دکتر پریسا عظیمی نژادان / جراحی ها / جراحی همزمان پروتز و لیفت سینه
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

جراحی همزمان پروتز و لیفت سینه

جراحی همزمان پروتز و لیفت سینه برای آن دسته از خانم‌هایی که می‌خواهند اندازه‌ سینه‌های خود را افزایش دهند و همچنین قصد دارند سینه‌های خود را کمی بالاتر ببرند و حالت جوانتری به آنها ببخشند، مناسب است. بزرگ کردن سینه به همراه لیفت سینه، یا ماستوپکسی، می‌تواند کانتور بدن را بهبود ببخشد و ظاهر سینه‌ها را احیا نماید.

عمل همزمان لیفت و پروتز سینه

نقش ساختار سینه ها در عمل همزمان پروتز و لیفت سینه

برای درک این موضوع که چرا ظاهر سینه‌ها در طول زمان تغییر می‌نماید مهم است که با ساختار سینه آشنایی پیدا نمائیم. سینه‌های شما عمدتاُ از بافت چربی و غده‌ای تشکیل شده است که اندازه و شکل سینه را مشخص می‌نماید. حالت سفتی و لیفت سینه تحت تاثیر نحوه‌ی اتصال رباط‌ها با دیوار‌ه‌ی قفسه‌ی سینه و حمایت از سینه‌های شما می‌باشد. بافت چربی و رباط‌ها، بافت غده‌‌ای و مجاری تولید کننده شیر را احاطه کرده‌اند. سینه‌ها همچنین دارای رگ¬های خونی و غدد لنفاوی هستند که در مبارزه با عفونت به بدن کمک می‌نمایند. ماهیچه‌های سینه در زیر سینه‌ها قرار دارند و آنها را از دیواره‌ی قفسه سینه جدا می‌نمایند.

سینه به جز فیبرهای ماهیچه‌ای نازک در زیر نوک پستان هیچ بافت ماهیچه‌ای ندارد. قسمت‌های دایره‌ای شکل تیره رنگ اطراف نوک سینه، آرئول نامیده می‌شوند، نوک سینه و قسمت آرئول با یکدیگر مجموعه‌ی آرئول نوک سینه را تشکیل می‌دهند. با اینکه عوامل متعددی در افتادگی سینه‌ها نقش دارند، افزایش سن و تاثیر جاذبه‌ی زمین نقش اصلی را در تغییرات سینه بر عهده دارند. با گذشت زمان، پوست اطراف سینه به دلیل از بین رفتن تدریجی شبکه حمایتی پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد.

به علاوه رباط‌هایی که سینه را به دیواره قفسه سینه متصل نگه می‌داشتند به دلیل تاثیر نیروی جاذبه ضعیف و کشیده می‌شوند. تغییرات سینه در طی دوران بارداری و شیردهی نیز در افزایش افتادگی سینه نقش دارند. افزایش اندازه‌ی سینه در طی دوران بارداری و شیردهی منجر به کشیدگی پوست سینه می‌شود. پس از بارداری، اندازه‌ی سینه‌ها کاهش می‌یابد و پوست سینه که پیشتر دچار کشیدگی شده بود استحکام خود را از دست داده و دچار افتادگی می‌شود. در انتها، تغییر در وزن و تغییرات هورمونی می‌توانند موجب تغییر ظاهر سینه‌ها شود. به طور کلی، تمام این عوامل می‌تواند موجب افتادگی سینه به سمت پایین شود.

بیشتر بخوانید: تزریق چربی به سینه

مزایای جراحی همزمان پروتز و لیفت سینه

در طی جراحی بزرگ کردن سینه، پروتز سینه در داخل بافتی که در پشت سینه وجود دارد قرار می‌گیرد. با این وجود، این عمل به تنهایی ممکن است نتواند افتادگی سینه‌ها را بهبود ببخشد. در طی جراحی لیفت سینه، پوست‌های اضافی سینه خارج می‌شود، بافت سینه تغییر شکل می‌یابد و پوست باقی مانده سفت می‌شود. در نتیجه، شکل نهایی سینه اصلاح می‌شود و آنها به صورت جوان، صاف‌تر و جدید لیفت می‌شوند. بزرگ کردن سینه همراه با لیفت سینه در مجموع  با افزایش اندازه‌ سینه موجب جوانسازی سینه و در عین حال ایجاد ظاهری سفت‌تر و جوانتر می‌شود.

مزایای جراحی همزمان پروتز و لیفت سینه

جراحی همزمان پروتز و لیفت سینه چگونه انجام می شود؟

جراحی بزرگ کردن سینه همراه با لیفت سینه تقریباُ 2 تا 4 ساعت ممکن است طول بکشد، این زمان به پیچیدگی جراحی و روش جراحی که استفاده می‌شود بستگی دارد. جراح محل‌های برش را روی سینه رسم می‌نماید. قبل از شروع جراحی شما، یک داروی بیهوشی تجویز می‌شود. به احتمال زیاد جراح شما از بیهوشی عمومی استفاده می‌نماید که باعث می‌شود در تمام مدت زمان جراحی خواب باشید. برای شروع عمل، جراح یک برش روی پوست ایجاد می‌نماید. اندازه‌ی برش، محل و ظاهر آن ممکن است با توجه به نوع و اندازه‌ی پروتز، خطوط بدن شما و نظر جراح متفاوت باشد. اگر علاقه مند به یادگیری در مورد روش‌های مختلف جراحی بزرگ کردن سینه هستید لطفا انیمیشن‌ها بزرگ کردن سینه را مشاهده نمائید. جراح بافت سینه را جدا می‌نماید تا به قسمتی برسد که بتواند محلی مانند جیب را در آن ایجاد نماید و سپس با احتیاط ناحیه‌ای که پروتزهای در آن قرار داده خواهند شد را شکل می‌دهد.

پروتزهای سینه را به طور کلی می‌توان در 2 قسمت قرار داد که تحت عنوان زیر غده‌ای و یا زیر عضلانی شناخته می‌شوند. شما باید در مورد جزئیات بیشتر مزایای مکان‌های مختلف قرار گرفتن پروتز سینه با جراح خود صحبت نمائید. دو نوع پروتز سینه وجود دارد که تحت عنوان پروتز سالین و پروتز سیلیکون شناخته می‌شوند. جراح شما پروتزها را کمک انگشتان و یا با ابزار جراحی و بدون لمس در محل محل مورد نظر با  قرار خواهد داد و سپس سینه‌ها را جهت اطمینان از تقارن مورد بررسی قرار می‌دهد.

تغییراتی در محل قرار گرفتن پروتز و یا موقعیت پروتز سینه ممکن است انجام شود تا بابت دستیابی به ظاهر دلخواه اطمینان کسب شود. زمانی که پروتزهای سینه در محل خود قرار داده شد، جراح عمل لیفت سینه را آغاز می‌نماید.

مراحل عمل همزمان پروتز و لیفت سینه

•   یک برش در امتداد خطوطی که از قبل مشخص شده است ایجاد می‌شود. قسمتی که در بالای آرئول امتداد یافته است محیط فوقانی جدید آرئول را مشخص می‌نماید.

• قسمت v شکل زیر آرئول به سمت یکدیگر کشیده می‌شوند تا سینه لیفت و سفت شود.

• با استفاده از ابزار مختلف جراحی، جراح پوست را از بافت‌های زیرین جدا و بلند می‌کند.

• زمانی که پوست سینه برداشته می‌شود، مجموعه آرئول نوک سینه بدون تغییر باقی می‌ماند.

• برخی از پزشکان ممکن است بخیه‌های داخلی در بافت غده‌ای یا یک وسیله‌ی توری مانند را جهت حمایت بیشتر سینه انتخاب نمایند.

• زمانی که پوست اضافی برداشته می‌شود، لبه‌های پوست جدید کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و به صورت موقت توسط منگنه و یا گیره‌های جراحی در محل خود ثابت می‌شود و مجموعه‌ی آرئول و نوک سینه به سمت محل جدید خود که در مکانی بالاتر قرار دارد می‌چرخد و شکل جدید سینه نمایان می‌شود. 

• جراح با بخیه‌های جذبی داخلی برش‌های اطراف لبه‌ی جدید آرئول و امتداد پوست را می‌بندد.

• برخی از جراحان بخیه‌های خارجی را برای بستن برش‌ها انتخاب می‌نمایند.

• قبل از اینکه برش‌ها به طور کامل بسته شوند، ممکن است یک زهکش در داخل هر کدام از سینه‌ها قرار داده شود.

• در انتها، باند و یا پانسمان‌های جراحی برای محافظت از محل برش‌ها در طول دوره‌ی بهبود قرار داده می‌شود.

بیشتر بخوانید: بهترین جراح پستان در تهران

مراقبت های بعد از جراحی همزمان لیفت و پروتز سینه

جراحی‌های لیفت سینه معمولاً در مراکز جراحی سرپایی انجام می‌شود، بدین معنی که شما در همان روز، معمولاُ 1 یا 2 ساعت پس از پایان جراحی می‌توانید به منزل بازگردید.

قبل از خروج، ممکن است پزشک برای شما یک پانسمان و یا سوتین کشی قرار بدهد تا با جلوگیری از تجمع مایعات به کاهش تورم کمک نماید و همچنین منجر به راحتی و حمایت سینه‌ها در دوران بهبود می‌شود. ممکن است داروهایی جهت مدیریت درد در روزهای اول پس از جراحی برای شما تجویز شود تا در صورت نیاز مصرف شود.

ایده‌ی خوبی است که پیش از شروع فعالیت‌های روزمره به خودتان چند روز زمان جهت بهبودی بدهید. از دستورالعمل‌های که جراح برای دوران بهبودی داده است مانند محدودیت فعالیت و بلند کردن اجسام جهت جلوگیری از عوارض جانبی پیروی نمائید و به بدن خود جهت بهبودی فرصت بدهید.

در صورتی که زهکش‌ها پس از جراحی همچنان وجود دارند، آنها به همراه هرگونه پانسمان و بانداژ به احتمال زیاد در طی هفته‌ی اول پس از جراحی برداشته خواهند شد، در صورتی که بخیه‌های غیر قابل جذب برای مدت 7 الی 10 روز ممکن است باقی بمانند.

بخیه‌های جذبی در طی 4 تا 8 هفته توسط بدن جذب می‌شوند. شما ممکن است مقدار جزئی درد، کبودی، تورم و هم چنین بی‌حسی در اطراف آرئول داشته باشید که تمام اینها در طی چند هفته کاهش می‌یابند.

با جراح خود در مورد چگونگی تاثیر پروتزها بر شیردهی و ماموگرافی، خطراتی مانند پارگی یا جمع شدگی کپسول پروتز، امکان فشردگی بافت اسکار و تغییر محل پرتز و گزینه‌های تعویض پروتزها (به دلیل اینکه پروتزها مادام العمر نیستند) صحبت نمائید.

بلافاصله پس از پایان جراحی شما متوجه‌ تغییر اندازه، حالت و موقعیت سینه‌های خود خواهید شد. با کاهش تورم شما همچنان تغییراتی را در ظاهر سینه‌های خود متوجه خواهید شد. ممکن است تا یک سال پس از جراحی زمان لازم باشد تا نتیجه‌ی نهایی پروتز مشخص شود. اسکارهای باقی مانده از برش‌ها معمولاً پس از چند ماه به خطوط نازک و کم رنگ تغییر رنگ می‌یابند.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی موضوع جراحی همزمان لیفت و پروتز سینه پرداختیم. نکته‌ی مهمی که باید بدانید این است که سینه‌های شما در طی زمان همچنان تغییر شکل خواهند داشت. لیفت سینه با پروتز نمی‌تواند روند پیری را متوقف نماید، اما می‌تواند ظاهری حجیم‌تر و خوش فرم‌ترکه خواهان آن بودید را برای سال‌های آینده به شما بدهد.

دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

من در تبریز در خانواده ای متوسط به دنیا آمدم . پدرو مادرم هر دو مهندس فوق لیسانس کشاورزی و کارمند بودند. من یک خواهر کوچکتر از خودم دارم. دوره ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه بوعلی سینا تبریز که توسط خواهران روحانی فرانسوی اداره میشد به اتمام رساندم و فارسی و فرانسه را همزمان یاد گرفتم.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان قطعی سرطان پستان (معرفی انواع روش ها)

درمان قطعی سرطان پستان (معرفی انواع روش ها)

درمان سرطان پستان با روش های مختلفی قابل انجام است که توسط پزشک تعیین می شود. مهم ترین موضوع در هنگام بروز سرطان پستان، درمان سریع آن می باشد. اگر خانم ها با علائم و نشانه های بروز این بیماری آشنا...

سرطان پستان | علت، علائم و روش های تشخیص به موقع

سرطان پستان | علت، علائم و روش های تشخیص به موقع

سرطان پستان، زمانی رخ می‌دهد که رشد سلول‌ها در سینه، از کنترل خارج می‌شود. انواع مختلفی از سرطان پستان وجود دارد که براساس این که کدام سلول‌ها تبدیل به سرطان می‌شوند، تقسیم بندی می‌گردند. سرطان...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 14 =