مراجعین اورژانس(سرطان) روزهای دوشنبه و چهارشنبه بین ساعات 15 تا 18 بدون هماهنگی تشریف بیاورید.

تنها در صورت داشتن مدارک و تشخیص اورژانس بودن توسط دکتر، پذیرش خواهید شد.

دکتر پریسا عظیمی نژادان / توصیه ها / تغییرات سینه در دوران بارداری
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تغییرات سینه در دوران بارداری

بدن بانوان در طول بارداری دچار تغییرات بسیار زیادی می شود، که یکی از آن ها تغییراتی است که در سینه ها قابل مشاهده می باشند. بانوانی که برای اولین بار بارداری را تجربه می نمایند، ممکن است نسبت به تغییرات سینه نگران شده و آن را خطرناک بدانند. از آنجایی که در طول بارداری سینه ها برای شیردهی آماده می شوند، این تغییرات طبیعی است. تغییرات سینه در طول نه ماه بارداری نشانه های مشخصی دارد که در صورت مواجه شدن با آن ها جای نگرانی وجود ندارد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با دلایل و نحوه تغییرات سینه در دوران بارداری به طور کامل آشنا کنیم. در صورت مشاهده تغییرات خاص در سینه باید به بهترین جراح سینه مراجعه کنید . چرا که تغییرات سینه در دوران بارداری به دلیل سفت و ملتهب شدن سینه بسیار اهمیت بالایی دارد.

معاینات سینه در دوران بارداری


دلیل تغییرات سینه در دوران بارداری


در طول دوران بارداری میزان هورمون استروژن و پروژسترون در بدن مادر تغییر می نماید. با توجه به اهمیت این هورمون ها در آماده سازی سینه ها و تولید شیر مادر، سینه ها در طول بارداری تغییر می کنند. از طرفی افزایش هورمون استروژن در این دوران موجب رشد سلول های مجاری سینه شده و به تولید هورمون پرولاکتین نیز کمک می نماید. پرولاکتین نیز منجر به بزرگ شدن سینه ها در این دوران می شود. پس از زایمان نیز میزان ترشح هورمون استروژن و پروژسترون کاهش یافته و هورمون پرولاکتین منجر به شیردهی سینه ها می شود
علائم اولیه تغییرات سینه در بارداری
در صورتی که مشکوک به بارداری هستید و یا به تازگی متوجه بارداری خود شده اید، ممکن است با این تغییرات سینه مواجه شوید.

  • متورم شدن سینه ها
  • احساس درد و یا حساس شدن آن ها
  • احساس پر بودن و یا سنگین شدن سینه ها
    فراموش نکنید که این علائم حداقل تا اتمام سه ماه اول بارداری با شما خواهند بود و با توجه به شرایط فیزیکی شما ممکن است با شروع سه ماه دوم متوقف شده و یا ادامه پیدا کنند.
تغییرات سینه در دوران بارداری
تغییرات سینه در دوران بارداری

تغییرات سینه در سه ماه اول بارداری


در سه ماه اول بارداری به دلیل افزایش هورمون های استروژن و پروژسترون ممکن است احساس درد و سنگینی روی سینه های خود داشته باشید. همچنین به دلیل افزایش حجم خون در سینه ها حجم آن ها نیز بزرگ تر خواهد شد. از دیگر تغییرات سینه در سه ماه اول بارداری می توان به حساس شدن سینه ها، تیره شدن قسمت دور آرئول و تغییرات نوک سینه ها اشاره نمود. همچنین برخی از افراد در این دوران ممکن است در نواحی زیر بغل خود نیز احساس درد و ناراحتی داشته باشند. همچنین برجستگی هایی در ناحیه آرئول (اطراف نوک سینه) مشاهده خواهید نمود که، به ضدعفونی شدن سینه ها و روان شدن شیر پس از زایمان کمک می نمایند. در صورت مواجه شدن با این تغییرات سینه در سه ماه اول حاملگی جای هیچ گونه نگرانی نیست و پس از ورود به ماه چهارم این شدت علائم به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند.


تغییرات سینه در سه ماه دوم بارداری


این دوره از بارداری نیز میزان هورمون استروژن در بدن همچنان در حال افزایش است. به همین دلیل از جمله تغییرات سینه در این دوران می توان به سنگینی سینه ها اشاره نمود. این سنگینی موجب احساس کشش پوست سینه ها نیز می شود. در این دوران به دلیل تغییرات بارز حجم سینه ها شما نیاز به سوتین های سایز بزرگ تر دارید. فراموش نکنید که استفاده نمودن از سوتین های تنگ می تواند موجب درد و ناراحتی سینه های شما شود. از آنجایی که در این سه ماه سینه ها آغوز تولید می نمایند، ممکن است ترشح شیر و مایع سفید رنگ از سینه ها را نیز مشاهده نمایید. با مشاهده این تغییرات سینه می توانید از تامین شیر نوزاد خود اطمینان حاصل نمایید. زیرا ترشح آغوز از سینه ها به معنای کافی بودن شیر مادر پس از زایمان است. اما نکته قابل توجه در این دوران اجتناب از تحریک نمودن نوک سینه ها است. همانطور که گفته شد در این سه ماه تغییرات بارزی را در نوک سینه ها مشاهده خواهید نمود. بنابراین در صورت مواجه با این تغییرات به هیچ عنوان نوک سینه ها را تحریک نکنید. زیرا در بسیاری از مواقع این کار می تواند منجر به زایمان زودرس شود.


تغییرات سینه در سه ماه آخر بارداری


در این دوران سینه های شما کاملا آماده شیردهی به نوزاد هستند. به همین دلیل از تغییرات سینه در این سه ماه می توان به سنگینی بیش از اندازه سینه ها، سفت شدن آن ها، احساس کشیدگی پوست سینه ها، ترشح شیر از نوک سینه ها و … اشاره نمود. همچنین به دلیل سفت شدن بیش از اندازه سینه ها ممکن است در این قسمت احساس خارش و سوزش نیز داشته باشید. با این وجود به هیچ عنوان روی سینه ها را با ناخن نخارانید. زیرا پوست سینه ها به دلیل کشش ایجاد شده نازک می باشند و خاراندن آن ها می تواند موجب پارگی و زخم شدن پوست سینه ها شود. برای تسکین خارش و سوزش سینه ها از کرم های مرطوب کننده ملایم و خنک استفاده نمایید.
تمامی تغییراتی که در سه ماه سوم بارداری با آن مواجه شده اید، پس از اولین باری که نوزاد از سینه های مادر شیر بخورد تسکین پیدا می کنند. البته ترشح شیر به دلیل افزایش میزان آن همچنان ادامه خواهد یافت و لکه های قهوه ای ایجاد شده روی سینه ها نیز به مرور زمان برطرف خواهند شد. به همین دلیل برای پیشگیری از ایجاد لکه شیر روی لباس خود می توانید از پدهای مخصوص شیردهی استفاده نمایید.

نکته: فراموش نکنید که سوتین ها در تعیین شدت و میزان تغییرات ایجاد شده در سینه ها در طول بارداری موثر هستند. به همین دلیل برای تسکین علائم ذکر شده بهتر است از سوتین های نخی و یا دارای پارچه نرم و ضد حساسیت استفاده نمایید. همچنین از پوشیدن سوتین هایی که دارای فنر هستند اجتناب نمایید. از طرفی سعی کنید از سوتین هایی استفاده نمایید که بند آن ها پهن بوده و کناره آن ها در نگهداشتن سینه ها به شما کمک می نماید. سوتین هایی که دارای بند نازک و تنگ هستند، می توانند منجر به فشرده شدن سینه ها و افزایش درد نواحی زیر بغل شوند.

نکته : تشخیص سرطان پستان در دوران بارداری به دلیل سفت و ملتهب شدن سینه‌ها سخت است، به همین خاطر، مهم است که هر گونه تغییر در پوست سینه، ترشح از نوک سینه و یا ضخیم شدن غیر طبیعی یک ناحیه در سینه بررسی شود.

در صورت مشاهده هر یک از علائم گفته شده باید به پزشک مراجعه شود تا در صورت لزوم غربالگری سرطان پستان را انجام دهید. زیرا هرچه تشخیص به تاخیر بیفتد، تشخیص تغییرات طبیعی سینه در بارداری و تغییرات ناشی از سرطان سخت‌تر خواهد شد.https://www.healthline.com/health/pregnancy/pregnant-breast
https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/breast-changes-during-pregnancy/

دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

من در تبریز در خانواده ای متوسط به دنیا آمدم . پدرو مادرم هر دو مهندس فوق لیسانس کشاورزی و کارمند بودند. من یک خواهر کوچکتر از خودم دارم. دوره ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه بوعلی سینا تبریز که توسط خواهران روحانی فرانسوی اداره میشد به اتمام رساندم و فارسی و فرانسه را همزمان یاد گرفتم.

برچسب ها:


دکتر پریسا عظیمی نژادان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
مشکلات جنسی بعد از جراحی برداشتن سینه

مشکلات جنسی بعد از جراحی برداشتن سینه

مشکلات جنسی متعددی بعد از جراحی ماستکتومی (برداشتن کل سینه) و لامپکتومی (برداشتن قسمتی از سینه) به‌ وجود می‌آیند. از دست دادن یک سینه می‌تواند باعث ایجاد استرس زیادی شود. تعداد کمی از خانم‌ها هر دو...

مدیریت مشکلات خواب در بیماران مبتلا به سرطان

مدیریت مشکلات خواب در بیماران مبتلا به سرطان

مشکلات خواب (که گاهی اوقات به آن اختلالات خواب یا اختلالات خواب-بیداری نیز گفته می‌شود) به دلایل مختلفی ممکن است رخ بدهد، احتمال دچار شدن به این اختلال در افراد مبتلا به بیماری سرطان بیشتر...

چه مکمل‌های غذایی را انتخاب کنیم؟

چه مکمل‌های غذایی را انتخاب کنیم؟

انتخاب و استفاده هوشمندانه از مکمل‌های غذایی بسیار با اهمیت است. اگر شما دچار بیماری خاصی نظیر سرطان پستان یا هرنوع سرطان دیگر هستید، بسیار مهم است که چه مکمل غذایی را در رژیم غذایی خود قرار می...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + 15 =