مراجعین اورژانس(سرطان) روزهای دوشنبه و چهارشنبه بین ساعات 15 تا 18 بدون هماهنگی تشریف بیاورید.

تنها در صورت داشتن مدارک و تشخیص اورژانس بودن توسط دکتر، پذیرش خواهید شد.

دکتر پریسا عظیمی نژادان / مقالات / چکاپ شخصی ماهانه پستان
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

چکاپ شخصی ماهانه پستان

هدف از خودآزمایی یا چکاپ شخصی پستان در فواصل زمانی است که بیمار به پزشک مراجعه نمی کند و این معاینه به بیمار کمک می کند تا در صورت وجود هر گونه تغییری از آن آگاه شود سپس برای معاینات دقیق تر به پزشک خود مراجعه نمایید. در حقیقت انجام خودآزمایی سینه بدان معنا نیست که فرد تنها به این نوع معاینه اکتفا کند، بلکه حتی با وجود بررسی ماهانه پستان توسط خود شخص انجام تست های غربالگری همچون ماموگرافی و سونوگرافی ضروری خواهد بود. لذا به هیچ عنوان معاینه شخصی، جایگزین تست های غربالگری نخواهد بود و هر دو روش تشخیصی بایستی در کنار یکدیگر انجام گردد.

برخی از افراد می پندارند که هدف اصلی معاینه و چکاپ شخصی پستان تنها به منزله ی لمس توده های پستانی است، بلکه چنین نیست. در واقع از فرد خواسته می شود تا نسبت به سینه خود آگاه باشد و سینه های خود را در یک روز مشخص به صورت ماهانه در مقابل آینه نگاه کند. در صورت وجود هر گونه تغییری در نوک سینه همچون؛ پوسته پوسته شدن، پوست پرتقالی شدن، قرمزی پوست و فرورفتگی بافت سینه حتما بدون اتلاف وقت و خود درمانی به جراح سینه مراجعه نمایند و تصور نکنند که هر کدام از این موارد رفع می شود و منتظر از بین رفتن آن بمانید. بلکه بایستی هر نوع تغییر در بافت سینه را جدی بگیرند و با مشاهده آن به پزشک مراجعه نمایند.

تشخیص اولیه سرطان پستان

معمولا راهی برای پیشگیری از بروز سرطان پستان وجود ندارد، اما با انجام سه اقدام مهم می توانید به تشخیص اولیه و زود هنگام سرطان پستان کمک کنید. این سه اقدام تشخیصی اولیه، شانس یافتن سرطان پستان قبل از پخش شدن را افزایش می دهند.

چکاپ-شخصی-پستان

ماهی یک بار

تمامی خانم ها در هر رده سنی باید حداقل ماهی یک بار، معاینه فردی سینه ها را انجام دهند. آمار نشان می دهد، چهل درصد سرطان های پستان توسط خانم هایی که در معاینات فردی، توده ای را در سینه خود احساس کرده اند، تشخیص داده شده است. با این که ماموگرافی به تشخیص سرطان پستان قبل از یافتن توده کمک می کند، اما معاینه فردی نیز به شما کمک خواهد کرد تا در صورت بروز هر گونه تغییر در فرم و ظاهر سینه ها، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

معاینه فردی پستان چگونه باید انجام شود؟

معاینه فردی پستان شامل چندین مرحله می‌باشد که عبارت است از:

داخل حمام

در این حالت، با سه انگشت میانی، فشار آرام، متوسط و محکمی را به کل سینه و زیربغل وارد کنید. هر دو سینه باید هر ماه، از نظر وجود توده، ضخیم و سفت شدن شدن و یا هر گونه تغییر دیگر بررسی شوند.

معاینه-پستان-داخل-حمام
معاینه-پستان-مقابل-آینه

مقابل آینه

زاویه دید باید به گونه‌ای باشد که بازوها کنار بدن و سینه‌ها قرار بگیرند. سپس، بازوها را بالا ببرید. به بررسی هر گونه تغییر در فرم سینه، هر نوع ورم، تغییر رنگ پوست سینه و یا تغییر نوک سینه بپردازید.

سپس کف دست را روی ران‌ها قرار داده و فشاری را به این ناحیه وارد کنید تا عضلات سینه باز و بسته شوند. سینه راست و چپ اغلب با هم یکی نخواهند بود. پس هر گونه تغییر به خصوص در یکی از سینه‌ها را بررسی کنید.

در حالت درازکش

سینه‌ها در حالت درازکش، به طور یکنواخت در سراسر دیواره قفسه سینه پخش می شوند. بالشتی را زیر شانه سمت راست قرار داده و بازوی راست را زیر سر بگذارید. با استفاده از دست چپ، دست ها را به آرامی بر روی کل سینه و زیربغل به حرکت در بیاورید.

فشاری که وارد می‌کنید باید آرام، متوسط و محکم باشد. این کار را با دست دیگر و در سینه مخالف نیز انجام دهید.

معاینه-پستان-خوابیده

مراحل معاینه شخصی پستان

برای جلوگیری از ابتلا به سرطان پستان و سایر بیماری‌های سینه بهتر است این معاینه به صورت دوره‌ای هر جند وقت یک بار توسط خانم‌ها صورت گیرد تا در صورت هر گونه مشکل در ابندا تشخیص داده شده و برای بهبود و جلوگیری اقدام شود.

چکاپ شخصی ماهیانه

ابتدا روبروی آینه بایستید و سپس هر دو پستان خود را از جهت هر نوع تغییرات غیر عادی به دقت بررسی کنید. تغییراتی همانند هر گونه ترشحات از نوک پستان یا جمع شدگی و فرورفتگی های غیر عادی روی سطح پوست شما. دو مرحله بعدی برای چک کردن هرگونه تغییرات در بافت و شکل کلی پستان شما می‌باشد. توجه کنید که قفسه سینه شما در این مراحل در انقباض قرار دارد.

زمانی که در مقابل آینه دست‌های خود را به سمت بالا می‌برید و سینه‌های خود را مشاهده می‌کنید، اگر پوست سینه حالت فرورفتگی داشته باشد این نشانه به معنای وجود تومور در بافت سینه است.

در حالی که روبروی آینه ایستاده‌اید دستان‌تان را پشت سرتان حلقه کرده و دست‌ها را به جلو فشار دهید.

چکاپ شخصی ماهیانه
چکاپ شخصی ماهیانه

سپس دستان‌تان را روی کمر قرار دهید و به سمت آینه خم شوید. در هر دو مرحله کاملا و با دقت پستان‌ها را بررسی کنید و هر گونه تغییر غیر عادی که در بالا توضیح داده شد را برسی نمایید.

بعضی خانم‌ها مراحل بعدی را زیر دوش در حالی که دست‌هایشان را صابونی کرده‌اند انجام می‌دهند تا بتوانند راحت‌تر بافت‌های پستان را لمس کنند.

دست چپ خود را بالا ببرید و سپس با سه یا چهار انگشت دست راست پستان چپ خود را با دقت کامل معاینه کنید. از مرز بیرونی پستان شروع کنید و به شکل دایره‌وار (همانطور که در شکل می‎‌بینید) محیط پستان خود را با نوک انگشتان به دقت لمس کنید. این حرکت دایره‌وار را ادامه دهید تا به نوک پستان‌ها برسید. دقت کنید که کل محیط پستان را لمس کرده باشید. بافت سینه متشکل از توده است و معاینه نبایست با حالت ایجاد فشار باشد زیرا این امر سبب می‌شود تا فرد تصور کند توده ای در بافت سینه لمس کرده است. بلکه نحوه صحیح معاینه سینه بدین صورت است که فرد با نوک انگشتان سعی کند معاینه را انجام دهید و نوک سینه را فشار دهد، در صورت آنکه مایعی از سینه خارج گردد و این مایع به رنگ سبز، زرد و قهوه‌ای باشد هیچ اهمیتی ندارد اما در صورت آنکه این مایع به رنگ آب یا خون باشد بدون اتلاف وقت به جراح سینه مراجعه نمایید زیرا خروج مایع از سینه به صورت یک‌طرفه بسیار نشانه مهم است که بایستی مورد بررسی قرار گیرد.

چکاپ شخصی ماهیانه
چکاپ شخصی ماهیانه

هر گونه تغییر در زیر بغل و غدد زیر بغل را بررسی کنید و سپس همه این مراحل را برای پستان راست خود تکرار نمایید.

به آرامی نوک پستان‌ها را فشار دهید و توجه کنید که آیا هر نوع ترشح خاصی دارد با خیر.

چکاپ شخصی ماهیانه
چکاپ شخصی ماهیانه

مراحل چهارم و پنجم را در حالت خوابیده تکرار کنید. به این صورت که ابتدا کاملا به پشت بخوابید و در حالی که دست راست خود را بالا برده‌اید یک حوله را لوله کرده و در زیر شانه خود قرار دهید. این موقعیت پستان‌ها را در حالت صاف قرار می‌دهد و باعث می‌شود که معاینه راحت‌تر باشد. همان روش لمس نقاط به شکل دایره‌وار را تکرار کنید. این مرحله را برای هر دو پستان خود انجام دهید.

اهمیت معاینه زیربغل در چکاپ‌های ماهانه

هر گونه تغییر در ناحیه زیربغل بسیار مهم بوده و این منزله تغییر غدد لنفاوی است که ایجاد شده و بایستی مورد بررسی قرار گیرد. ناحیه زیربغل برخلاف بافت سینه به دلیل وجود موی زائد با تغییرات پوستی بسیاری همراه است و وجود هر گونه تغییر پوستی، جوش یا عفونت‌های پوستی در این ناحیه می‌تواند نشانه وجود تومور در عمق این ناحیه باشد.

ناحیه زیربغل در تشخیص سرطان پستان بسیار تاکید می‌شود ولی گاها پیش می‌آید که برخی افراد از اهمیت معاینه آن غافل هستند. سرطان پستان در اکثریت موارد اولین جای که سرایت می‌کند ناحیه زیربغل می‌باشد، لذا معاینه آن بسیار ضروری است.

معاینه زیربغل بایستی با نوک انگشتان در قسمت گودی انجام گردد و در صورت وجود هر گونه برجستگی با ایجاد فشار و لمس نوک انگشتان می‌توان تشخیص وجود توده در این ناحیه را داد.

سوالات متداول

Source: https://www.nationalbreastcancer.org/breast-self-exam

دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

من در تبریز در خانواده ای متوسط به دنیا آمدم . پدرو مادرم هر دو مهندس فوق لیسانس کشاورزی و کارمند بودند. من یک خواهر کوچکتر از خودم دارم. دوره ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه بوعلی سینا تبریز که توسط خواهران روحانی فرانسوی اداره میشد به اتمام رساندم و فارسی و فرانسه را همزمان یاد گرفتم.

برچسب ها:


دکتر پریسا عظیمی نژادان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
تغییرات سینه در دوران بارداری

تغییرات سینه در دوران بارداری

بدن بانوان در طول بارداری دچار تغییرات بسیار زیادی می شود، که یکی از آن ها تغییراتی است که در سینه ها قابل مشاهده می باشند. بانوانی که برای اولین بار بارداری را تجربه می نمایند، ممکن است نسبت به...

ماموپلاستی ، جراحی کوچک کردن سینه + فیلم واقعی

ماموپلاستی ، جراحی کوچک کردن سینه + فیلم واقعی

بزرگی سینه در برخی افراد سبب شده تا مشکلاتی همچون گردن درد و مشکلات پوستی ایجاد شود و همچنین می‌تواند زمینه ساز ابتلا به سرطان باشد. ماموپلاستی با نتایج عمل جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × سه =