دکتر پریسا عظیمی نژادان / مقالات / جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی
مدت زمان مطالعه ۱۶ دقیقه

جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی

بزرگی سینه در برخی افراد سبب شده تا مشکلاتی همچون گردن درد و مشکلات پوستی ایجاد شود و همچنین می‌تواند زمینه ساز ابتلا به سرطان باشد. جراحی کوچک کردن سینه با نتایج عمل جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی بسیار رضایت بخش بوده و در شکل ظاهری خانم‌ها بسیار تاثیر گذار است. در این مقاله قصد داریم تا در مورد ماموپلاستی صحبت کنیم.

در ابتدا شما را به مشاهده ویدئوی ذیل که شامل جراحی کوچک کردن سینه (ماموپلاستی کاهشی) توسط دکتر پریسا عظیمی نژادان، فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه می باشد، دعوت می‌نمائیم.

علت اصلی استفاده از این روش که جزء روش‌های زیبایی هم به حساب می‌آید، کم‌کردن حجم سینه است. البته به طور کلی این روش برای فرم دهی به سینه هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما استفاده اصلی از آن در جهت کاهش حجم سینه می‌باشد. در ابتدا شاید بهتر باشد تا توضیحاتی پیرامون افزایش حجم بدن و علت ایجاد آن ارائه دهیم.

افزایش حجم بدن در پاسخ به ورود کالری بالا

افزایش حجم بدن در پاسخ به قرارگیری آن در شرایط مختلف اتفاق می‌افتد. یکی از رایج‌ترین شرایط که قطعا همه‌ی ما تجربه آن را داشته‌ایم، افزایش وزن می‌باشد که در اثر افزایش ورود کالری به بدن اتفاق می‌افتد. افزایش وزن از طریق افزایش حجم عضلات و بافت چربی بوجود می‌آید که در نهایت منجر به افزایش حجم می‌شود.

افزایش حجم بدن در پاسخ به ترشح هورمون ها

یکی دیگر از دلایل افزایش حجم بدن ترشح هورمون‌ها است. ترشح هورمون‌ها و یا اختلال در تنظیم آن‌ها از طریق اثرگذاری مستقیم بر متابولیسم و نحوه ذخیره چربی در بدن می‌تواند بر کاهش و یا افزایش حجم بدن اثرگذار باشد. اما تفاوت‌های اساسی میان افزایش حجم بدن در اثر چاقی و ترشح هورمون‌ها وجود دارد. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها در این است که افزایش حجم بدن در اثر هورمون‌ها برخلاف چاقی همه بافت‌های بدن را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. برای مثال هورمون‌های استروئیدی در خانم‌ها که شامل استروژن و پروژسترون است سبب افزایش حجم نواحی تولید مثلی و جنسی می‌شود. یکی از اثرات این هورمون‌ها افزایش سایز سینه در خانم‌ها است. زمانی که سایز سینه از حد معمولا افزایش پیدا کند می‌تواند سبب ایجاد ناراحتی در خانم‌ها شده و یا در برخی موارد در انجام برخی فعالیت‌های روزانه خانم‌ها اختلال ایجاد کند. روش ماموپلاستی یکی از روش‌های زیبایی موثر در جهت کاهش سایز سینه و فرم‌دهی به آن است. برای آشنایی بیشتر با این روش، موارد زیر را بررسی خواهیم کرد.

جراحی کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن سینه که با عنوان ماموپلاستی نیز شناخته می‌شود، با برداشت پوست، بافت و چربی اضافی از سینه‌ها همراه است. خانم‌هایی که سینه‌های بزرگی دارند، با انجام این روش جراحی از میزان ناراحتی‌شان کاسته می‌شود و تناسب بیشتری میان اندازه سینه‌ها و فرم بدنی برقرار خواهد شد. این روش جراحی هم‌چنین باعث بالا رفتن سطح اعتماد به نفس می‌شود و توانایی فرد برای شرکت در فعالیت‌های فیزیکی را افزایش می‌دهد.

جراحی کوچک کردن پستان

فرم متناسب سینه‌ها

برخی از افراد تمایل دارند که با جراحی به فرم سینه‌ای دلخواه بدون در نظر گرفتن تعادل بین اعضای بدن دست یابند. در صورتی که هر بدن فرم مخصوص به خود را دارد و بایستی فرم سینه با تعادل با سایر عناصر بدن جراحی شود. جراح پستان بایستی همانند یک مجسمه ساز فرم کل بدن را در نظر بگیرد، سپس متناسب با سایر اعضای بدن اقدام به جراحی نماید تا اعضای بدن از لحاظ زیبایی با یکدیگر تناسب داشته باشند. در صورت آنکه تصمیم به جراحی گرفته‌اید سعی نمایید قبل از جراحی تصاویری از سینه خود داشته باشید و نتیجه جراحی زیبایی سینه را با قبل از جراحی خود مقایسه کنید.

اقدامات قبل از جراحی کوچک کردن سینه

در ابتدا، پزشک به بررسی موارد زیر می پردازد:

 • معاینه کامل سینه‌ها
 • تصویربرداری از سینه
 • سوابق پزشکی و وضعیت جسمانی و سلامتی
 • انتظارات بیمار از اندازه و ظاهر سینه ها بعد از جراحی

در طول جلسات مشاوره در خصوص مواردی از قبیل روند انجام جراحی، مزایا و خطرات احتمالی و هم‌چنین نوع بیهوشی صحبت خواهد شد.

پیش از جراحی، از بیمار خواسته می‌شود موارد زیر را رعایت کند:

 • انجام ماموگرافی
 • انجام تست‌های آزمایشگاهی تجویز شده از سوی پزشک
 • کنار گذاشتن سیگار و دخانیات، چند هفته قبل و بعد از جراحی
 • قطع مصرف داروهای ضد التهابی، غیر استروئیدی، آسپیرین و مکمل‌های گیاهی به منظور کنترل خونریزی بعد از جراحی

تاثیر تغییر وزن قبل از جراحی کوچک کردن سینه

زمانی که می‌خواهید جراحی کوچک کردن سینه را انجام دهید حداقل می‌بایست سه ماه وزن خود را ثابت نگه داشته باشید. زیرا تغییر وزن پس از جراحی به ویژه در سینه های که نسج آن‌ها از چربی است سینه آنها را تو خالی و افتاده خواهد کرد. رژیم و لاغری زخم‌های جراحی را به خطر می‌اندازد و سبب می‌گردد تا خوب جوش نخورد، سعی نماید قبل از جراحی رژیم گرفته و به مدت سه ماه در وزن ثابت باشید سپس اقدام به جراحی نمایید.

زیرا سینه براساس فرم بدن شما طراحی می‌شود و تغییر وزن می‌تواند سبب تغییر فرم و کاهش سایز سینه شود به دلیل آنکه در جراحی کوچک کردن سینه مقداری از نسج سینه برداشته می‌شود در زمان لاغری بافت سینه لاغر تر می‌شود اما در زمانی که چاق می‌شوید سینه به دلیل برداشتن نسج تغییر نکرده و بزرگ نخواهد شد. بنابراین با وزن ثابت به پزشک مراجعه نماید و در صورت آنکه پس از جراحی کوچک کردن لاغر شدید یک جراحی لیفت سینه را هم در نظر داشته باشید.

مراحل انجام جراحی ماموپلاستی

در ابتدا جراح باید نواحی که قرار است برش داده شود را با مشورت بیمار تعیین کند. این روش علاوه بر کاهش سایز سینه برای فرم دهی به سینه‌ها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه فرم دهی به سینه‌ها سلیقه‌ای است. نواحی ایجاد برش و خارج کردن بافت سینه باید با مشورت بیمار صورت گیرد. در مرحله بعد، پس از بیهوشی بیمار، عمل برش زدن انجام می‌شود. برش‌های پستان به روش‌های مختلفی انجام می‌شود برای نمونه؛

جراحی مامو پلاستی
 • برش هاله‌ای در پستان
 • برش سوراخ کلید در پستان
 • برش تی وارونه

و روش‌های دیگری که جراح پستان بر حسب نیاز از آن‌ها استفاده می‌کند. در مرحله آخر پوست نواحی برش خورده با استفاده از روش لیزری بخیه می‌شود.

انتخاب تکنیک برشی جراحی

تکنیک‌های که در جراحی سینه انجام می‌گردد براساس اندازه دلخواه متغیر خواهد بود. در صورت آنکه سایز سینه بزرگ باشد یک اصل فیزیکی و طبیعی وجود دارد که احتمال افتادگی در سال‌های آینده به دلیل نیروی گرانش زمین بیشتر خواهد بود. اما در صورت آنکه سینه کوچک‌تر باشد احتمال افتادگی کمتر است. لازم است بدانید که سایز سینه بر اساس نظر بیمار مشخص می‌شود.

چرا خانم‌ها به دنبال جراحی کوچک کردن سینه هستند؟

جراحی کوچک کردن سینه در خانم‌ها با سینه‌های بزرگ و با هدف رفع مشکلات زیر انجام می‌شود:

 • دردهای عصبی
 • محدود شدن فعالیت
 • پایین آمدن سطح اعتماد به نفس
 • راش و یا ناراحتی های پوستی زیر سینه‌ها
 • احساس درد مزمن در پشت، گردن و شانه. دردی که نیاز به مصرف داروی مسکن می‌باشد.

نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم این است که جراحی کوچک کردن سینه، در موارد زیر توصیه نمی‌شود. افرادی که:

 • چاق هستند و اضافه وزن دارند.
 • دخانیات و سیگار استعمال می‌کنند.
 • نمی‌خواهند اسکاری بر روی سینه ها باقی بماند.
 • مبتلا به شرایط و مشکلات خاصی از قبیل دیابت و بیماری‌های قلبی هستند.
عمل کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن سینه می‌تواند در هر رده سنی انجام شود. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که اگر رشد سینه‌ها کامل نشده باشد، در آینده ممکن است نیاز به انجام جراحی دیگری باشد. خانم‌هایی که برنامه‌های زیر را برای آینده خود دارند، باید انجام جراحی را به تاخیر بیندازند:

 • زایمان. شیردهی یکی از چالش‌های بعد از جراحی کوچک کردن سینه می‌باشد.
 • کم کردن وزن. خانم‌هایی که قصد کم کردن وزن با ورزش و رژیم غذایی دارند، باید برای جراحی دست نگه دارند. کم کردن وزن می‌تواند اندازه و سایز سینه‌ها را تغییر دهد.

زمان مناسب جراحی کوچک کردن سینه

بهترین زمان برای جراحی کوچک کردن سینه پس از بارداری و شیردهی می‌باشد. در بیست و پنج درصد موارد پس از جراحی کوچک کردن و لیفت سینه مجرای سینه تغییر می‌کند و امکان شیردهی وجود نخواهد داشت. پس از جراحی ده درصد زنان کلا نمی‌توانند شیردهی داشته باشند. در حالت کلی تستی وجود ندارد که بتوانیم از این موارد مطلع شویم، پس از جراحی در صورتی که باردار شوید و شیردهی داشته باشید باید بدانید که فرم سینه شما تغییر خواهد کرد.

جراحی ماموپلاستی و سرطان پستان

جراحی ماموپلاستی کاهشی به هیچ عنوان خطر ابتلا به سرطان را افزایش نمی‌دهد. افراد بالای 40 سال می‌بایست ماموگرافی را انجام دهند و انجام این جراحی برای تست های غربالگری سرطان پستان مشکلی ایجاد نخواهد کرد و قابل انجام خواهد بود.

همچنین انجام عمل ماموپلاستی ممانعتی با بارداری نخواهد داشت و دختران مجرد می‌توانند این جراحی را انجام دهند و تنها کافیست بدانید که شیردهی در 25 درصد موارد از بین می‌رود.

لازم است بدانید که ماموپلاستی زیر بیهوشی عمومی انجام می‌شود و اکثرا به مدت شش ساعت نیار به بستری پس از جراحی خواهد بود و این روش زیبایی یک جراحی بسیار سبک بوده و فرد پس از جراحی درد بسیار کمی خواهد داشت که قابل تحمل می‌باشد.

ابتلا به سرطان قبل یا بعد از عمل ماموپلاستی کاهشی

در صورت آنکه فرد سابقه ابتلا به سرطان و انجام درمان‌های نظیر رادیوتراپی داشته باشد این جراحی قابل انجام است ولی تکنیک خاصی را می‌طلبد و قبل از جراحی با بیمار عوارض خاص آن به بیمار گوش زد می‌شود. اما در مواقعی که پس از جراحی ماموپلاستی فرد دچار سرطان سینه شود همانند یک فرد عادی درمان خواهد شد و انجام این جراحی در پروسه تشخیص و درمان اختلالی ایجاد نخواهد کرد.

حس نوک پستان پس از ماموپلاستی

پس از جراحی ماموپلاستی احساس در ناحیه نوک سینه از بین نخواهد رفت و در اکثریت مواقع تا مدت شش ماه قابل بازگشت خواهد بود. گاها ممکن است در سینه های بزرگ نوک پستان پیوند شود و همین امر سبب می گردد تا نوک سینه حس نشود که این نوع موارد معمولا کم خواهد بود و معمولا قبل از جراحی تمامی این موارد به بیمار گوشزد خواهد شد.

حس-نوک-پستان-پس-از-ماموپلاستی

بزرگ شدن پستان پس از ماموپلاستی

پس از جراحی ماموپلاستی کاهشی در اکثریت مواقع با افزایش وزن سینه به صورت غیر طبیعی بزرگ نمی‌شود ولی با بارداری احتمال تغییر فرم سینه وجود خواهد داشت و گاها ممکن است نیاز به انجام مجدد جراحی ماموپلاستی باشد.

نکاتی مهم درباره جراحی کوچک کردن سینه

 • زمینه ساز سرطان نیست.
 • قبل از ازدواج قابل انجام است.
 • تأثیری روی باروری و بارداری ندارد.
 • عمل نسبتاً کم درد و کم عارضه ای است.
 • امکان مختل شدن شیردهی پس از آن وجود دارد.
 • با دو نوع برش قابل اجرا است. Tمعکوس و عمودی.
 • امکان بزرگ شدن دوباره پستان، در صورت ثابت ماندن وزن، بسیار کم است.
 • جای برش باقی مانده علاوه بر تکنیک جراحی، به نوع پوست بیمار بستگی دارد.
 • مدت زمان بستری در بیمارستان 24 ساعت می‌باشد و امکان ترخیص شب/روز عمل وجود دارد.
سینه های بزرگ علاوه بر مشکلات زیبایی باعث درد گردن و خستگی شانه ها شده و عامل دیسک گردن می باشد. نتایج عمل جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی بسیار رضایت بخش بوده و در شکل ظاهری خانم ها بسیار تاثیر گذار است.

جراحی ترمیمی ماموپلاستی

عمل-ماموپلاستی-کاهشی

تنها در یک مورد انجام جراحی ترمیمی ماموپلاستی اتفاق می‌افتد و آن هم در مواردی است که فرد باردار شده باشد. زیرا بارداری می‌تواند روی فرم سینه تاثیر بگذارد و سبب افتادگی نوک سینه‌ها و تغییر در اندازه سینه شود.

در طول جراحی کوچک کردن سینه چه اتفاقی می افتد؟

جراحی کوچک کردن سینه عمدتا تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. در این روش جراحی، از تکنیک‌های مختلفی برای کوچک کردن اندازه سینه ها استفاده خواهد شد، از جمله:

 • جراحی از طریق ایجاد برش
 • لیپوساکشن و برداشت چربی اضافی سینه

جراح سینه معمولا:

 • برشی را اطراف هاله قهوه ای رنگ و به سمت پایین سینه ها ایجاد می کند.
 • چربی، بافت و پوست اضافی را از روی سینه بر می دارد تا سایز سینه کاهش یابد.
 • فرم سینه را تغییر شکل می دهد و نوک سینه و هاله قهوه ای رنگ اطراف آن تغییر پوزیشن داده خواهد شد.

در خصوص نوک سینه و هاله قهوه ای رنگ باید بگوییم، معمولا متصل به سینه باقی می ماند، اما گاهی نیاز است برداشته شود و در پوزیشن بالاتری قرار بگیرد، به خصوص در سینه هایی که بسیار بزرگ هستند.

مزایای جراحی کوچک کردن سینه

 • یکی از مزایای مهم این روش سفت شدن و فرم‌دهی مناسب سینه‌ها از طریق کشیدن آنها رو به بالا است.
 • کاهش درد و ناراحتی های ناشی از سایز بزرگ سینه
 • نمای بهتر سینه در هنگام پوشیدن لباس

مراقبت ها و دوره نقاهت بعد از جراحی کوچک کردن سینه

مراقبت‌های بعد از جراحی کوچک کردن سینه بسیار حائز اهمیت می‌باشد در ادامه به صورت مختصر به توصیه های پزشکی بلافاصله بعد از جراحی می‌پردازیم.

 • به مرور زمان اسکارها محو خواهند شد.
 • خشک نگه داشتن محل بخیه‌ها با استفاده از سشوار
 • پانسمان و یا گاز استریلی بر روی سینه‌ها قرار می‌گیرد.
 • هفته اول پس از جراحی بیشتر از مایعات استفاده کنید.
 • استفاده از رژیم‌های غذایی دارای پروتئین کم و مواد گیاهی بالا
 • لوله‌ای زیر هر یک از بازوها گذاشته می‌شود تا خون و مایعات اضافی تخلیه شود.
 • اجتناب از استحمام تا 2 روز بعد از جراحی و و کوتاه کردن زمان‌های استحمام تا یک ماه
  استفاده از سوتین‌های بعد از جراحی و اجتناب از استفاده از سوتین‌هایی که سبب افزایش رطوبت در ناحیه سینه می‌شود.
 • داروهای مسکن و یا آنتی بیوتیک به بیمار داده می شود تا احتمال بروز عفونت به حداقل برسد،لذا داروها را حتما طبق دستور پزشک مصرف نمایید.
 • انجام فعالیت‌های شدید بدنی به مدت دو تا چهار هفته و تا زمان بهبودی کامل سینه‌ها باید محدود شود.
 • کاملا طبیعی است که سینه‌ها بعد از جراحی متورم و کبود باشند. توصیه می‌شود بیمار گن الاستیک را بپوشد تا علاوه بر محافظت از سینه‌ها، از میزان التهاب و ورم کاسته شود.
مراقبت-های-بعد-از-عمل-ماموپلاستی

سوالات متداول

نتایج جراحی کوچک کردن سینه

در صورتی که جراحی کوچک کردن سینه با موفقیت انجام شود، شاهد تسکین درد در گردن و یا شانه‌ها خواهیم بود. به علاوه این که فرد توانایی شرکت در بسیاری از فعالیت‌های فیزیکی را پیدا می‌کند و اعتماد به نفس بالا می‌رود. توجه داشته باشید که نتیجه جراحی کوچک کردن سینه‌ها همانند پروتز نخواهد بود و قسمت بالای سینه تا حدی خالی خواهد بود و یک فرم طبیعی خواهد داشت.

با این که بسیاری از بیماران بلافاصله بعداز جراحی، تغییر را در خود احساس می‌کنند، اما با این حال ممکن است نتایج نهایی جراحی با از بین رفتن التهاب مشخص گردد. در پایان این که، اندازه سینه می‌تواند تحت تاثیر عواملی از قبیل بالا رفتن سن و یا تغییرات وزن قرار بگیرد.

نکات پایانی

روش ماموپلاستی یکی از روش‌های رایج زیبایی می‌باشد که هدف اصلی آن کاهش سایز سینه در کنار فرم دهی به سینه‌ها می‌باشد. عوامل متعددی چون افزایش ترشح هورمون‌های جنسی در خانم‌ها و یا افزایش وزن بدن می‌تواند سبب شود تا سایز سینه‌ها افزایش پیدا کند. در برخی موارد این افزایش سایز به حدی است که در افراد ایجاد ناراحتی و در موارد شدیدتر می‌تواند سبب اختلال در انجام فعالیت‌های روزمره شود. به همین جهت است که این روش علاوه بر زیبایی نوعی روش درمانی برای بهبود شرایط افراد نیز به حساب می‌آید.

Source: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/breast-reduction-surgery/about/pac-20385246

دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

من در تبریز در خانواده ای متوسط به دنیا آمدم . پدرو مادرم هر دو مهندس فوق لیسانس کشاورزی و کارمند بودند. من یک خواهر کوچکتر از خودم دارم. دوره ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه بوعلی سینا تبریز که توسط خواهران روحانی فرانسوی اداره میشد به اتمام رساندم و فارسی و فرانسه را همزمان یاد گرفتم.


دکتر پریسا عظیمی نژادان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

مقالات مرتبط
تغییرات سینه در دوران بارداری

تغییرات سینه در دوران بارداری

بدن بانوان در طول بارداری دچار تغییرات بسیار زیادی می شود، که یکی از آن ها تغییراتی است که در سینه ها قابل مشاهده می باشند. بانوانی که برای اولین بار بارداری را تجربه می نمایند، ممکن است نسبت به...

میکرونیدلینگ، روشی موثر برای درمان مشکلات پوستی

میکرونیدلینگ، روشی موثر برای درمان مشکلات پوستی

میکرونیدلینگ یکی از روش‌های بازسازی پوست‌های آسیب دیده می‌باشد. همچنین از این روش می‌توان به عنوان روش درمانی برای انواع مختلف بیماری پوستی استفاده کرد. میکرونیدلینگ یک روش بسیار محبوب و مفید...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

4 دیدگاه ها
 1. سلام هزینه کوچک کردن سینه چقدر است؟

  پاسخ
  • سلام هزینه پس از معاینه توسط خانم دکتر خدمتتون اعلام میشه

   پاسخ
 2. باسلام خدمت خانم دکتر پریسا عظیمی نژادان سوالی داشتم میخواستم بپرسم که من وقتی سوتینمو در میارم سینه هام شروع میکنه به خارش گرفتن شدید میخواستم ببینم علتش چیه ممنون میشم راهنمایی کنید که برای رفع این مشکل باید چکار کنم.باتشکر

  پاسخ
  • احتمالا پوستتون خشکه، چرب کنید
   و البته چکاپ شخصی ماهیانه و چکاپ سالانه فراموش نشه.

   پاسخ
Average
5 Based On 2
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *