دکتر پریسا عظیمی نژادان 4 مقالات 4 معجزه رادیوتراپی و شیمی‌درمانی در سرطان
مدت زمان مطالعه مقاله 2 دقیقه

معجزه رادیوتراپی و شیمی‌درمانی در سرطان

معجزه رادیوتراپی و شیمی‌درمانی در سرطان

اما ما به چه چیزی سرطان پستان می‌گوییم؛ به توده‌های سینه که قدرت تهاجمی آنها در صورت عدم درمان، به ناحیه‌های دیگری از بدن مانند کبد، ریه، کمر و… آسیب می‌رسانند.اگر سرطان پستان درمان نشود به این نواحی دست درازی می‌کند و باعث مرگ بیمار می‌شود. مدارکی یافته‌اند از دوران قدیم در انگلیس، که بیمارستانی وجود داشته برای نگهداری از بیماران سرطانی، این بیماران در طی سه ماه تا دو سال همگی می‌مرده‌اند. این مربوط به زمانی است که درمانی وجود نداشته است. اما در اوایل 1900 میلادی که درمانی بوجود آمد، کل سینه را برمی‌داشتند، یعنی همه عضلات سینه را برمی‌داشتند که جراحی بسیار سنگینی بود و فرم بدی در سینه بوجود می‌آورد. اما همین روش وحشتناک، جان بسیاری از بیماران را نجات می‌داد. ولی بعدها، درمان سرطان از درمان‌های جراحی وحشتناک به جراحی‌های محدود انجامیده که سینه حفظ می‌شود. یعنی با آمدن رادیوتراپی و شیمی‌درمانی بسیاری از مسائل قبلی دیگر در کار نیست.

معجزه-رادیوتراپی-و-شیمی‌درمانی-در-سرطانمعجزه-رادیوتراپی-و-شیمی‌درمانی-در-سرطان

معجزه رادیوتراپی و شیمی‌درمانی در سرطان

تاکید می‌کنم که شیمی‌درمانی و رادیوتراپی در درمان سرطان سینه به گونه‌ای معجزه می‌کند. حتی سرطان متاستازیک پستان هم با این روش‌ها اکنون مهارشدنی است. سرطان پستان، سرطان خطرناکی است زیرا اولین عامل در مرگ و میر زنان است. برای زنان شایع‌ترین نوع سرطان در کل دنیا هم هست. بنابراین خیلی توجه به آن مهم است. در دنیا از هر هشت زن یک نفر دچار این سرطان می‌شود اما در ایران می‌گویند از هر 10 یا 11 زن یکی دچار آن می‌شود اما ما آمار خیلی دقیقی در دست نداریم. در اشکنازی‌ها از هر چهار زن یکی دچار می‌شود که عامل ژنتیک در اینجا قابل بررسی بیشتر است. در ژاپن اما آمارها کمتر است، یعنی مبتلایان کمتر از سایر نقاط دنیا هستند که برخی معتقدند به سبب نوع تغذیه آنهاست اما همین ژاپنی‌ها وقتی به آمریکا مهاجرت می‌کنند، نسل‌های بعدی آنها نیز به وضعی که در کل دنیا موجود است می‌پیوندند.

بنابراین عوامل متعددی مانند عوامل محیطی هم دخالت دارد و این تئوری مطرح می‌گردد که غذای آمریکاییان غذای خوبی نیست. در ایران هم چنین است، چربی‌های اشباع‌شده وقتی در غذاها بیشتر وجود داشته باشند، وقتی تحرک کم باشد، وقتی سبزیجات جایی در برنامه غذایی افراد نداشته باشد، وزن‌ها بالاتر برود و… آمار سرطان پستان هم رشد می‌کند.

در ایران سن ابتلا به سرطان پستان 10 سال به نسبت آمارهای جهانی پایین‌تر است، یعنی زنان جوان‌تر بیشتر دچار این بیماری هولناک می‎‌شوند. تعداد بیماران جوانی که ما در ایران داریم قابل مقایسه با آمریکا یا دیگر نقاط دنیا نیست. یعنی قبل از یائسگی و زیر 40 سالگی ما با بیماران زیادی مواجه هستیم و این وحشتناک است. سرطان پستان پس از یائسگی سرطان چندان خطرناکی نیست ولی در ایران قبل از یائسگی ما با این بیماری خطرناک مواجه هستیم و زیر 40 سالگی سرطان‌های پستان خطرناک‌تر خواهند بود.

توصیه هایی در مورد پورت شیمی درمانی

اگر پورت دارید اجازه ندهید از رگ دستتان برای تزریق در شیمی درمانی استفاده کنند
پورت هر ماه باید هپارینه شود
پورت توسط جراح چک میشود در صورتیکه هنگام تزریق گفته شد بسته است به جراح خود اطلاع دهید
برای کار با پورت پرستار مطلع و با تجربه لازم است
جهت سوزن زدن به پورت ضد عفونی با بتادین و اقدامات استرلیته کامل لازم است
پورت در مطب قابل خارج کردن است.

 

دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان فوق تخصص جراحی پستان فارغ التحصیل از دانشگاه شهید بهشتی تهران دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از فرانسه و عضو جامعه جراحان پستان امریکا و نیز عضو انجمن سنولوژی فرانسه، جراح با سابقه در عمل های زیبایی، بازسازی و همچنین سرطان سینه می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 9 =