مراجعین اورژانس(سرطان) روزهای دوشنبه و چهارشنبه بین ساعات 15 تا 18 بدون هماهنگی تشریف بیاورید.

تنها در صورت داشتن مدارک و تشخیص اورژانس بودن توسط دکتر، پذیرش خواهید شد.

دکتر پریسا عظیمی نژادان / تجهیزات / نمونه برداری از توده پستان یا وکیوم بیوپسی چگونه انجام می شود؟
مدت زمان مطالعه ۱۵ دقیقه

نمونه برداری از توده پستان یا وکیوم بیوپسی چگونه انجام می شود؟

بیوپسی یا نمونه برداری از توده ی سینه یک روش پزشکی ساده است که در آن نمونه ای از بافت توده ی داخل سینه ی بیمار برداشته می شود و برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می شود. بیوپسی سینه بهترین راه برای تشخیص سرطانی بودن توده یا قسمتی از سینه است.

توده ی سینه چیست؟

توده سینه، نوعی بافت اضافی است که در سینه ایجاد می شود. بسته به نوع، توده های سینه ممکن است بزرگ یا کوچک باشند و ممکن است احساس سفتی یا اسفنجی داشته باشند. برخی از توده ها باعث درد می شوند، در حالی که برخی دیگر تا زمانی که در آزمایش تصویربرداری مشخص نشوند، بیمار به وجود آنها پی نمی برد.

یک توده ممکن است توسط بیمار و زمانی که خود آزمایی پستان را انجام می دهد و یا توسط پزشک خود در حین معاینه فیزیکی کشف شود. همچنین ممکن است در حین ماموگرافی غربالگری سالانه تشخیص داده شوند. توده ی سینه در مردان نیز ایجاد می شود اگرچه امری نادر است.

مهم است که با ظاهر و احساس سینه های خود آشنا شوید تا بتوانید هرگونه تغییر را به پزشک خود گزارش دهید. همچنین مهم است که به خاطر داشته باشید که توده های سینه همیشه سرطانی نیستند. شرایط مختلفی وجود دارد که می تواند باعث ایجاد توده یا رشد آن در سینه شود. بیوپسی سینه می تواند تعیین کند که توده ای که در سینه ی شما است، سرطانی است یا خوش خیم و غیر سرطانی است.

بیوپسی از توده ی سینه با چه هدفی انجام می شود؟

بیوپسی معمولاً برای بررسی توده ی ایجاد شده در پستان انجام می شود. بیشتر توده های سینه غیر سرطانی هستند. اگر پزشک جراح سینه در مورد نتایج ماموگرافی یا سونوگرافی سینه نگران باشد یا در هنگام معاینه فیزیکی توده ای پیدا شود، معمولاً انجام بیوپسی را به بیمار تجویز می کند. همچنین در صورتی که تغییراتی در نوک سینه ی بیمار ایجاد شده باشد نیز انجام بیوپسی می تواند کمک بزرگی به تشخیص صحیح پزشک کند، این تغییرات عبارتند از:

  • ترشحات خونین
  • سفت شدن قسمتی از پوست سینه
  • فرو رفتگی در قسمتی از سینه
  • پوسته پوسته شدن

همه ی این ها علائمی هستند که ممکن است ناشی از وجود تومور در سینه ی فرد باشند.

ماموتومی چیست؟

ماموتومی یک دستگاه است که سالیان پیش در آمریکا طراحی شده است. این دستگاه شامل سوزن بزرگی می باشد که باز و بسته می شود و با کمک آن می توان توده های پستان را به صورت لایه به لایه برید. این سوزن بزرگ متصل به یک منبع است که حالت مکش ایجاد می کند و بر همین اساس بدان وکیوم بیوپسی گفته می شود.

دستگاه وکیوم بیوپسی مشابه به دستگاه لاپاراسکوپی است که از طریق یک سوراخ بسیار کوچک در پستان با هدایت سونوگرافی توده های خوشی خیم پستانی برداشته می شود.

فیلم ماموتومی قسمت اول

فیلم ماموتومی قسمت دوم

فیلم ماموتومی قسمت سوم

کاربرد وکیوم VACCUM ASSISTED BIOPSY

دستگاه وکیوم بیوپسی برای نمونه برداری توده های پستان مناسب خواهد بود و این دستگاه به حذف و برداشتن برخی توده هایی پستانی کمک می کند و یک روش کم تهاجمی است که می تواند جایگزین اعمال جراحی باشد.

در حقیقت اصلی ترین کاربرد این دستگاه درمان توده های پستان بدون اعمال جراحی است و با ایجاد یک حفره بسیار کوچک بخشی از سینه شکاف خورده می شود و با کمک این دستگاه (چاقوی جراحی) توده های پستان حذف و برداشته می شوند.

افرادی که سینه های فیبروکیستیک دارند و به طور مرتب سینه آن ها در حال ایجاد فیبروادنوم است لذا بهترین روش درمان برای چنین افراد به جای جراحی استفاده از دستگاه ماموتومی است زیرا بدون هیچ گونه اسکاری توده ها را حذف و برمی دارد. نکته ای بسیار مهم که می بایست بدان دقت نمود این است که از این دستگاه می توان در دوران بارداری برای درمان توده های خوش خیم استفاده نمود.

خارج کردن فیبروآدنوم

فیبروآدنوم ها توده های خوش خیم پستان هستند که اکثرا در خانم های جوان دیده میشود و در خیلی از موارد بیش از یک عدد بوده و در طول زندگی مجددا در جاهای دیگر پستان ایجاد میشوند.

احتمال بدخیمی آنها ناچیز است و در شرایط خاصی نیاز به خارج کردن دارند.لذا هر فیبرآدنومی نیاز به خارج کردن ندارد و جراح مربوطه در صورت افزایش سایز فیبروآدنوم یا بزرگی بیش از حد آن (بیش از دو سانتیمتر) و یا داشتن شکل سونو گرافی مشکوک ، پیشنهاد خارج کردن آنرا میدهد که یا پس از نمونه برداری سوزنی برای حصول اطمینان است یا نیازی به نمونه برداری سوزنی نمی بیند. در ممالک پیشرفته فیبروآدنوم های خوش خیم را توسط تجهیزاتی خارج میکنند و برش جراحی به بیمار تحمیل نمیکند شایعترین و قابل استفاده ترین این تجهیزات ماموتومی و یا وکیوم بیوپسی است.

پاپیلوم های نوک پستان

اگر ترشح نوک پستان زیاد یا خونی یا رنگ آب باشد و سونوگرافی وجود پاپیلوم را گزارش کند ، روش انتخابی ماموتومی است.

با ماموتمی نه تنها ترشح پستان قطع می شود، بلکه توده کاملا برداشته شده و احتمال سرطانی شدن آن حذف می شود.

در صورت عدم وجود این امکان باید با جراحی تمام مجاری زیر نوک پستان را خارج کرد که گاها باعث تو رفتگی نوک پستان می شود و عمل بسیار وسیع تری نسبت به ماماتومی است.

بیوپسی از ضایعات کوچک و سفت

در بیوپسی از ضایعات بسیار کوچک و ضایعات سفت که امکان بیوپسی با سوزن وجود ندارد. ضایعات خیلی سفت اکثرا قابل بیوپسی سوزنی نیستند و در موارد منفی بودن بیوپسی سوزنی از این وسیله استفاده می شود. در ضایعات بسیار کوچک و مشکوک بهتر است توسط ماموتومی ضایعه را کامل برداریم و به پاتولوژی ارسال کنیم به شرط اینکه به جای آن یک کلیپ مشخص کننده بگذاریم تا اگر بدخیم بود بتوانیم آن را پیدا کنیم وعمل جراحی نمایم.

فواید استفاده از دستگاه ماموتومی

دستگاه ماموتومی یا وکیوم بیوپسی این امکان را ایجاد می کند تا توده های خوش خیم پستان بدون جراحی و بیهوشی، همچنین هزینه مضاعف با کمک دستگاه به راحتی زیر هدایت سونوگرافی درمان و حذف نمود.

دستگاه ماموتومی یک فعالیت مکانیکی است که توسط لیزر انجام نمی گردد لذا هیچ گونه عارضه ای را برای افراد ایجاد نخواهد کرد.

معایب دستگاه ماموتومی

تنها ایراد و مشکلی که دستگاه وکیوم بیوپسی دارد این است که در سیستم های بیمه تعریف نشده و به دلیل آنکه وسایل و کیت های این دستگاه یکبار مصرف است لذا درمان توده های خوش خیم با دستگاه ماموتومی بسیار پرهزینه خواهد بود.

برداشتن توده های سینه تحت بی حسی موضعی انجام می شود، لذا هیچ گونه بخیه و اسکار جراحی باقی نخواهد ماند و تنها می توان از طریق یک حفره بسیار ریز توده های سینه را برداشت و حذف نمود.

دستگاه-ماموتومی
دستگاه-ماموتومی

بیوپسی از توده ی سینه چه خطرات و عوارضی می تواند داشته باشد؟

اگرچه بیوپسی از توده ی سینه کاری نسبتاً ساده است و خطرات و عوارض آن کم است، اما هر عمل جراحی خطراتی را به همراه دارد. برخی از عوارض جانبی احتمالی بیوپسی از توده ی سینه عبارتند از:

  • تغییر ظاهر سینه (بسته به اندازه ی بافت برداشته شده از سینه)
  • کبودی سینه
  • تورم سینه
  • درد در محل بیوپسی
  • عفونت محل بیوپسی

این عوارض جانبی معمولاً موقتی هستند. اما در صورت تداوم نیز می توان آنها را درمان کرد. حتماً از دستورالعمل های پزشک خود برای مراقبت های بعد از بیوپسی پیروی کنید. این امر تا حد زیادی احتمال بروز عفونت در محل نمونه برداری سینه ی شما را کاهش می دهد.

بروز عوارض در بیوپسی سینه امری نادر است. مزایای معاینه توده های سینه برای بررسی سرطانی بودن یا نبودن آنها به مراتب بیشتر از خطرات و عوارض ناشی از این روش است.

سرطان سینه هرچه زودتر تشخیص داده شود، سریعتر می توان درمان آن را برای بیمار آغاز کرد. این کار چشم انداز کلی درمان بیماری شما را تا حد زیادی بهبود می بخشد.

چگونه خود را برای بیوپسی توده ی داخل سینه آماده کنیم؟

قبل از بیوپسی از توده ی پستان، در مورد هرگونه حساسیتی که دارید، به ویژه سابقه واکنش های آلرژیک به بیهوشی، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین در مورد هرگونه دارویی که مصرف می کنید، از جمله داروهای بدون نسخه، مانند آسپرین (که ممکن است باعث رقیق شدن خون شما شود) یا مکمل ها، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر پزشک شما انجام  MRI را برای شما تجویز می کند، در مورد هر وسیله ی الکترونیکی که در بدن شما کاشته شده است (مانند یک ضربان ساز) به پزشک خود بگویید. همچنین در صورت بارداری یا نگرانی از احتمال بارداری خود نیز به پزشکتان اطلاع دهید.

سعی کنید در روزی که برای نمونه برداری می روید حتماً سوتین بپوشید، زیرا ممکن است بعد از عمل یک کمپرس سرد به شما داده شود تا به رفع درد و التهاب شما کمک کند. سوتین شما به حفظ این کمپرس سرد بر روی سینه تان، کمک می کند.


سوالات متداول وکیوم VACCUM ASSISTED BIOPSY

دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

من در تبریز در خانواده ای متوسط به دنیا آمدم . پدرو مادرم هر دو مهندس فوق لیسانس کشاورزی و کارمند بودند. من یک خواهر کوچکتر از خودم دارم. دوره ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه بوعلی سینا تبریز که توسط خواهران روحانی فرانسوی اداره میشد به اتمام رساندم و فارسی و فرانسه را همزمان یاد گرفتم.

برچسب ها:


دکتر پریسا عظیمی نژادان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
تغییرات سینه در دوران بارداری

تغییرات سینه در دوران بارداری

بدن بانوان در طول بارداری دچار تغییرات بسیار زیادی می شود، که یکی از آن ها تغییراتی است که در سینه ها قابل مشاهده می باشند. بانوانی که برای اولین بار بارداری را تجربه می نمایند، ممکن است نسبت به...

ماموپلاستی ، جراحی کوچک کردن سینه + فیلم واقعی

ماموپلاستی ، جراحی کوچک کردن سینه + فیلم واقعی

بزرگی سینه در برخی افراد سبب شده تا مشکلاتی همچون گردن درد و مشکلات پوستی ایجاد شود و همچنین می‌تواند زمینه ساز ابتلا به سرطان باشد. ماموپلاستی با نتایج عمل جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 2 =