دکتر پریسا عظیمی نژادان / مقالات / جراحی لیفت سینه از مراقبت های قبل تا بعد از جراحی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

جراحی لیفت سینه از مراقبت های قبل تا بعد از جراحی

لیفت سینه که با عنوان ماستوپکسی نیز شناخته می شود، روش جراحی است که با کشیده شدن سینه ها به سمت بالا همراه می باشد. پوست اضافی برداشته می شود تا بافت اطراف کشیده شود و به تغییر فرم سینه ها کمک گردد. در این روش، بافت داخلی سینه نیز معمولا تغییر فرم داده خواهد شد.جراحی-لیفت-سینه

از آن جایی که این روش جراحی با کشیده شدن سینه و برداشت پوست اضافی همراه است، شاهد سفت تر شدن سینه ها خواهیم بود. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که سایز هاله قهوه ای رنگ دور نوک سینه نیز در این روش تغییر می کند، چرا که این ناحیه به مرور زمان بزرگ تر می شود.

عمل بالا کشیدن پستان ها

اکثریت زنان خصوصا پس از حاملگی و شیر دهی، همچنین با افزایش سن دچار افتادگی سینه می شوند. نوک پستان در حالت زیبایی باید در موازات خط زیر پستان باشد. به این صورت که اگر انگشت نشانه خود را در زیر پستان خود مماس با خط زیرپستانی که همان محل قرار گرفتن فنر کرست است، قرار دهید و انگشت شست خود را روی نوک پستان خود قرار دهید، این دو انگشت باید در موازات هم باشند هر قدر نوک پستان از خط پایین پستان پایین تر باشد افتادگی بیشتر است. جراحی بالا کشیدن پستان ها در جهت اصلاح این افتادگی جراحی بسیار راحت و نتیجه بخش است.

 

آیا من گزینه مناسبی برای لیفت سینه هستم؟

جراحی لیفت سینه، یک تصمیم کاملا شخصی است و ممکن است برای تمامی افراد مناسب نباشد. به همین خاطر، توصیه می شود افرادی که خواهان انجام این روش هستند، حتما با پزشک مشورت کنند. نکات مهمی که در خصوص جراحی بالا کشیدن سینه ها باید در نظر داشته باشید، عبارتند از:

 • لیفت سینه با تغییر اندازه سینه ها و یا گردتر شدن سینه ها همراه نیست. افرادی که به دنبال بزرگ تر شدن سینه های خود هستند، می توانند با مشورت پزشک از مزایای جراحی پروتز سینه بهره مند شوند.
 • توصیه می شود افراد تا زمان کامل شدن رشد سینه ها، زایمان و یا شیردهی صبر کنند و سپس برای عمل لیفت سینه اقدام نمایند.
 • با این که این روش جراحی می تواند به لیفت سینه ها با هر سایزی کمک کند، اما هر چه سینه ها بزرگ تر باشند، نتایج بهتری حاصل خواهد شد.

افرادی که:

 • در سلامت کامل بدنی هستند.
 • انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه جراحی دارند.
 • رشد سینه های شان کامل شده است.
 • نوک سینه های شان رو به پایین است.
 • پوست کشیده و هاله قهوه ای رنگ بزرگی دارند.
 • یکی از سینه های شان پایین تر از دیگری است.

بهترین گزینه برای انجام جراحی لیفت سینه هستند. در خصوص بیهوشی جراحی بالا کشیدن سینه ها باید بگوییم این روش جراحی می تواند به صورت موضعی و یا عمومی انجام شود و بیهوشی عمومی نیز کاملا ایمن خواهد بود. نکته مهم این است که سوابق دارویی و پزشکی بیمار قبل از تعیین نوع بیهوشی، بررسی گردد.

قبل از جراحی لیفت سینه چه باید کرد؟

آن چه که اهمیت دارد این است که، بیمار:

 • از لحاظ بدنی آمادگی کافی برای دوره نقاهت را داشته باشد.
 • به وزن بدنی ایده آلی رسیده باشد.
 • هر گونه داروی مصرفی را به پزشک اطلاع داده باشد.
 • استعمال سیگار و دخانیات را کنار گذاشته باشد.

جراحی-لیفت-سینه

معمولا نیاز است مصرف داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی مانند آسپیرین و نوافن قبل از عمل قطع شوند. این داروها احتمال خونریزی حین عمل و بعد از آن را افزایش می دهند. گاهی مصرف آنتی بیوتیک قبل از جراحی از سوی پزشک تجویز خواهد شد.

قبل از جراحی باید نسبت به انجام آزمایش خون، تست اشعه ایکس و یا نوار قلب اقدام شود.

نکات مهم پیش از عمل

 • با برش عمودی یا دایره ای دور هاله سینه قابل انجام است.
 • عمل نسبتاً کم عارضه و کم دردی است.
 • همزمان می توان سینه را کوچکتر یا بزرگتر کرد.
 • شکل سینه به مرور زمان کمی تفاوت می کند ولی هرگز به شکل افتادگی قبل از عمل نمی شود.
 • زمینه ساز سرطان نیست و روی حاملگی تأثیر ندارد.
 • ممکن است امکان شیر دهی را مختل کند.
 • در اکثر موارد نیاز به بستری شب عمل ندارد.

جراحی لیفت سینه چگونه انجام می شود؟

مدت زمان جراحی لیفت سینه بین دو تا چهار ساعت به طول می انجامد و این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می گردد. به طور معمول در عمل لیفت یک برش دور هاله سینه و برشی دیگر عمود بر آن پایین سینه ایجاد می شود.

پس از جراحی فرد به مدت شش ساعت در بیمارستان بستری خواهد بود و در این جراحی نیاز به درن می باشد. در حالت کلی هدف از استفاده درن های جراحی این است که هر گونه مایع یا هوا را از ناحیه جراحی، دفع یا تخلیه نمایید و نهایتا درن ها یک روز پس از جراحی خارج می شوند.

جراحی زیبایی سینه در حیطه پزشکی یک جراحی بسیار پرطرفدار است. یکی از اعمال زیبایی سینه، لیفت سینه می باشد که با عنوان ماستوپکسی نیز شناخته می شود، روش جراحی است که با کشیده شدن سینه ها به سمت بالا همراه می باشد.

مراقبت ها و دوره نقاهت جراحی لیفت سینه

کاملا طبیعی است که بیمار بعد از جراحی با علائمی از درد، کبودی و یا ورم در سینه ها روبرو شود. به همین خاطر، داروهای مسکن از سوی پزشک تجویز خواهد شد.

بعد از جراحی، بیمار باید گن مخصوص بپوشد تا از سینه ها محافظت به عمل آید.

بسته به میزان جراحی، توصیه می شود بیمار چند روزی را در منزل استراحت کند. از بلند کردن اجسام سنگین، فعالیت های شدید بدنی و ورزش های سنگین باید خودداری شود.

بخیه ها باید کاملا تمیز نگه داشته شوند تا از بروز عفونت پیشگیری به عمل آید.

در صورت بروز علائمی از قبیل: تهوع و استفراغ، خونریزی شدید از بخیه ها، تشدید درد و قرمزی و یا سایر مشکلات، حتما پزشک را در جریان قرار دهید.

بسیاری از بیماران در خصوص اسکار بعد از جراحی می پرسند، در پاسخ باید بگوییم، اسکار جزئی از روند جراحی است. اما بخیه ها عمدتا در نواحی زده می شوند که کمترین میزان اسکار بر جای بماند. اسکارها به مرور زمان محو خواهند شد.

درد بعد از جراحی ماستوپکسی

به جرات می توان بیان نمود این جراحی بدون درد است و یک جراحی با بسیار نتیجه بخش خواهد بود. این روش جراحی برای زنان متاهل و مجرد قابل انجام است و تاثیری بر روی باروری فرد نخواهد داشت.

لازم به ذکر است در بیست و پنج درصد موارد امکان شیردهی پس از این جراحی از بین می رود و به هیچ عنوان سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه نمی شود.

در پایان اینکه

روش‌های مورد استفاده برای جراحی لیفت سینه این اطمینان را ایجاد خواهد کرد که کل تجربه شما، از لحظه نخست مشاوره، تا زمان بهبودی شما، مثبت‌ ترین و راحت‌ ترین تجربه ممکن است. برنامه‌ ریزی فردی، تکنیک، نظارت دقیق و مراقبت‌های پس از عمل همگی این اطمینان را ایجاد می‌کنند که ما بهترین نتایج ممکن بلندمدت را برای این جراحی به شما ارائه می‌ دهیم.

دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان فوق تخصص جراحی پستان فارغ التحصیل از دانشگاه شهید بهشتی تهران دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از فرانسه و عضو جامعه جراحان پستان امریکا و نیز عضو انجمن سنولوژی فرانسه، جراح با سابقه در عمل های زیبایی، بازسازی و همچنین سرطان سینه می باشند.


دکتر پریسا عظیمی نژادان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *