مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

ترشحات پستان

ترشحات پستان

گفتگو با «دکتر پریسا عظیمی‌نژادان» با موضوع «ترشحات پستان» فلسفه وجودی پستانِ خانمها برای شیر دادن است به همین دلیل ترشح داشتن بسیار طبیعی ست. در ۹۵ درصد از موارد ترشحات نوک پستان خوش‌خیم هستند. این ترشحات فیزیولوژیک چندان اهمیتی ندارد. ولی چون اکثرا این ترشحات رنگی هستند باعث نگرانی زیاد در خانم ها می‌شوند. در بیش از نیمی از خانمها با فشار پستان ترشحاتی از آن خارج می شود.

ترشحات پستان

ترشحات پستان

 

این ترشحات ممکن است شیر مانند- زرد- سبز- قهوه‌ای یا خونی باشند، غلظت این ترشحات از غلیظ و چسبناک تا رقیق و آبکی متغیر است. با بالا رفتن سن و تعدد حاملگی احتمال این ترشحات بیشتر می‌شود. اگر ترشحات قرمز یا قهوه‌ای باشد و یک‌طرفه، برای ما قابل اهمیت است و باید بررسی شود. البته ترشح خونی در اتمام حاملگی طبیعی است. ترشح آبکی و شیری‌رنگ زیاد و یک‌طرفه هم برای ما بسیار اهمیت دارد و لازم است به پزشک مراجعه شود.

در برخورد با ترشحات توجه به موارد زیر ضروری است:

۱-ترشح از یک یا هر دو پستان

۲-خروج خودبخودی مایع یا فشار بین انگشتان

۳-وجود یا عدم لمس توده همراه

۴- سن بیمار و رنگ و نوع ترشح

۵-مصرف داروهای هورمونی، بارداری، شیردهی، یائسگی

دکتر پریسا عظیمی نژادان فوق تخصص جراحی پستان فارغ التحصیل از دانشگاه شهید بهشتی تهران دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از فرانسه و عضو جامعه جراحان پستان امریکا و نیز عضو انجمن سنولوژی فرانسه، جراح با سابقه در عمل های زیبایی، بازسازی و همچنین سرطان سینه می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *