مراجعین اورژانس(سرطان) روزهای دوشنبه و چهارشنبه بین ساعات 15 تا 18 بدون هماهنگی تشریف بیاورید.

تنها در صورت داشتن مدارک و تشخیص اورژانس بودن توسط دکتر، پذیرش خواهید شد.

دکتر پریسا عظیمی نژادان / مقالات / فیبروآدنوم سینه؛ علل، خطرات و روش های درمان
مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه

فیبروآدنوم سینه؛ علل، خطرات و روش های درمان

تا به حال برای شما پیش آمده که به صورت اتفاقی متوجه توده ای در سینه خود شوید؟ و همین امر سبب تشویش و نگرانی شما شده باشد که آیا ممکن است به سرطان سینه مبتلا شده باشم؟

امروزه اکثریت زنان با توده های مختلفی در بافت سینه خود مواجه شده اند که این امر سبب شده تا آمار نگرانی از این عارضه افزایش یابد. اما هر توده ای به معنای ابتلا به سرطان سینه نخواهد بود. ما در این نوشتار تصمیم داریم به صورت علمی به بررسی یک نوع از توده های خوش خیم پستان نظیر فیبروآدنوم بپردازیم برای آنکه دیگر لحظه ای را با نگرانی سپری نکنید، با ما همراه باشید.

توده های که در پستان یافت می شوند، انواع متفاوتی دارند اما شایع ترین آن ها که بسیاری از خانم ها با آن رو به رو می شوند عبارت است از: فیبروآدنوم ها، کیست ها، توده های ناشی از التهاب و عفونت، بیماری فیبروکیستیک سینه، نکروز چربی و برخی توده های اختصاصی دیگر.

توده های خوش خیم پستان انواع مختلفی دارند اما شایع ترین آن ها فیبروآدنوم می باشد که بیشتر در زنان با میانگین دهه سنی بیست اتفاق می افتد اما احتمال بروز آن در نوجوانان نیز وجود خواهد داشت. توده های فیبروآدنوم در هر دو سینه ممکن است ایجاد شود و گاها دیده شده است که تعداد آن ها متعدد بوده است.

به طور معمول در صورت آنکه تشخیص بیماری برای پزشک مسجل باشد نیازی به جراحی نخواهد بود، اما توده های فیبروآدنوم بزرگ و پیشرونده باشد بهتر است که جراحی شود.

فیبروآدنوم سینه پارت اول

پادکست فیبروآدنوم پستان پارت اول

توضیحات دکتر پریسا عظیمی نژادان مبنی بر موضوع فیبرآدنوم پستان

فیبروآدنوم سینه پارت دوم

پادکست فیبروآدنوم پستان پارت دوم

توضیحات دکتر پریسا عظیمی نژادان مبنی بر موضوع فیبرآدنوم پستان

فیبروآدنوم سینه پارت سوم

پادکست فیبروآدنوم پستان پارت سوم

توضیحات دکتر پریسا عظیمی نژادان مبنی بر موضوع فیبرآدنوم پستان

فیبروآدنوم سینه پارت چهارم

پادکست فیبروآدنوم پستان پارت چهارم

توضیحات دکتر پریسا عظیمی نژادان مبنی بر موضوع فیبرآدنوم پستان

فیبروآدنوم سینه پارت پنجم

پادکست فیبروآدنوم پستان پارت پنجم

توضیحات دکتر پریسا عظیمی نژادان مبنی بر موضوع فیبرآدنوم پستان

برای شنیدن مطالب بیشتر در خصوص بیماری های پستان می توانید به صفحه پادکست های صوتی مراجعه نمایید.

فیبروآدنوم چیست؟

فیبروآدنوم یا فایبروآدنوما (Fibroadenoma) به توده های خوش خیم در ناحیه پستان گفته می شود، که این توده ها می تواند به صورت تک یا به تعداد بسیار زیادی باشند. اما جالب است بدانید که برخی از افراد فیبروآدنوم را به عنوان توده چربی می شناسند در صورتی که فیبروآدنوم به هیچ عنوان یک توده چربی نیست.

فیبروآدنوم ها توده های سفت و قابل حرکت در سینه هستند که گاها لمس می شود، حتی با وجود چنین شرایطی با انجام روش های تشخیصی همچون سونوگرافی قابل تشخیص خواهد بود.

یکی از موضوعاتی که ذهن اکثریت افراد را به خود مشغول می سازد این است که آیا احتمال بدخیمی در فیبروآدنوم ها وجود دارد؟، آیا احتمال مرگ با وجود توده های فیبروآدنوم وجود دارد؟

گفتنی است که در صورت آنکه تشخیص فیبروآدنوم ها دقیق و قطعی باشد، احتمال تغییرات بدخیمی بسیار پایین خواهد بود. اما تمامی نگرانی های ما این است که حین انجام تست های تشخیصی، به صورت قطعی بیماری تشخیص داده نشود زیرا این مورد می توانند سبب شود که پس از گذشت مدت زمانی توده ها بدخیم شوند.

در حقیقت برای تشخیص دقیق و قطعی یک جراح پستان باید به سونوگرافیست اعتماد داشته باشد تا براساس تشخیص آن بتواند این اطمینان را به فرد بدهد که مشکلی برای او پیش نخواهد آمد. جالب است بدانید که اکثریت جراحان دنیا توصیه می نمایند که به منظور تشخیص توده فیبروآدنوم به سونوگرافیست پستان هر شش ماه یک بار مراجعه نمایند.

فایبروآدنوما-Fibroadenoma

سن شیوع توده فیبروآدنوم

شیوع توده های خوش خیم فیبروآدنوم در سنین پایین جوانی حدود 17 سالگی می باشد و فیبروادنوم ها در سنین بلوغ تا حدود یائسگی پدید می آید. رشد توده های خوش خیم فیبروآدنوم وابسته به هورمون های تخمدان است، به همین منظور تشکیل توده های فیبروآدنوم و رشد آن ها در دوره سنی یائسگی امکان نخواهد داشت و در زمان بارداری به دلیل تغییرات هورمونی و مصرف قرص های ضدبارداری احتمال تحریک توده ها و افزایش رشد آن ها وجود خواهد داشت.

عوامل تاثیر گذار بر توده فیبروآدنوم

رشد و بقای “فیبروآدنوم ها” وابسته به هورمون های تخمدان است، لذا رشد توده های خوش خیم فیبروآدنوم پستان با تغییرات هورمونی همچون ” بارداری، مصرف قرص های ضدبارداری و درمان های ناباروری” افزایش می یابد.

تشخیص توده های خوش خیم فیبروآدنوم

بهترین روش قطعی و دقیق توده های خوش خیم فیبروآدنوم انجام سونوگرافی پستان می باشد. به طور معمول جراح پستان در صورت ظن به توده ای در بافت سینه تجویز می نماید تا فرد از طریق کور تحت هدایت سونوگرافی مورد بررسی قرار گیرد زیرا در صورت آنکه توده قابل لمس باشد تشخیص قطعی است.

تشخیص از طریق معاینه در پستان های سفت و جوان بسیار دشوار است. توده های بزرگتر از 5/1 سانت با لمس و معاینه فیزیکی به راحتی قابل تشخیص خواهد بود، اما گاها دیده شده است که توده های بیش از این اندازه قابل لمس نبوده است. در حالت کلی تشخیص از طریق معاینه فیزیکی و لمس توده های فیبروآدنوم در سینه های با حجم چربی زیاد مانند خانم های مسن آسان تر خواهد بود.

قابل توجه است که تشخیص قطعی بیماری با انجام سونوگرافی پستان می باشد و انجام این روش تشخیص در هر شرایطی با تشخیص پزشک ضروری است.

تشخیص فیبروآدنوم

درمان فیبروآدنوم

روش درمان با توجه به برخی عوامل همچون تغییراتی در توده و صلاح دید جراح پستان متفاوت می باشد، که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

فیبروآدنوم های بیش از سه سانت یا توده های فیبروآدنوم مشکوک به نوع فیلودس، روش درمانی مناسب برای این نوع توده ها جراحی فیبروآدنوم می باشد. اکثریت زنان از جراحی باز و برداشتن توده های پستانی واهمه دارند زیرا نگران هستند که بدشکلی های در ناحیه پستان آنها ایجاد شود، اما گفتنی است که در کشور ایران جراحان بسیار قابلی هستند که در جهت درمان و رفع توده های پستانی کمک می نمایند. 

درمان فیبروآدنوم با چکاپ های دوره ای

درمان توده های خوش خیم پستان همچون فیبروآدنوم اگر اندازه ای کوچک و زیر دو سانتی متر داشته باشد، از فرد درخواست می شود که هر شش ماه یکبار به پزشک مراجعه نماید تا مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد تا سایز توده بررسی گردد و روند رو به رشد نداشته باشد.

به طور مثال در صورت آنکه هر شش ماه یکبار فرد تحت معاینه و بررسی قرار گیرد و توده ای با اندازه 11 میلی متر داشته باشد و این توده پس از بررسی دوره ای از لحاظ سایز و فرم تغییری نکرده باشد، در چنین شرایطی نیاز به اقدام خاصی نخواهد بود و تنها کافیست تحت مراقبت بوده و چکاپ های دوره ای را انجام دهند.

نمونه برداری و برداشتن توده های فیبروآدنوم

در صورت آنکه طی بررسی و چکاپ های دوره ای مشخص گردید که توده با تغییر سایز همراه بوده و جز توده های هستند که رشد سریع دارند بسیار نگران کننده خواهند بود. لذا در چنین مواقعی دو اقدام نظیر نمونه برای و برداشتن توده های پستان انجام می گردد.

گفتنی است که انتخاب و انجام هر کدام از این اقدام درمانی جهت بهبود بیمار وابسته به صلاح دید جراح پستان و شرایط بیمار خواهد بود. لازم به ذکر است برداشتن توده های پستان به دو صورت جراحی و غیر جراحی می باشد.

انواع روش های نمونه برداری پستان

درمان بدون جراحی فیبروآدنوم

درمان توده های فیبروآدنوم به دو صورت جراحی و بدون جراحی قابل انجام است که درمان غیر جراحی با کمک دستگاه وکیوم بیوپسی یا ماموتومی انجام می شود.

درمان فیبروآدنوم با ماموتومی بدان دلیل ارجح است که به تعداد متعدد قابل تکرار خواهد بود و نیازی به برش جراحی نمی باشد به همین منظور بدون اسکار است و نتیجه درمان همانند جراحی غیر قابل بازگشت می باشد.

در ابتدا نمونه برداری از توده انجام شده و از لحاظ پاتولوژی مورد بررسی قرار می گیرد، سپس درمان با دستگاه وکیوم بیوپسی انجام می شود. دستگاه ماموتومی همانند دستگاه کالباس بری به زیر توده فیبروآدنوم قرار می گیرد و توده را به صورت قطعه قطعه برش زده و خارج می کند.

قابل توجه است که این روش درمانی نیازی به اتاق عمل و بیهوشی نداشته و تحت بی حسی موضعی انجام می گردد. علاوه بر مزیت های که ذکر کردیم این روش درمانی بدون درد بوده و به دلیل آنکه در بیمارستان انجام نمی شود، هزینه ای برای بیمارستان پرداخت نمی شود.

اما تنها ایراد این روش درمانی به دلیل آنکه با بی حسی موضعی انجام می گردد وجود استرس در بیمار می باشد و به دلیل وجود خونریزی احتمال فشار یک ساعت به بافت وجود خواهد داشت.

در نهایت بگوییم، انتخاب روش درمان با توجه به شرایط فرد و صلاح دید جراح پستان مشخص می گردد.

مراحل درمان فیبروآدنوم با ماموتومی به روایت تصویر

تزریق بی حسی موضعی
مرحله اول
وارد کردن سوزن دستگاه ماموتومی به سینه
مرحله دوم
برداشتن توده های پستانی تحت هدایت سونوگرافی
مرحله سوم

درمان فیبروآدنوم های بزرگ همراه با تغییر سایز

توده های فیبروآدنوم در صورت آنکه از ابتدا بزرگ و سایزی بالای 20 میلی متر یا 2 سانت داشته باشند، می توان گفت این نوع توده ها در تشخیص افتراقی قرار دارند و الزاما این نوع توده ها بدخیم نیستند ولی رشد سریع دارند.

به طور معمول این نوع توده ها می توانند به اندازه های بسیار بزرگ برسند و پس از جراحی مجدد عود کنند، به همین خاطر به دلیل وجود تشخیص افتراقی ترجیح داده می شود که توده ها برداشته شوند. لذا بهترین روش درمان برای توده های در حال رشد برداشتن خواهد بود.

در صورت آنکه جراح سینه مشکوک باشد، قبل از برداشتن نمونه برداری انجام می گردد تا نوع روش درمان به درستی تعیین و انجام شود.

گاهی اوقات فردی دارای توده های فیبروآدنوم است اما طی چکاپ های دوره ای مشخص شده است که تغییری در سایز مشاهده نشده است اما به دلیل حساسیت ها و نگرانی های شدید تمایل به برداشتن توده های پستانی دارد که در چنین شرایطی جراح سعی می نماید تا بیمار را توجیح کند ولی در نهایت انتخاب روش درمان برعهده بیمار خواهد بود.

درمان فیبروآدنوم در بارداری

در صورت آنکه فردی پس از تشخیص با توده های فیبروآدنوم در بافت سینه خود مواجه شده است ولی تصمیم به بارداری دارد، لذا سوالی که ذهن اکثریت این افراد را به خود مشغول می سازد این است که درمان با چنین شرایطی چگونه خواهد بود؟

جالب است بدانید که این افراد به دلیل آنکه تصمیم به بارداری دارند به همین منظور نمی توان به آن ها چکاپ های دوره ای را جهت بررسی بیشتر و مجدد پیشنهاد نمود. به طور معمول اقدام درمانی که برای این افراد در نظر گرفته می شود این است که به دلیل آنکه تصمیم به بارداری دارند سعی نمایند بدون اتلاف وقت تحت درمان قرار گیرند.

نکته ای در این بین وجود دارد اگر پس از بررسی ها مشخص گردید سایز توده های فیبروآدنوم بزرگ بوده و به تدریج در حال بزرگ شدن است بهترین روش درمانی برداشتن توده ها می باشد.

توده-فیبروآدنوم-در-بارداری

درمان فیبروآدنوم در سنین بالا

در صورتی که فردی در سنین بالا با توده های فیبروآدنوم مواجه است به دلیل آنکه در این دوره سنی وجود توده های خوش خیم همچون فیبروآدنوم انتظار نمی رود، بهترین اقدام درمانی در ابتدا نمونه برداری و سپس برداشتن می باشد.

سوالات متداول بیماری فیبروآدنوم

آیا “فیبروآدنوم ها” دردناک هستند؟

در اکثر مواقع توده های فیبروآدنوم حتی توده های بسیار بزرگ بدون درد خواهد بود، ولی لازم به ذکر است که توده های فیبروکیستیک دردناک بوده و گاها ممکن است فرد در زمان تغییرات هورمونی همچون تخمک گذاری و سیکل قاعدگی با اندکی درد در ناحیه سینه خود مواجه باشد.

خطر “فیبروآدنوم” چیست؟

دو واقعیت وجود دارد. در ابتدا آنکه سن ابتلا به سرطان در کشور ایران ده سال پایین تر از سن جهانی می باشد. دومین مورد سرطان هایی که رشد پیشرونده و سریع دارند در نمای سونوگرافی شبیه به توده های فیبروآدنوم می باشد. به همین خاطر احتمال اشتباه سونوگرافیست وجود دارد. لذا در چنین مواقعی می بایست بسیار دقت نمود تا تشخیص به درستی انجام گردد. 

در صورت آنکه در نمای سونوگرافی فیبروآدنوم ها طبیعی به نظر نمی رسند یا در معاینه توده ها به صورت آزاد لمس نمی شوند، در چنین شرایطی انجام نمونه برداری یا بیوپسی پستان ضروری است. زیرا توده های فیبروآدنوم ها در پستان متحرک بوده و به هیچ عنوان به بافت های اطراف متصل و چسبیده نیست. 

سینه ای که مبتلا به توده های فیبروآدنومی است به طور معمول متشکل از کیست های پستانی متفاوت هستند و جز پستان های سخت به شمار می آیند.

فیلودس چیست؟

فیلودس‌ها” یک نوع از توده های فیبروآدنومی هستند که در برخی مواقع احتمال بدخیمی آن ها وجود خواهد داشت و به طور معمول بدخیمی های پیشرونده ایجاد می کنند. جالب است بدانید که این نوع توده ها در زنان جوان مشاهده شده است و کنترل آن بسیار دشوار است.

در صورت آنکه بخواهیم این نوع توده ها را خارج نموده و درمان نماییم، لازم است که همراه با توده بخشی از بافت های اطراف سینه برداشته شود تا احتمال عود بیماری کاهش یابد. انتخاب روش درمان با توجه به شرایط بیمار و صلاح دید جراح تعیین می شود در صورت انکه سونوگرافیست مشکوک به توده “فیلودس” است بهتر است پس از مشورت با پزشک خود بدون اتلاف وقت اقدام به درمان نمایید تا از بروز عوراض جبران ناپذیر پیشگیری نمایید.

کلام پایانی و راه های ارتباطی

با توجه به اپیدمی ویروس کرونا به منظور پیشگیری از ابتلا به این ویروس و کاهش خطرات احتمالی، همچنین از بین بردن بعد مسافت می توانید از طریق مشاوره آنلاین در کوتاه ترین زمان ممکن با کمترین هزینه به پاسخ سوالات خود دست یابید.

اینستاگرام دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

من در تبریز در خانواده ای متوسط به دنیا آمدم . پدرو مادرم هر دو مهندس فوق لیسانس کشاورزی و کارمند بودند. من یک خواهر کوچکتر از خودم دارم. دوره ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه بوعلی سینا تبریز که توسط خواهران روحانی فرانسوی اداره میشد به اتمام رساندم و فارسی و فرانسه را همزمان یاد گرفتم.

برچسب ها:


دکتر پریسا عظیمی نژادان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
تغییرات سینه در دوران بارداری

تغییرات سینه در دوران بارداری

بدن بانوان در طول بارداری دچار تغییرات بسیار زیادی می شود، که یکی از آن ها تغییراتی است که در سینه ها قابل مشاهده می باشند. بانوانی که برای اولین بار بارداری را تجربه می نمایند، ممکن است نسبت به...

ماموپلاستی ، جراحی کوچک کردن سینه + فیلم واقعی

ماموپلاستی ، جراحی کوچک کردن سینه + فیلم واقعی

بزرگی سینه در برخی افراد سبب شده تا مشکلاتی همچون گردن درد و مشکلات پوستی ایجاد شود و همچنین می‌تواند زمینه ساز ابتلا به سرطان باشد. ماموپلاستی با نتایج عمل جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

35 دیدگاه ها
 1. سلام وقتتون بخیر خانم دکتر من خودم میتونم از طریق معاینه سینه متوجه توده فیبروآدنوم در سینه ام بشم؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   تشخیص قطعی توده فیبروآدنوم از طریق سونوگرافی پستان خواهد بود و تنها با معاینه فیزیکی نمی توان تشخیص دقیقی را داد. لذا بهتر است به جراح پستان مراجعه نموده با صلاح دید پزشک اقدام به انجام روش های تشخیصی نمایید.

   پاسخ
 2. سلام خانم دکتر من فیبروآدنوم دارم اندازه توده ام دو سانت هست احتمال بدخیمی آن هستش خیلی نگرانم ممنون میشم جوابمو بدید ؟

  پاسخ
  • سلام
   اصلا نگران نباشید زیرا احتمال بدخیمی توده های فیبروآدنوم سینه بسیار نادر خواهد بود. اندازه توده فیبروآدنوم شما کوچک است و با مراجعه به جراح پستان و چکاپ های دوره ای می توانید بیماری خود را کنترل و درمان نمایید.

   پاسخ
 3. سلام خسته نباشید من توی دوتا پستانم تعدادی فیبروآدنوم دارم دکتر پوستم برای موهای زائد به من قرص فیناستراید ۱میلی دادن،لطفا راهنماییم کنید میتونم این قرص مصرف کنم؟برام مشکلی پیش نمیاد؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   مصرف این قرص مشکلی ایجاد نمی کند. در حالت کلی برای اطمینان از مصرف خودسرانه هر نوع دارویی بپرهیزید و حتما با پزشک خود در این باره مشورت کنید

   پاسخ
 4. سلام خسته نباشید
  من اسفند ۹۹ رفتم سنو بابت فیبرو سینه ام و ۳۳×17 بوده سایزش و دکتر گفت برداری بهتره اما بخاطر شرایط کنکورم فعلا صبر کردم اوایل خیلی درد داشتم ولی خوب شدم
  دوباره ازدوروزپیش تاحالا سینه ام تیر میکشه و درد میکنه
  به نظر شما باید چکار کنم نمونه برداری واجبه؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   برای تعیین روند درمان نیاز به بررسی و تشخیص دقیق تر خواهد بود و بدین طریق بدون بررسی های لازم و انجام آزمایشات نمی توان روند درمان را مشخص نمود.

   پاسخ
 5. سلام خانوم دکتر.منم این مشکل تو سینه هام دارم(فیبرو آدنوم)میخاستم برای لاغری شکمی و سینه ای باشگاهی برم که دستگاه لرزانی داره که دور شکم و سینه میبنده و بدنو میلرزونه و بعد سینه ها رو به مدت ۲۰ دیقه ماساژ میده..میخاستم بدونم اینکار اشکالی داره؟امکان تحریک شدن توده ها وجود داره؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   برای تعیین روند درمان نیاز به بررسی و تشخیص دقیق تر خواهد بود و بدین طریق بدون بررسی های لازم و انجام آزمایشات نمی توان روند درمان را مشخص نمود. لذا بهتر است برای آگاهی بیشتر به پزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 6. سلام خانوم دکتر اندازه فیبروادنوم من دوسانت و چهاره و درست در نوک پستان راسته اگر برای افزایش سایز سینه بدون اینکه به توده دست بزنم ماساژ بدم برام خطری داره؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   ماساژ دادن در چنین شرایطی بلامانع است.

   پاسخ
 7. سلام خانم دکتر ..خسته نباشید
  من از زمان نوجوانی تا الان ک 28 سالمه یه فیبروادنوم در سینه چپم دارم ..از اونطرف برای ریزش موهام 15 روزه ک قرص هیرویت مصرف میکنم ..ایا مصرف این قرص ..ضرری یا باعث بد خیم شدن این غده نمیشه ؟

  پاسخ
 8. سلام خانم دکتر خسته نباشید ..من از نوجوانی تا الان ک 28 سالمه یک فییبرو ادنوم تو سینه ام دارم ..15 روزه ک بخاطر ریزش موی شدید قرص هیرویت مصرف میکنم ایا مصرف این قرص باعث ایجاد مشکل یا بدخیم شدن این غده نمیشه؟؟ یه سوال دیکه هم داشتم ..یک ماه هست ک بعد اتمام پریودیم در سینه هام ..بیشتر در سینه ای ک غده داره درد میکنه ..البته دردش بصورت کلی و تغییر میکنه و وقتی پریود میشم کلا درد از بین میره ..ایا ممکنه این درد نشانه ای بدی باشه یا بخاطر مصرف این قرص باشه .؟؟؟؟؟؟؟؟
  …(البته اینم بگم ک من خیلی ادم فکری و وسواسی هستم و همش ب سرطان فک میکنم )

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   مصرف قرص ها مشکلی ندارد تا به صورت کامل بررسی های لازم انجام نشود نمی توان به صورت قطع و دقیق تشخیص داد اما در حالت کلی بدانید که دردهای زمان قاعدگی به طور معمول طبیعی هستند.

   پاسخ
 9. سلام خانم دکتر
  فیبروآدنوم با ورزس افزایش سینه بزرگتر میشه؟
  مال من ۳.۵ سانته و ورزش افزایش سایز سینه میکنم
  چه قدر بزرگتر شه خطریه؟

  پاسخ
  • ورزش مشکلی ایجاد نمی‌کنه

   پاسخ
 10. باسلام وخسته نباشید.
  ببخشید کسی که فیبروادنوم سینه داره میتونه از قرصای ضدبارداری استفاده کنه مشکلی پیش نمیاره؟

  پاسخ
  • بطور کلی مصرف این قرصها بیش از سه ماه توصیه نمیشه

   پاسخ
 11. سلام خانم دکتر خسته نباشید.
  4 ساله دو طرف سینه ام فیبروم دارم تحت عمل جراحی قرار گرفتم ولی هیچ تاثیر مثبتی نداشت و بعد از عمل ریزش مو شدیدی دارم میخواستم راه چاره ای برای مشکلم پیشنهاد بدید.

  پاسخ
  • سلام ، دوست عزیز باید توسط پزشک معاینه بشید

   پاسخ
 12. سلام خانوم دکتر منم فیبروادنوم دارم
  آیا ممکنه دلیل توده قرص افزایش سایز سینه باشه؟
  به مدت دوماه استفاده کردم و بعد از یه ماهو نیم متوجه توده شدم

  پاسخ
  • ما اطلاعی نداریم شما چی مصرف کردین

   پاسخ
 13. سلام.من تعداد زیادی توده فیبروادنوما در هردوطرف پستان دارم و الان نزدیک سه ساله هر 6 ماه سونو انجام میدم و تا الان هیچ تغییر سایزی نداشته.مادرم یکسال پیش توده سرطانی داشته و کل یک طرف پستان و برداشتن و الان درحال تزریق هرسپتینه .با این اوضاع و اینکه یکبار تو همین دوران بارداری داشتم و بچه ام الان دوسالشه و قصد بارداری مجدد دارم دکترم گفته جراحی کنی بهتره می خواستم نظرشمارو بدونم. سایز توده بزرگم دو سانته ودو تا 1.7 سانت مابقی ریز هستن سنم 35 سالمه

  پاسخ
  • باید معاینه بشین و مدارک پزشکی بررسی بشه. سوالهای موردی را نمیشه جواب داد

   پاسخ
 14. سلام خانم دکتر من دختری ۲۲ساله فیبرو ادنوم وفیبرو کیستیک دارم وسینم درد زیاد دارد هر دکتری می روم دارو نمی دهد برای درد وتازگی جراح گفت باید عمل کنی فیبرو ادنوم بزرگ ۳ سانت من نمی خواهم عمل کنم ایا درد بعد عمل تمام می‌شود. پیام فرستادم جواب پیدا نکردم لطفا جواب بدید

  پاسخ
  • بستگی داره. تا زمانیکه خودمون بررسی نکنیم نمی‌تونیم نظر بدیم.

   پاسخ
 15. سلام خانم دکتر،
  من ۲۴ سالم هست و آندومتریوز دارم و باید برای درمان قرص دینوژست که هورمون هست بخورم. قبل از شروع برای اطمینان سونوگرافی سینه هم دادم نوشتن یه توده هست که یا غده چربیه یا فیبروادنوما به اندازه ی ۱۷ میلی در ۶ به اضافه ی تعدادی کیست ساده و کلوستر
  با این حال به نظرتون میتونم قرص دینوژست بخورم ؟

  پاسخ
  • اگر زیر سه ماه مصرف می‌کنین مشکلی نداره

   پاسخ
 16. سلام وقت بخیر
  من غده فیبروادنوم دارم در هر دو سینه میخواستم بدونم این غدد باعث تحریک و یا مشکل در غدد لنف زیر بغل میتواند بشود؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز فیبروادنوم باعثش نمیشه! ولی به این معنی نیست که اون ناحیه مصون است.

   پاسخ
 17. سلام من فیبروادنوم دارم به علت بزرگیش ماه بعد قرار عمل بشم آیا درد فیبرو ادنوم طبیعی؟من درد نداشتم ولی یهو امروز دردم گرفته الان نزدیک پریودیم و همینطور ورزش سنگین انجام میدم ممکن دردش به این دلیل باشه؟

  پاسخ
  • درد سینه در محدوده زمانی پریود طبیعیه.

   پاسخ
 18. سلام وقتتون بخیر
  من به دلیل اینکه تخمدان پلی کیستیک دارم و پریود های خیلی نامنظم و با فواصل طولانی دارم قرص سیپروترون کامپاند برام تجویز کردن اما چون در یکی از سینه هام یک توده فیبروآدنوم دارم میخواستم ببینم مشکلی برای مصرفش ندارم؟

  پاسخ
  • سلام عزیزم مصرفش زیر سه ماه مشکلی نداره

   پاسخ
Average
5 Based On 18
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × یک =