دکتر پریسا عظیمی نژادان / مقالات / چکاپ شخصی ماهانه پستان
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

چکاپ شخصی ماهانه پستان

برای جلوگیری از ابتلا به سرطان پستان و سایر بیماری های سیبه بهتر است این معاینه به صورت دوره ای هر جند وقت یک بار توسط خانم ها صورت گیرد تا در صورت هر گونه مشکل در ابندا تشخیص داده شده و برای بهبود و جلوگیری اقدام شود.

چکاپ شخصی ماهانه پستان

چکاپ شخصی ماهانه پستان

 

چکاپ شخصی ماهیانه

ابتدا روبروی آینه بایستید و سپس هر دو پستان خود را از جهت هر نوع تغییرات غیر عادی به دقت بررسی کنید. تغییراتی مانند هر گونه ترشحات از نوک پستان یا جمع شدگی و فرورفتگی های غیر عادی روی سطح پوست شما. دو مرحله بعدی برای چک کردن هرگونه تغییرات در بافت و شکل کلی پستان شما می باشد. توجه کنید که قفسه سینه شما در این مراحل در انقباض قرار دارد.

 

چکاپ شخصی ماهیانه

در حالی که روبروی آینه ایستاده اید دستانتان را پشت سرتان حلقه کرده و دستها را به جلو فشار دهید.

 

 

چکاپ شخصی ماهیانه

 

سپس دستانتان را روی کمر قراردهید و به سمت آینه خم شوید. در هر دو مرحله کاملا و با دقت پستانها را بررسی کنید و هر گونه تغییر غیر عادی که در بالا توضیح داده شد را برسی نمایید.

 

بعضی خانم ها مراحل بعدی را زیر دوش در حالی که دست هایشان را صابونی کرده اند انجام می دهند تا بتوانند راحت تر بافت های پستان را لمس کنند.

 

چکاپ شخصی ماهیانه

 

دست چپ خود را بالا ببرید و سپس با سه یا چهار انگشت دست راست پستان چپ خود را با دقت کامل معاینه کنید. از مرز بیرونی پستان شروع کنید و به شکل دایره وار (همانطور که در شکل می بینید) محیط پستان خود را با نوک انگشتان به دقت لمس کنید. این حرکت دایره وار را ادامه دهید تا به نوک پستان ها برسید. دقت کنید که کل محیط پستان را لمس کرده باشید.

 

چکاپ شخصی ماهیانه

 

هر گونه تغییر در زیر بغل و غدد زیر بغل را بررسی کنید و سپس همه این مراحل را برای پستان راست خود تکرار نمایید.

 

 

چکاپ شخصی ماهیانه

 

به آرامی نوک پستانها را فشار دهید و توجه کنید که آیا هر نوع ترشح خاصی دارد با خیر.
چکاپ شخصی ماهیانه

 

مراحل چهارم و پنجم را در حالت خوابیده تکرار کنید. به اینصورت که ابتدا کاملا به پشت بخوابید و در حالی که دست راست خود را بالا برده اید یک حوله را لوله کرده و در زیر شانه خود قرار دهید. این موقعیت پستانها را در حالت صاف قرار می دهد و باعث می شود که معاینه راحت تر باشد. همان روش لمس نقاط به شکل دایره وار را تکرار کنید. این مرحله را برای هر دو پستان خود انجام دهید.

دکتر پریسا عظیمی نژادان فوق تخصص جراحی پستان فارغ التحصیل از دانشگاه شهید بهشتی تهران دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از فرانسه و عضو جامعه جراحان پستان امریکا و نیز عضو انجمن سنولوژی فرانسه، جراح با سابقه در عمل های زیبایی، بازسازی و همچنین سرطان سینه می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *