دکتر پریسا عظیمی نژادان / مقالات / بیماری های خوش خیم پستان؛ از انواع تا درمان
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

بیماری های خوش خیم پستان؛ از انواع تا درمان

بیماری های خوش خیم یا غیر سرطانی، توده های غیر طبیعی و یا دیگر تغییراتی هستند که در بافت سینه تشکیل می شوند و سرطانی نیستند.
داشتن بیماری خوش خیم پستان می تواند در وهله اول با ترس همراه باشد، چرا که علائم مشابه سرطان پستان را به همراه دارد. پزشک در معاینه، متوجه وجود توده در سینه و یا ترشح از نوک سینه خواهد شد.

هر گونه تغییر غیر طبیعی در سینه می تواند نشانه ای باشد از سرطان و باید مورد بررسی قرار بگیرد. با این حال، تغییرات می توانند کاملا خوش خیم باشند. با این که بیماری های خوش خیم پستان، سرطانی نیستند اما می توانند احتمال بروز سرطان پستان را در نهایت افزایش دهند.

در کل، بیماری های خوش خیم پستان از لحاظ احتمال بروز سرطان پستان در سه گروه قرار می گیرند:

 • بدون ریسک
 • با ریسک جزئی
 • با ریسک متوسط

در صورتی که احتمال بروز سرطان پستان متوسط باشد، توصیه می شود به طور مرتب نسبت به انجام تست های غربالگری ماموگرافی و یا دیگر تست های تصویربرداری مانند اولتراسوند اقدام شود.

بیماری-های-خوش-خیم-پستان

توده های خوش خیم پستان

اما توده‌های خوش‌خیم؛ در نظر داشته باشیم که توده‌های خوش‌خیم جز شایعترین بیماری پستان به شمار می آیند. توده های خوش خیم دارای انواع مختلفی می باشند که عبارت است از:

کیست های ساده پستان

از شایعترین بیماری های خوش خیم پستان، کیست های ساده می باشد که شیوع آن در جوانان بیشتر مشاهده شده است. در صورتی که توده قابل لمس و دردناک باشد تنها با یک سوزن کوچک اقدام به تخلیه کیست های پستان می نماییم و اگر این توده های قابل لمس علی رغم تخلیه توسط سوزن، مجدد ایجاد شود با روشی بنام ماموتومی این کیست ها را خارج می کنیم. لازم به ذکر است این نوع توده ها هیچ مشکلی را ایجاد نخواهند کرد.

در این گونه موارد نیازی به جراحی نخواهد بود زیرا جراحی یک روش درمانی تهاجمی به شمار می آید در صورتی که این روش ضرورتی ندارد. اما اگر کیست ساده نباشد و توده یا مایعی در جداره آن وجود داشته باشد که این مایع غیر شفاف باشد، در چنین شرایطی روش های مختلفی برای درمان صورت می گیرد. بدین شکل که از تحت نظر گرفتن بیمار آغاز می گردد و تا نمونه برداری و جراحی های متفاوت برای درمان بیماری اقدامات لازم طی می شود، لذا کیست های ساده به طور کلی از کیست های کمپلیکه و کمپلکس جدا می گردد.

کیست-پستان

فیبروادنوم

توده چربی یا لیپوم در بافت سینه وجود دارد اما آنچه بنام فیبروادنوم نامیده می شود، یک توده چربی نیست بلکه فیبروادنوم ها توده های سفتی هستند که شیوع آن در بین جوانان بیشتر است. در صورت آنکه اندازه آن ها بزرگ باشد نیاز به نمونه برداری و سپس خارج کردن آن ها خواهد بود، اما اگر با یک توده فیبروادنوم در اندازه یک سانتی متر مواجه شویم با تحت کنترل گرفتن آن می توانیم بیماری را مهار کنیم، بدین معنا که به مدت دو سال توده ها تحت نظر گرفته شوند و در صورت آنکه بزرگ تر شدند با ماموتومی می توان اقدام به خارج کردن آن ها نمود.

قابل توجه است که فیبروادنوم های با اندازه بیش از سه سانتی متر نیاز به جراحی دارند زیرا احتمال دارد با توده های بدخیم مواجه باشیم و در غیر این صورت درمان در مطب قابل پیگیری خواهد بود.

فیبروادنوم ها توده های هستند که شیوع آن ها در دختران جوان بسیار زیاد است، اما جای هیچ گونه نگرانی نخواهد بود زیرا با روش ماموتومی می توان برای درمان این توده ها اقدام نمود. خارج کردن توده های پستان با ماموتومی یک روش سرپایی است که در مطب قابل انجام می باشد.

در این روش درمانی نیازی به بیهوشی نخواهد بود اما قدری پرهزینه است، زیرا برخی لوازم آن آمریکایی و خارج از پوشش بیمه است. روش ماموتومی یک روش نوین است که برخی از افراد در این باره بی اطلاع هستند و چه بسا این روش درمان را تسریع می بخشد.

احتمال بدخیمی فیبروادنوم بسیار کم خواهد بود، اما نوعی از این توده بنام فیلویدس وجود دارد که گاهی بدخیم می شود. نکته ای در این میان وجود دارد که بسیار حائز اهمیت می باشد افرادی که به بیماری توده های خوش خیم مبتلا هستند بایستی در زمان مناسب جهت درمان اقدام نمایند و تحت کنترل باشند و نباید اجازه داده شود که بیماری پیشرفت کند سپس اقدامات لازم را انجام دهند. به دلیل آنکه احتمال خطر در چنین شرایطی وجود دارد افراد می بایست در صورت ابتلا به چنین بیماری تحت کنترل جراح پستان باشند تا تصمیم صحیح برای درمان توسط ایشان گرفته شود نه اینکه افراد بخواهند خود سرانه عمل کنند و یا بی تفاوت باشند.

لازم به ذکر است افراد مبتلا به فیبروادنوم شدید سینه های متراکم دارند که قدری احتمال بروز سرطان در آن ها بیشتر خواهد بود، لذا می بایست سالی دو مرتبه سونوگرافی انجام دهند و تحت کنترل باشند. بنابراین باید سروقت به پزشک مراجعه نمایند زیرا احتمال بیماری وخیم در آن ها بیشتر است.

فیبروکیستیک

نوع دیگری از بیماری های خوش خیم پستان فیبروکیستیک می باشد. این بیماری گاهی پیش می آید و پس از یائسگی رفع می شود، اما اکثر افراد از تغییر بافت این نوع بیماری هراس دارند.

تغییرات فیبروکیستیک از دردهای سینه هستند که به شکل توده‌های متعدد ظاهر شده و مزاحمت‌های متعددی ایجاد می‌کنند. در چنین شرایطی افراد می بایست تحت نظر پزشک باشند.

قابل توجه است که درد پستان به دلیل ابتلا به سرطان نیست و اکثرا در اثر بیماری های فیبروکیستیک است که با داروهای ساده قابل درمان است، اما در زمانی که داروها کمکی به درمان نکند و درد شدیدتر باشد با اقدامات پیشرفته تری می توان بیماری را کنترل نمود و جایی هیچ گونه ترس و واهمه ای نخواهد بود.

تفکیک بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم

نخست لازم است برای آشنایی با بیماری های خوش خیم و بدخیم پستان و تفکیک این دو از یکدیگر توضیحاتی را ارائه نماییم، بیماری خوش‌خیم در پستان به معنای بیماری است که محدود به سینه است و با درمان‌های طبی یا جراحی قابل مهارشدن است.

بیماری بدخیم پستان معادل سرطان پستان است، بدخیم به این معنا نیست که کشنده است و انسان را از بین می‌برد بلکه به این معناست که پتانسیل ازبین‌بردن دارد و اگر درمان نشود به جاهای دیگری از بدن سرایت کرده و موجب می‌شود که فرد بیمار، جان خود را از دست بدهد.

بنابراین اگر بگوییم سرطان خوش‌خیم، این تعبیر درستی نیست. اما بیشترین مواردی که در بیماری‌های خوش‌خیم پستان با آن طرف هستیم، کیست‌های سینه همانند کیست های ساده، کمپلیکه و کیست‌های کمپلکس هستند که انواع مختلفی دارند. کیست های ساده به هیچ عنوان احتمال بدخیمی ندارند و همچنین درمان خاصی برای آن ها نیاز نخواهد بود مگر آنکه علامت دار شوند. در واقع کیست های ساده از طریق سونوگرافی قابل تشخیص خواهند بود.

کمپلکس و کمپلیکه دو لفظ هستند که همه جا بکار برده نمی شود و تنها توسط رادیولوژیک، در سونوگرافی آن ها از یکدیگر تفکیک می شوند. نیازی نیست که بیماران درباره آن چیزی بدانند، اما این کیست‌ها شاید به برخوردهای دیگری نیازمند باشند. یعنی شاید با دارو قابل رفع نباشند و نیاز به نمونه‌برداری داشته باشند. وقتی کیست‌ها ساده نیستند بحث‌های دیگری ایجاد می‌شود و به همین سبب درمان نیز شکل دیگری می‌یابد.

 

علائم و نشانه های بیماری های خوش خیم پستان

انواع مختلفی از بیماری های خوش خیم پستان وجود دارد، اما همگی منجر به بروز تغییرات غیر طبیعی در بافت سینه می شوند. در برخی موارد، می توانند بافت غددی و یا بافت های دیگر را نیز درگیر کنند.

بیماری های خوش خیم پستان با توده هایی همراه است که به خوبی از روی پوست احساس و یا در تست ماموگرافی تشخیص داده می شود. در صورت بروز علائم، شاهد موارد زیر خواهیم بود:

 • درد و تورم سینه
 • وجود توده که از روی پوست و یا نوک سینه احساس می شود
 • ناراحتی پوستی
 • قرمز شدن نوک سینه و یا پوست سینه
 • احساس درد در نوک سینه
 • ترشح از نوک سینه

تمامی علائم گفته شده باید مورد بررسی قرار بگیرند، چرا که می توانند نشانه ای باشند از ابتلا به سرطان پستان.

بیماری های خوش خیم پستان چگونه تشخیص داده می شوند؟

تست ها و روش های تشخیصی دقیقا مشابه همان تست هایی هستند که برای تشخیص سرطان پستان به کار می روند. هدف از تشخیص عبارت است از:

 •  اطمینان از این که تغییرات و یا توده ها کاملا خوش خیم هستند
 • تعیین هر گونه بیماری و شرایط دیگری که می توانند احتمال بروز سرطان را افزایش دهند

از جمله روش های تشخیصی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

توده-های-خوش-خیم-پستان

 •  معاینه سینه و بررسی سوابق پزشکی.
 • تست های تصویربرداری از جمله ماموگرافی، اولتراسوند و MRI که تصاویری از داخل بافت سینه را در اختیار پزشک قرار می دهند.
 • بررسی ترشح نوک سینه از نظر وجود خون و یا سایر سلول های غیر طبیعی.
 •  بیوپسی. که شامل نمونه برداری از بافت و بررسی های بیشتر زیر میکروسکوپ می باشد.

تست ها با توجه به علائم و نشانه های موجود و نوع بیماری در نظر گرفته خواهند شد.

درمان بیماری های خوش خیم پستان

معمولا خانم های مبتلا به بیماری های خوش خیم پستان که احتمال بروز سرطان در آن ها پایین است، باید سالانه نسبت به انجام ماموگرافی و یا معاینات بالینی اقدام کنند. خانم هایی که کیست، فیبروآدنوم و یا دیگر توده ها را دارند، بهتر است تحت نظر پزشک باشند.

دنبال کردن اقدامات درمانی در موارد زیر توصیه می شود:

 • داشتن بیماری های خوش خیمی که با احتمال متوسطی از بروز سرطان پستان در ارتباط باشد.
 • داشتن بیماری خوش خیمی که با احتمال کمی از بروز سرطان در ارتباط باشد، به عنوان مثال، افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به این سرطان را دارند.

تغییر در سبک زندگی

ایجاد یک سری تغییرات در سبک زندکی می تواند در به حداقل رساندن احتمال بروز سرطان پستان موثر باشد، از جمله:

 • داشتن وزن بدنی سالم
 • ورزش کردن
 • محدود کردن مصرف الکل
 • مصرف مواد غذایی مغذی
 • دوری از استعمال دخانیات
 • عدم دنبال کردن هورمون درمانی

مصرف دارو

در صورت ابتلا به بیماری های خوش خیم پستان و احتمال متوسط بروز سرطان، مصرف داروهای هورمونی آنتی استروژن در نظر گرفته می شود. با مسدود شدن اثرات استروژن و پایین آمدن سطح استروژن در بدن، احتمال بروز سرطان پستان گیرنده مثبت هورمونی به حداقل خواهد رسید.

Source: https://www.breastcancer.org/symptoms/benign

دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان فوق تخصص جراحی پستان فارغ التحصیل از دانشگاه شهید بهشتی تهران دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از فرانسه و عضو جامعه جراحان پستان امریکا و نیز عضو انجمن سنولوژی فرانسه، جراح با سابقه در عمل های زیبایی، بازسازی و همچنین سرطان سینه می باشند.

برچسب ها:


دکتر پریسا عظیمی نژادان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

4 دیدگاه ها
 1. مریم

  سلام. مریم هستم از انگلستان. دوهفته پیش با دردی در سینه چپم صبح از خواب بیدار شدم. به پزشک مراجعه کردم. مموگرافی واسکن انجام شد.سینه راست را هم بررسی کردند.سینه چپم را کیست تشخیص دادند وتخلیه کردند.اما تعجب آور اینست که در سینه راستم یک توده حدود یک سانتیمتر بود .متخصص رادیولوژی نمونه برداری کرد .هیچگونه علامتی هم ندارم.هیچگونه ترشحی.هیچگونه فرورفتگی نوک سینه یا تغییر ظاهری نداشتم وندارم حتی خودم متوجه این توده در سینه راستم نشده بوه بودم.سه شنبه باید بروم برای نتیجه پاتولوژی. کمی مظطرب هستم. لطفا نظر خودتان‌پاسخ بفرمائید . سپاسگذارم

  پاسخ
  • دکتر پریسا عظیمی نژادان

   سلام
   نظر قطعی و نهایی پس از بررسی معاینات و سونوگرافی میسر می باشد. هر نظری بر مبنای مدارک سونوگرافی و معاینه پزشک ممکن خواهد بود.

   پاسخ
 2. عصمت مرادی

  سلام من به دلیل ماستیت و خوردن داستینکس متوترکسات ۳ بار نمونه برداری ۲ بار fnaسه بار جراحی باعث شده سینه هام دیگه بافتی نداره .ایا میتوانم پروتز کنم .ایا خطر ندارد و ایا بایستی ابتدا تخلیه بشود بعد پروتز .خیلی ترس دارم .ممنون میشم و مبلغ پروتز چقدر است

  پاسخ
  • دکتر پریسا عظیمی نژادان

   سلام
   قبل از انجام معاینات و بررسی های لازم نمی توان شما را به صورت قطعی و صحیح راهنمایی نمود. زیرا احتمال دارد نیازی به جراحی نباشد اما برای تشخیص قطعی نیاز به بررسی های لازم خواهد بود.

   پاسخ
Average
5 Based On 4
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *