبیعی نیستند.

تبلیغات-و-نگرش‌های-غیرواقع‌بینانه

بر این اساس گاهی خواسته‌های غیرعادی هم داده می‌شود. به طور مثال سینه‌های خیلی بزرگ می‌خواهند در حالی که اینها غیرواقعی است. در نتیجه ما بیشترین عملی که انجام می‌دهیم عمل کوچک‌کردن است و توجه داشته باشید که در اروپا بزرگ‌کردن بیشتر درخواست می‌شود. اما اینجا برعکس است زیرا کوچک‌کردن در ایران بسیار خواهان دارد. کوچک‌کردن عمل ساده‌ای است، صبح عمل انجام می‌شود و شب، بیمار مرخص می‌شود. حتماً لوله‌هایی را هم برایشان می‌گذاریم که خون خارج شود و بسته به نوع و وسعت عمل، تکنیک‌هایی به کار برده می‌شود.

مراجعی داشته‌ام که تا پنج کیلو از هر طرف را توانسته‌ام برایش کم کنم. سیصد گرم یا چهارصد گرم از هر طرف را هم می‌توان به طور حداقلی کم کرد که فرم سینه زیبا شود. البته شش ماه طول می‌کشد تا سینه به فرم دلخواه برسد. جاهای عمل نیز، بعد از عمل بهبود می‌یابد. عوارضی هم طبیعتاً دارد، سومین هفته بعد از عمل برخی زخم‌ها باز می‌شوند که مشکلی وجود نخواهد داشت زیرا جوش خورده و ترمیم می‌شوند. عمل پرعارضه‌ای هم نیست، اکثر مراجعان یعنی حدود 95 درصد راضی هستند. گردنشان سبک می‌شود و احساس خوبی به آنها دست خواهد داد که در مجموع رضایت‌بخش است.

دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

من در تبریز در خانواده ای متوسط به دنیا آمدم . پدرو مادرم هر دو مهندس فوق لیسانس کشاورزی و کارمند بودند. من یک خواهر کوچکتر از خودم دارم. دوره ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه بوعلی سینا تبریز که توسط خواهران روحانی فرانسوی اداره میشد به اتمام رساندم و فارسی و فرانسه را همزمان یاد گرفتم.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
چکاپ شخصی ماهانه پستان (آموزش صفر تا صد مراحل)

چکاپ شخصی ماهانه پستان (آموزش صفر تا صد مراحل)

چکاپ شخصی پستان یا خود آزمایی پستان در فواصل زمانی است که بیمار به پزشک مراجعه نمی کند و این معاینه به بیمار کمک می کند تا در صورت وجود هر گونه تغییری از آن آگاه شود سپس برای معاینات دقیق تر به پزشک...

بیماری های خوش خیم پستان؛ از انواع تا درمان

بیماری های خوش خیم پستان؛ از انواع تا درمان

بیماری های خوش خیم یا غیر سرطانی، توده های غیر طبیعی و یا دیگر تغییراتی هستند که در بافت سینه تشکیل می شوند و سرطانی نیستند.
داشتن بیماری خوش خیم پستان می تواند در وهله اول با ترس همراه باشد، چرا که علائم مشابه سرطان پستان را به همراه دارد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *