مراجعین اورژانس(سرطان) روزهای دوشنبه و چهارشنبه بین ساعات 15 تا 18 بدون هماهنگی تشریف بیاورید.

تنها در صورت داشتن مدارک و تشخیص اورژانس بودن توسط دکتر، پذیرش خواهید شد.

دکتر پریسا عظیمی نژادان / مقالات / ژینکوماستی یا بزرگی پستان در مردها به زبان ساده
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

ژینکوماستی یا بزرگی پستان در مردها به زبان ساده

بزرگ شدن بافت سینه در آقایان با عنوان ژنیکوماستی شناخته می‌شود که می‌تواند یکی از سینه‌ها و یا هر دو را درگیر کند. در حقیقت ژنیکوماستی به دو نوع حقیقی و کاذب تقسیم‌بندی می شود؛ ژنیکوماستی حقیقی بدین صورت است که توده‌ای زیر نوک پستان لمس می‌شود که اکثرا دردناک خواهد بود. اما ژنیکوماستی کاذب می‌تواند ترکیبی از بزرگی سینه و چاقی باشد. بزرگ بودن سینه در مردان می‌تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد. موضوع اصلی این مقاله بزرگی سینه در آقایان است که به تفصیل در زیر به توضیح آن می‌پردازیم. لطفا با ما همراه باشید.

جراحی ژنیکوماستی

علت ژنیکوماستی چیست؟

یکی از شایع‌ترین دلایل بروز ژنیکوماستی، برهم خوردن تعادل میان هورمون‌های استروژن و تستوسترون می‌باشد. استروژن، مسئول کنترل ویژگی‌های زنانه از جمله رشد سینه‌ها می‌باشد و تستوسترون نیز مسئول کنترل ویژگی‌های مردانه از جمله توده عضلانی و یا موهای بدن. با این که هر دو هورمون، ویژگی‌های معمولی را در خانم‌ها و آقایان تولید می‌کنند، اما استروژن به میزان کمتر در مردان و تستوسترون به میزان کمتر در خانم‌ها تولید می‌شود. در صورتی که سطح استروژن در مردان بالا برود و تعادل آن نسبت به تستوسترون به هم بخورد، شاهد بروز ژنیکوماستی خواهیم بود.

مصرف برخی داروها می‌تواند بر روی هورمون‌ها تاثیر بگذارد و سبب بروز ژنیکوماستی شود که در بین آن‌ها داروهای شایع قلب و معده قرار دارند و حتی می‌تواند در اثر عوامل شناخته شده یا ناشناخته ایجاد گردد. به طور مثال از بدو تولد بزرگی پستان در اثر عبور هورمون‌های مادر از جفت طبیعی است و خود به خود برطرف می‌گردد.

همچنین در سنین بالای 60 سال به دلیل عدم تعادل هورمونی و غلبه هورمون‌های زنانه ژنیکوماستی تا حدی طبیعی است و اقدامی نمی‌طلبد، اما در این بین داروهایی که سبب ایجاد ژنیکوماستی می شود به شرح ذیل می باشد.

داروهای مورد نیاز ژنیکوماستی

داروهای ژنیکوماستی

داروهای دیگری هم وجود دارند که به ندرت باعث ایجاد این عارضه می‌شوند که در اینجا ذکر نشده است.

Drugs frequently causing gynecomastia1
AntiandrogensBicalutamide, flutamide, finasteride, dutasteride
AntihypertensiveSpironolactone
AntiretroviralProtease inhibitors (saquinavir, indinavir, nelfinavir, ritonavir, lopinavir), reverse transcriptase inhibitors (stavudine, zidovudine, lamivudine)
Environmental exposurePhenothrin (antiparasitical)
Exogenous hormonesOestrogens, prednisone (male teenagers)
Gastrointestinal drugsH2 histamine receptor blockers (cimetidine)
Drugs possibly causing gynecomastia1
AntifungalKetoconazole (prolonged oral use)
AntihypertensiveCalcium channel blockers (amlodipine, diltiazem, felodipine, nifedipine, verapamil)
Antipsychotic (first generation)Haloperidol, olanzapine, paliperidone (high doses), risperidone (high doses), ziprasidone
AntiretroviralEfavirenz
Chemotherapy drugsMethotrexate, cyclophosphamide, carmustine, etoposide, cytarabine, melphalan, bleomycin, cisplatin, vincristine, procarbazine
Exogenous hormonesAndrogens (athletes abuse)
Gastrointestinal drugsProton pump inhibitors (omeprazole)
Cardiovascular drugsPhytoestrogens (soya-based products, high quantity)

 

  در مواجهه با ژینکوماستی چه کنیم؟

در ابتدا بایستی علت بروز آن را جویا شد سپس با مراجعه به جراح پستان تحت معاینه و بررسی‌های لازم همچون آزمایشات قرار می‌گیرید، سپس با توجه به مشخص شدن علت هورمونی بیمار می‌تواند تحت معالجه قرار گیرد.

در صورت آنکه علت بیماری دارویی باشد با توجه به نظر پزشک داروی مورد نظر قطع می‌گردد.

نکته‌ای که فرد بایستی بدان دقت نماید چنین است که اگر در سنین بلوغ قرار دارد و نتایج آزمایشات و معاینات طبیعی است برای درمان نبایست عجله نمود و بایستی صبر نمود تا به صورت خود به خود برطرف گردد، گاهی برخی داروها می‌تواند به رفع این حالت و درمان آن کمک نماید.

عمل ژنیکوماستی

ژنیکوماستی در چه زمان اتفاق می افتد؟

ژنیکوماستی می‌تواند در هر دوره‌ای از زندگی مردان اتفاق بیفتد که شامل مراحل زیر می‌باشد:

 • قبل از تولد. نوزادان پسر تازه متولد شده‌ای که هنوز تحت اثرات استروژنی که از مادر دریافت می‌کنند، هستند. بیش از نیمی از نورادان پسر با سینه‌های بزرگ به دنیا می‌آیند که معمولا دو تا سه هفته بعد از تولد برطرف خواهد شد.
 • دوران بلوغ. سطح هورمون‌ها در دوران بلوغ تغییر می‌کند. بزرگ شدن سینه‌ها نیز معمولا شش ماه تا دو سال بعد از شروع بلوغ برطرف خواهد شد.
 • در میانسالی. معمولا اوج بزرگ شدن سینه‌ها در سنین پنجاه تا هشتاد سال می‌باشد.

شرایط مختلفی در بروز ژنیکوماستی دخیل هستند. از جمله:

 • چاقی و اضافه وزن
 • کمبود مواد مغذی
 • تومورهای موجود در بیضه‌ها
 • بیماری‌های کبدی
 • پرکاری تیروئید
 • بالا و پایین بودن سطح تستوسترون
 • مشکلات کلیوی

مصرف برخی داروها نیز می‌توانند باعث بزرگ شدن بافت سینه شوند.

ژنیکوماستی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

تشخیص ژنیکوماستی با توجه به علائم فیزیکی، معاینه سینه، بررسی سوابق پزشکی و دارویی و دیگر معاینات امکان پذیر می‌باشد. درد سینه از جمله علائم بارز است. معمولا توده‌ای زیر سینه تشکیل می‌شود که به راحتی حرکت می‌کند. پزشک هم چنین به بررسی مصرف هر گونه دارو، مکمل و ویتامین‌های گیاهی می‌پردازد.

سوابق پزشکی باید به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرد و معمولا تست‌هایی تجویز می‌شود تا مشخص گردد که آیا بیماری یا شرایط دیگری در بروز ژنیکوماستی دخیل می‌باشد یا خیر.

تست‌های تصویربرداری، ماموگرافی و اولتراسوند سینه به تشخیص نیز کمک می‌کنند. معمولا نیاز است آزمایش خون انجام شود تا سطح هورمون‌ها بررسی گردد.

نکته مهم؛ اگر توده سفت خارج از مرکز پستان اخیرا به وجود آمده، نیاز به بیوپسی قبل از اقدام به جراحی دارد مردها نیز گاهی سرطان پستان می‌گیرند!!!!!

کنترل و درمان ژنیکوماستی

معمولا نیازی به درمان ژنیکوماستی نیست. در بیشتر موارد و به مرور زمان، از میزان بزرگ بودن بافت سینه کاسته می‌شود. با این حال، اگر شرایط پزشکی علت بروز ژنیکوماستی باشد، نیاز به مصرف دارو خواهد بود. اگر مصرف دارو علت بروز ژنیکوماستی باشد، توصیه می‌شود مصرف دارو قطع و یا داروی جدید جایگزین شود.

جراحی نیز تنها در صورتی تجویز می‌شود که میزان درد سینه بالا باشد و یا میزان بزرگ بودن بافت سینه در حدی باشد، که فرد از حضور در اجتماع خجالت بکشد.

نکته مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که برخی شرایط دیگر می‌توانند از لحاظ ظاهری مشابه ژنیکوماستی باشند، اما ژنیکوماستی نیستند از جمله:

 • سرطان پستان

مردان نیز می‌توانند به سرطان پستان مبتلا شوند اما شیوع بالایی ندارد. معمولا سرطان پستان یکی از سینه‌ها را درگیر می‌کند و به هنگام لمس، توده‌ای سفت احساس خواهد شد. هم چنین غدد لنفاوی موجود در سینه نیز بزرگ و متورم خواهند شد. در برخی موارد، ممکن است ترشح مایع از نوک سینه نیز مشاهده شود.

 • بافت چربی سینه

این مورد به طور عمده در مردان چاق مشاهده می‌شود، که می‌تواند به دلیل افزایش تجمع چربی در سینه‌ها باشد. (ژنیکوماستی نیز با التهاب بافت غده‌ای سینه همراه است، اما تجمعی از چربی مشاهده نخواهد شد).

جراحی ژنیکوماستی

جراحی ژنیکوماستی یکی از اعمال زیبایی است که سرپایی بوده و نیازی به بستری نخواهد بود و فرد می‌تواند پس از گذشت چند ساعت ترخیص شود. گاهی احتمال دارد یک روز درن در ناحیه سینه قرار داده شود، در طول روند جراحی از طریق چند سوراخ و با لیپولیز مکانیکی یا لیزری چربی ناحیه مورد نظر تخلیه و قسمت زیر نوک بافت سینه خارج می‌شود.

اگر نوک پستان خیلی پایین یا افتاده باشد بایستی برش های بزرگ‌تری ایجاد شود و پس از جراحی نیاز به پوشیدن جلیقه مخصوص خواهد بود.

جراحی واقعی ژنیکوماستی در آقایان

در آقایان بسیار مهم است که بدن آنها عضلانی دیده شود و برجستگی اضافی نداشته باشند و از حالت و فرم زنانگی خارج شود. جراحی ژنیکوماستی به آقایان این فرصت را می‌دهد که تنها فرم سینه آنها و برجستگی سینه از حالت زنانگی خارج شود. تغییراتی که در این جراحی بر روی سینه آقایان ایجاد می‌شود را از زبان خانم دکتر پریسا عظیمی نژادان ببینید و بشنوید.

سوالات متداول بزرگی سینه در مردان

Source: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16227-enlarged-male-breast-tissue-gynecomastia

دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

من در تبریز در خانواده ای متوسط به دنیا آمدم . پدرو مادرم هر دو مهندس فوق لیسانس کشاورزی و کارمند بودند. من یک خواهر کوچکتر از خودم دارم. دوره ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه بوعلی سینا تبریز که توسط خواهران روحانی فرانسوی اداره میشد به اتمام رساندم و فارسی و فرانسه را همزمان یاد گرفتم.

برچسب ها:


دکتر پریسا عظیمی نژادان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
تغییرات سینه در دوران بارداری

تغییرات سینه در دوران بارداری

بدن بانوان در طول بارداری دچار تغییرات بسیار زیادی می شود، که یکی از آن ها تغییراتی است که در سینه ها قابل مشاهده می باشند. بانوانی که برای اولین بار بارداری را تجربه می نمایند، ممکن است نسبت به...

ماموپلاستی ، جراحی کوچک کردن سینه + فیلم واقعی

ماموپلاستی ، جراحی کوچک کردن سینه + فیلم واقعی

بزرگی سینه در برخی افراد سبب شده تا مشکلاتی همچون گردن درد و مشکلات پوستی ایجاد شود و همچنین می‌تواند زمینه ساز ابتلا به سرطان باشد. ماموپلاستی با نتایج عمل جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

4 دیدگاه ها
 1. سلام خانم دکتر
  میخواستم در مورد جراحی ژنیکوماستی بپرسم؛

  عمل ژنیکوماستی در فردی که مثلا یکسال تمرینات بدنسازی مربوط به سینه رو انجام داده راحت تره و بهتر نتیجه میده ؟؟
  یا شخصی که ورزش نکرده و بدن لَخت و سست داره ؟؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   هیچ تفاوتی نخواهد داشت.

   پاسخ
 2. سلام
  هزینه درمان و عملش خیلی زیاده؟؟

  پاسخ
  • بعد از معاینه هزینه را خواهند گفت

   پاسخ
Average
5 Based On 2
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 1 =