مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

وکیوم بیوپسی

ماموتومی یک دستگاه است که سالیان پیش در آمریکا طراحی شده است. این دستگاه شامل سوزن بزرگی می باشد که باز و بسته می شود و با کمک آن می توان توده های پستان را به صورت لایه به لایه برید. این سوزن بزرگ متصل به یک منبع است که حالت مکش ایجاد می کند و بر همین اساس بدان وکیوم بیوپسی گفته می شود.

دستگاه وکیوم بیوپسی مشابه به دستگاه لاپاراسکوپی است که از طریق یک سوراخ بسیار کوچک در پستان با هدایت سونوگرافی توده های خوشی خیم پستانی برداشته می شود.

فیلم ماموتومی قسمت اول

فیلم ماموتومی قسمت دوم

فیلم ماموتومی قسمت سوم

کاربرد وکیوم VACCUM ASSISTED BIOPSY

دستگاه وکیوم بیوپسی برای نمونه برداری توده های پستان مناسب خواهد بود و این دستگاه به حذف و برداشتن برخی توده هایی پستانی کمک می کند و یک روش کم تهاجمی است که می تواند جایگزین اعمال جراحی باشد.

در حقیقت اصلی ترین کاربرد این دستگاه درمان توده های پستان بدون اعمال جراحی است و با ایجاد یک حفره بسیار کوچک بخشی از سینه شکاف خورده می شود و با کمک این دستگاه (چاقوی جراحی) توده های پستان حذف و برداشته می شوند.

افرادی که سینه های فیبروکیستیک دارند و به طور مرتب سینه آن ها در حال ایجاد فیبروادنوم است لذا بهترین روش درمان برای چنین افراد به جای جراحی استفاده از دستگاه ماموتومی است زیرا بدون هیچ گونه اسکاری توده ها را حذف و برمی دارد. نکته ای بسیار مهم که می بایست بدان دقت نمود این است که از این دستگاه می توان در دوران بارداری برای درمان توده های خوش خیم استفاده نمود.

خارج کردن فیبروآدنوم

فیبروآدنوم ها توده های خوش خیم پستان هستند که اکثرا در خانم های جوان دیده میشود و در خیلی از موارد بیش از یک عدد بوده و در طول زندگی مجددا در جاهای دیگر پستان ایجاد میشوند.

احتمال بدخیمی آنها ناچیز است و در شرایط خاصی نیاز به خارج کردن دارند.لذا هر فیبرآدنومی نیاز به خارج کردن ندارد و جراح مربوطه در صورت افزایش سایز فیبروآدنوم یا بزرگی بیش از حد آن (بیش از دو سانتیمتر) و یا داشتن شکل سونو گرافی مشکوک ، پیشنهاد خارج کردن آنرا میدهد که یا پس از نمونه برداری سوزنی برای حصول اطمینان است یا نیازی به نمونه برداری سوزنی نمی بیند. در ممالک پیشرفته فیبروآدنوم های خوش خیم را توسط تجهیزاتی خارج میکنند و برش جراحی به بیمار تحمیل نمیکند شایعترین و قابل استفاده ترین این تجهیزات ماموتومی و یا وکیوم بیوپسی است.

پاپیلوم های نوک پستان

اگر ترشح نوک پستان زیاد یا خونی یا رنگ آب باشد و سونوگرافی وجود پاپیلوم را گزارش کند ، روش انتخابی ماموتومی است.

با ماموتمی نه تنها ترشح پستان قطع می شود، بلکه توده کاملا برداشته شده و احتمال سرطانی شدن آن حذف می شود.

در صورت عدم وجود این امکان باید با جراحی تمام مجاری زیر نوک پستان را خارج کرد که گاها باعث تو رفتگی نوک پستان می شود و عمل بسیار وسیع تری نسبت به ماماتومی است.

بیوپسی از ضایعات کوچک و سفت

در بیوپسی از ضایعات بسیار کوچک و ضایعات سفت که امکان بیوپسی با سوزن وجود ندارد. ضایعات خیلی سفت اکثرا قابل بیوپسی سوزنی نیستند و در موارد منفی بودن بیوپسی سوزنی از این وسیله استفاده می شود. در ضایعات بسیار کوچک و مشکوک بهتر است توسط ماموتومی ضایعه را کامل برداریم و به پاتولوژی ارسال کنیم به شرط اینکه به جای آن یک کلیپ مشخص کننده بگذاریم تا اگر بدخیم بود بتوانیم آن را پیدا کنیم وعمل جراحی نمایم.

فواید استفاده از دستگاه ماموتومی

دستگاه ماموتومی یا وکیوم بیوپسی این امکان را ایجاد می کند تا توده های خوش خیم پستان بدون جراحی و بیهوشی، همچنین هزینه مضاعف با کمک دستگاه به راحتی زیر هدایت سونوگرافی درمان و حذف نمود.

دستگاه ماموتومی یک فعالیت مکانیکی است که توسط لیزر انجام نمی گردد لذا هیچ گونه عارضه ای را برای افراد ایجاد نخواهد کرد.

معایب دستگاه ماموتومی

تنها ایراد و مشکلی که دستگاه وکیوم بیوپسی دارد این است که در سیستم های بیمه تعریف نشده و به دلیل آنکه وسایل و کیت های این دستگاه یکبار مصرف است لذا درمان توده های خوش خیم با دستگاه ماموتومی بسیار پرهزینه خواهد بود.

برداشتن توده های سینه تحت بی حسی موضعی انجام می شود، لذا هیچ گونه بخیه و اسکار جراحی باقی نخواهد ماند و تنها می توان از طریق یک حفره بسیار ریز توده های سینه را برداشت و حذف نمود.

سوالات متداول وکیوم VACCUM ASSISTED BIOPSY

درمان توده های بدخیم با دستگاه ماموتومی امکان پذیر است؟

استفاده از دستگاه ویکوم بیوپسی برای توده های بدخیم به هیچ عنوان توصیه نمی شود و کاربردی ندارد. در حقیقت توده های بدخیم پستانی بایستی با بافت های اطراف تحت جراحی برداشته شوند.

در چه مواردی استفاده از دستگاه ماموتومی توصیه نمیشود؟

توده های خوش خیم پستانی بزرگ تر از 35 میلی متر را نمی توان با دستگاه ماموتومی درمان نمود. در واقع آنچه جراحان سینه می توانند با کمک این دستگاه درمان و حذف نمایند توده های خوش خیم زیر 35 میلی متر می باشد.

دستگاه-ماموتومی

آیا نیاز به اتاق عمل دارد؟

درمان توده های پستانی با استفاده از دستگاه ماموتومی تحت هدایت سونوگرافی انجام می گردد لذا نیازی به اتاق عمل نخواهد بود و در مطب قابل انجام است.

آیا نیاز به بیهوشی عمومی دارد؟

خیر با بی حسی موضعی انجام می شود و بی حسی نیز با هدایت سونوگرافی انجام می پذیرد.

آیا دردناک است؟

یکی از سوالات شایع این است که آیا درمان توده های پستانی با استفاده از دستگاه ماموتومی دردناک است؟ بایستی بدانید که این روش درمانی به هیچ عنوان درد ندارد زیرا تحت بی حسی موضعی انجام می گردد لذا فرد در زمان انجام احساس درد نخواهد داشت.

احتمال خونریزی و کبودی بعد وجود دارد؟

احتمال کبودی و سفتی ناحیه زیاد است و احتمال خونریزی شب اول وجود دارد احتمال آن بسیار کم است وبافشار وبانداژ کنترل میشود ومنجر به جراحی باز نمیشود.

چقدر طول می کشد؟

درمان توده های خوش خیم پستانی با وکیوم بیوپسی نهایتا در حدود یک ساعت به طول خواهد انجامید.

چند تا فیبروادنوم قابل برداشتن است؟

بسته به موقعیت و اندازه فیبروادنوم ها میباشد تا حداکثر دوز بیحسی تزریق می شود و سعی میشود فیبروادنوم های مورد دار در یک جلسه برداشته شود تا از تحمیل هزینه به بیمار جلوگیری شود پروب ماموتومی گران قیمت است.

آیا نمونه قابل بررسی پاتولوژی است؟

از برداشتن و حذف توده های پستانی نمونه ای از توده ها جهت بررسی های دقیق تر به پاتولوژی ارسال می گردد.

احتمال عود توده پس از ماموتومی وجود دارد؟

پس از ماموتومی فیبروادنوم، احتمال ایجاد فیبروادنوم جدید در دیگر جاهای پستان وجود دارد. عود فیبروادنوم در محل قبلی (احتمال آن بسیار کم است و بعد ازعمل جراحی باز هم ممکن است اتفاق بیفتد) به این معنی است که توده توان تهاجمی کمی داشته و باید به همراه نسج احاطه کننده آن در اطاق عمل برداشته شود. پس احتمال عود پس از ماموتومی بیشتراز عمل باز نیست.

اسکار به جا نمی گذارد؟

درمان توده های خوش خیم پستان با استفاده از یک حفره بسیار کوچک انجام می شود و نیازی به بخیه نخواهد داشت و پس از بهبودی می توان گفت به هیچ عنوان اسکاری از خود به جای نخواهد گذاشت.

در چه کسانی نباید انجام داد؟

  • در فیبروادنوم بزرگتر از سه تا سه و نیم سانتی متر
  • در افراد با احتمال خونریزی بالا
  • در هرگونه شکی به بدخیمی بدون بیوپسی سوزنی اولیه توده را با ماموتومی حذف نمی کنیم.

آیا با وجود پروتز قابل انجام است؟

بله با احتیاط و با یک تکنیک خاص انجام می شود.

آیا قابل تکرار است؟

این روش درمانی مناسب افرادی است که سینه های فیبروکیستیک دارند زیرا با ایجاد توده های فیبروکیستیک می توان به دفعات این روش درمانی را تکرار نبود. لذا این روش درمانی برای چنین افرادی بسیار مناسب خواهد بود.

دکتر پریسا عظیمی نژادان

دکتر پریسا عظیمی نژادان

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

من در تبریز در خانواده ای متوسط به دنیا آمدم . پدرو مادرم هر دو مهندس فوق لیسانس کشاورزی و کارمند بودند. من یک خواهر کوچکتر از خودم دارم. دوره ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه بوعلی سینا تبریز که توسط خواهران روحانی فرانسوی اداره میشد به اتمام رساندم و فارسی و فرانسه را همزمان یاد گرفتم.

برچسب ها:


دکتر پریسا عظیمی نژادان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه از آمریکا و فرانسه

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
بیماری پاژه پستان؛ علائم، تشخیص و درمان

بیماری پاژه پستان؛ علائم، تشخیص و درمان

بیماری پاژه پستان یک بیماری نادر و شایع است که معمولا در خانم‌ها به وجود می‌آید. در این بیماری نوک سینه (نیپل) خانم‌ها دچار تغییرات ظاهری و شکلی می‌شود. این بیماری می‌تواند از نوک سینه‌ها شروع شود و...

ماموگرافی؛ نحوه انجام، مزایا و معایب آن

ماموگرافی؛ نحوه انجام، مزایا و معایب آن

ماموگرافی یک روش تصویربرداری می‌باشد که پزشک بوسیله آن بافت سینه را از نظر داشتن تومور و یا کیست مورد بررسی قرار می‌دهد. به طور کلی تشخیص زودهنگام بیماری سرطان می‌تواند تاثیر فراوانی در درمان آن...

درد پستان و تمامی آنچه از آن نمیدانید!

درد پستان و تمامی آنچه از آن نمیدانید!

درد پستان با عنوان درد تیز، همراه با تیر کشیدن و سوزش و یا گرفتگی بافت سینه توصیف می‌شود. این درد می‌تواند ادامه دارد باشد و یا گاها، چه در مردان و چه در خانم‌ها و افراد تغییر جنسیت اتفاق بیفتد. درد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *